×

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Dragon V-Point Speed

Dragon V-Point SpeedDobra główka jigowa znaczy mniej więcej tyle samo, co dobra gumowa przynęta. Ci wędkarze, którzy tak nie uważali, zmienili zapewne zdanie po nieudanym holu ryby, gdzie hak w główce jigowej pękł lub został wyprostowany. Rozpoczynamy serię testów główek jigowych. Jako pierwsze sprawdzaliśmy główki V-Point Speed, produkt rodzimego Dragona.

                                                  


Charakterystyka ogólna
Główki V-Point to produkty, które goszczą na naszym rynku od około 2 lat. Testowany przez Nas model Speed oferowany jest wędkarzom w kilku gramaturach i wielkościach. Masa jigów zaczyna się od 3 do 35g, wielkości haków od 1/0 do 6/0. Zapewne każdy wędkarz dobierze odpowiednią główkę z właściwym hakiem (mowa oczywiście o modelu Speed) do określonych warunków nad wodą. Zacznijmy zatem dokładny test produktu o masie 10g na haku 6/0.
Główki jigowe Dragon V-Point Speed
Dragon V-Point SPEED 6/0 10g

Jakość i wykonanie
Dragon V-Point Speed najczęściej nabędziemy w opakowaniu liczącym kilka lub kilkanaście sztuk, choć jak powszechnie wiadomo, można nabyć główki pojedynczo. W zasadzie główki jigowe Speed wyglądają podobnie do większości dostępnych na rynku produktów, z kilkoma jednak cechami szczególnymi. Na pewno pierwszą i najbardziej wyróżniającą cechą jest zastosowanie pierścieni trzymających gumowy wabik. Kolejna z cech to wyprofilowanie  haka, następna to logo „V” wytopione w samej główce jigowej, dzięki któremu wiemy, że mamy do czynienia z główkami z serii V-Point.
Kształt kołnierza trzymającego silikonowe przynęty jest odpowiedni, zaś same pierścienie trzymające są drobne, aczkolwiek dobrze trzymają gumę na swoim miejscu. Nie będziemy się rozpisywali o technologii ostrzenia haków, jaką zastosował producent, gdyż o tym można poczytać w katalogu Dragona. Powiemy jedynie tyle, że kute haki zastosowane w Speed’ach są mocne i na prawdę sporo zniosą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oznaczenie i umieszczenie gramatury na główce. Początkujący wędkarz mógłby mieć problem z określeniem masy jiga „na oko”. Ten problem w przypadku V-Point Speed został wyeliminowany.
Jig head Dragon V-Point Speed

Dragon V-Point Speed 6/0
Opakowanie zawiera wszelkie informacje, które powinny zainteresować przyszłego nabywcę

Główki jigowe Dragon V-Point Speed 6/0 10g
Widoczne oznaczenie gramatury główki

Dragon V-Point Speed 6/0 10g
Poprzez ten znaczek bez problemu wskażemy, że produkt pochodzi z serii V-Point

Główki jigowe Dragon V-Point Speed 6/0 10g
Pierścienie trzymające gumę na kołnierzu główki. Są niewielkie ale doskonale spełniają swoje zadanie

Dragon V-Point Speed 6/0 10g
Kuty hak został odpowiednio wyprofilowany, co podnosi skuteczność zacięć oraz znacznie eliminuje spinanie się ryb podczas holu

Główki jigowe Dragon V-Point Speed hak
Ostrość grotów V-Point Speed stoi na wysokim poziomie

Cena
Jednostkowa cena główki jigowej V-Point Speed z hakiem 6/0 w gramaturze 10g to wydatek około 1,50 zł. Cena jest zatem atrakcyjna. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy mocny, trwały produkt. Pamiętać należy jednak, że  na rynku funkcjonują produkty conajmniej podobnej jakości, które kupimy za znacznie mniejszą cenę.
Głowka jigowa Dragon V-Point Speed 6/0 10g
Przeznaczenie
Dragon V-Point Speed mają spore zastosowanie, można powiedzieć - uniwersalne. Gramatura od 3 do 35g oraz różne wielkości haków wskazują, że Speed’y sprawdzą się przy zbrojeniu gum przeznaczonych do łowienia okoni oraz szczupaków. Zastosowanie jest zróżnicowane i tylko wędkarz będzie w stanie ocenić jaka wielkość i masa główki sprawdzi się w określonych warunkach. Kwestia zbrojenia w gumy przeznaczone na największe okazy nie wchodzi oczywiście w grę jeżeli chodzi o serię Speed. 
Dragon V-Point Speed
W akcji
Bardzo dobry kształt haka, jego dobre wyprofilowanie wpływają na to, że ryby są dobrze „trzymane” podczas holu, zaś samo zacięcie jest skuteczne i pewne. Ostrość grotów stoi na wysokim poziomie. Groty pozytywnie przeszły testy ostrości podczas licznie wymuszanych testowych zawad, kontaktu z rzecznymi kamieniami.  Specjalne pierścienie, umiejscowione na kołnierzu bardzo dobrze trzymają gumę. Przynęta siedzi sztywno, pewnie i co ciekawe – można ją z powrotem zdjąć bez uszkodzenia. 
Haki zastosowane w Speed’ach są mocne. Nadają się do łowienia średnich ryb i sporo zniosą, lecz pod znacznym obciążeniem (głównie przy zastosowaniu plecionki i sztywnego kija)  potrafią się rozprostować. Radzimy pamiętać o tym podczas zbrojenia się na duże ryby.
Główki jigowe Dragon V-Point Speed 6/0 10g

Dragon V-Point Speed
Ogólne wrażenie
Bardzo ciekawy produkt w ofercie Dragona. Zastosowanie mocnego haka, spory przedział wagowy oraz kilka wariantów wielkości haka wskazują na uniwersalne zastosowanie V-Point Speed. Zestawiając to z całkiem atrakcyjną ceną mamy do dyspozycji naprawdę dobrą propozycję na rodzimym rynku wędkarskim. Polecamy niezdecydowanym.
Dragon V-Point Speed
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
- jakość / wykonanie - 9
- cena - 6
- przeznaczenie - 8
- w akcji - 8
- ogólne wrażenie 8

Średnio: 7,8

Zalety:  Wady: 
- cena,                                       
- wykonanie,
- wytrzymałość, 
- podatność na odkształcenia haka
przy zastosowaniu mocnych zestawów, 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • marcin

  główki są ok. ale mają jedną wadę za szybko się tępią

  0
 • marcin

  Przecież sklepy internetowe właściwie mają hurtowe ceny. A zarabiają na rabatach z hurtowni. Więc gdzie jeszcze taniej? I jak sklepy stacjonarne mają tutaj przeżyć....

  0
 • Piotr

  Tadku, hurtem to w hurtowni tylko.<br />Proponuję, abyś popytał sprzedawców o rabat przy większym zamówieniu.

  0
 • Tadek Kl.

  witam,<br />czy ktoś się orientuje - gdzie można kupić "hurtem" czyli taniej niż internetowy detal, główki V-Point, dajmy na to w ilości 200-250 sztuk? W różnych wielkościach, ale nie będę nadto przebierał - potrzebuję to do moich technik łowienia głównie sandacza, więc w grę wchodzi 2-3 wielkości główek. Ostatni sezon miałem udany z tymi hakami, więc może w zimie kupię znacznie taniej zapasik na sezon.

  0
 • Tomasz

  "Brawo" za test. To testujący chyba nawet nie wiedzą że haki do V-pointów są produkowane przez Mustada, którego główki zostały tak mocno skrytykowane przez Redakcję że niby za miękkie-Classicki. Używając i Dragona i Mustada do ciężkich wiślanych połowów sandaczy muszę jednoznacznie stwierdzić iż główki Mustada są o niebo lepsze od Dragona. Lepiej mi trzymają rybę, chodzi o specyficzny kształt V-pointów gdzie w moim mniemaniu energia zacięcia rozchodzi się po całym haku a nie "idzie" do grota. Poza tym również bardzo słabo trzymają przynęty. Po prostu mają za małe talerzyki. No i częściej występują luzy ołowiu na haku. Do ostrza nie będę się czepiać bo jest ono świetne. W końcu to MUSTAD;D

  0
 • Marek

  No nie wydaje mi się, żeby V-Point była kiepska, łowię nimi i są naprawdę dobre.<br />A co do twojej ryby życia i główki - V-Point mają adekwatny rozmiar do wielkości używanej (przeznaczonej) przynęty i co za tym idzie stosowanej grubości żyłki itd. Gdy na główkę do małej gumki na klenia weźmie ci ryba życia jak choćby sum 14 kg, to nie masz szans utrzymać go na takiej główce, a zwłaszcza zahaczonej o twardą kość szczęki.<br />Odważę się zaręczyć ci, że z sumowej V-Point sum ci nie zejdzie, podobnie jest z główką sandaczową lub szczupakową. Chodzi oczywiście o wytrzymałość, a nie przypadki słabego zacięcia lub zgniecenia haka przez silną szczękę.<br />Przynęta (i hak), wędzisko, żyłka muszą być dobrane do ryby - każdy wędkarz ci to powie, nawet grunciarze.

  0
 • Krzys

  Cytat: "Pamiętać należy jednak, że na rynku funkcjonują produkty conajmniej podobnej jakości, które kupimy za znacznie mniejszą cenę." Podobne pytanie z mojej strony: jakiej firmy są te produkty? Na główce Mustada straciłem niestety rybę życia, chyba V-piont jest zrobiony z grubszego drutu.

  0
 • max

  dobrze profilowany, ostry i mocny hak. czesto luzujacy sie olow na haku, ale ogolne wrazenie bardzo przyzwoite

  0