Quick 5 3000 FD kołowrotek spinningowy DAM

tlo_non

Dam to jeden z największych i najstarszych producentów sprzętu wędkarskiego, tradycja firmy sięga aż 1875 roku. Dzisiaj DAM jest synonimem wysokiej jakości niemieckich produktów, niemalże każdy wędkarz zna linie kołowrotków Quick DAM, dla niektórych niezastąpiony element zestawów wędkarskich.
W naszej redakcji jest kilku fanów tej marki , którzy z sentymentem wspominają stare Quicki, tym chętniej przyjrzeliśmy się nowej serii kołowrotków DAM Quick 5.

Charakterystyka ogólna

Do testu wybraliśmy średni kołowrotek Quick 5 3000FD, wchodzi on w skład serii, w której znajdziemy cztery modele w rozmiarach od 1000 do 4000 pokrywający większość zestawów spinningowych jakie używamy. Rozmiar 3000 wydaje się być najbardziej uniwersalnym dlatego jest najczęściej wybierany przez wędkarzy.

Jakość i wykonanie

Bardzo byliśmy ciekawi czy i jak nowa seria nawiązuje do starej kultowej produkcji DAMa. Pierwsze oględziny wzbudziły wiele emocji. Zacznijmy od początku – kołowrotek dostarczany jest w klasycznym pudełku, na którym znajdziemy podstawowe informacje jak ilość łożysk czy przełożenie oraz kilka piktogramów z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Na wieczku producent podkreśla pochodzenie marki umieszczając kolory flagi niemieckiej wraz z adnotacją że produkt został zaprojektowany w Niemczech. Oczywiście informację o kraju produkcji najdziemy na dolnej części opakowania i chyba dla nikogo nie będzie niespodzianką że są to Chiny.

W pudełku znajdziemy kołowrotek zapakowany w foliowy woreczek, szkoda że producent nie pokusił się o nawet podstawowy woreczek z materiału zapewniający minimum ochrony podczas transportu i przechowywania. W opakowaniu najdziemy także zestaw podkładek pod szpulę wraz z instrukcją jak je stosować oraz schemat kołowrotka wraz z wykazem części. Zapasowa szpula nie jest dołączona do zestawu ale można ją dokupić osobno.

Kołowrotek Quick 5 prezentuję się dość ciekawie, na aluminiowej obudowie w kolorze grafitowym znajdziemy specyficzne wytłoczenia, to niejako znak firmowy, który obecny jest w niemalże każdym kołowrotku tej firmy. Kołowrotek jest dość lekki, w rozmiarze 3000 waży 275 gramów. Wkręcana korba wykonana jest ze stali a uchwyt z twardej pianki. To powszechnie stosowane rozwiązanie daje pewny chwyt nawet w mokrych warunkach oraz pozwala na łatwe utrzymanie czystości tego elementu. Do wykonania rotora producent wykorzystał włókna węglowe, pozwoliło to na obniżenie wagi ale także pozytywnie wpłynęło na kulturę pracy, rotor jest sztywny i kręci się płynnie bez oporów. Szpula w kolorze czarnym pokryta została powłoką antypoślizgową ułatwiającą zawijanie linki, na szpuli znajdziemy także znacznik wypełnienia szpuli pozwalający na optymalne wykorzystanie pojemności szpuli. Zgodnie z deklaracją producenta szpula zmieści sto trzydzieści metrów linki o średnicy 0,35mm. My nawinęliśmy całą szpulkę plecionki o wytrzymałości sześciu kilogramów pod spód dając sporą ilość żyłki jako podkład. Kołowrotek Quick 5 został wyposażony w przedni hamulec z węglowymi podkładkami. Zakres regulacji jest bardzo szeroki, pozwala to na precyzyjne ustawienie mocy hamulca. Sam hamulec jest płynny, oddaje linkę równo bez szarpania co powinno zagwarantować, przy poprawnie ustawionym hamulcu, brak możliwości zerwania linki.

Najważniejszym elementem jest mechanizm kołowrotka, tu bez niespodzianki, Quick 5 pracuje płynnie i bardzo lekko. Mechanizm oparty jest na ośmiu uszczelnionych łożyskach ze stali nierdzewnej w układzie 7+1. Warto znaczyć że cała konstrukcja jest podporna na słoną wodę.
Pora na testy sprzętu nad Polskimi wodami.

Przeznaczenie

Według producenta seria kołowrotków DAM Quick 5 przeznaczone są do metody spinningowej w wodach słonych i słodkich. Dostępne rozmiary pozwalają na dobranie optymalnego kołowrotka do wędki oraz warunków połowów. W naszym wypadku rozmiar 3000 został wybrany do wędek o średniej mocy z przeznaczeniem na bolenie, sandacze i szczupaki.

DAM Qucik 5 3000 FD sprawdzi się na większości nizinnych rzekach.

Cena

Dam Quick 5 3000 FD kosztuje około 380 złotych. Naszym zdaniem to dość dużo, z jednej strony dostajemy porządny kołowrotek renomowanej marki, dobrze wykonany z możliwością zastosowania podczas połowów w morzu, z drugiej strony producent nie dołączył do zestawu zapasowej szpuli czy chociażby podstawowego woreczka ochronnego. Oczywiście jakość wykonania i trwałość rekompensuje te niedogodności. Kołowrotek jest szeroko dostępny w sklepach internetowych i w wybranych sklepach stacjonarnych.

W akcji

Tradycyjnie, kołowrotek Quick 5 przeszedł wymagające testy nad Polskimi wodami. Zaliczył nadbużańskie krzaki oraz Wiślane nurty. Niejednokrotnie zaliczył kontakt z kamieniami na główkach oraz nadrzecznym piachem, w takiej sytuacji wystarczyło płukanie w nurcie i Quick był gotowy do dalszej pracy, co ważne pełne zamoczenie hamulca nie wpływało negatywnie na jego pracę, nadal równo oddawał linkę. Kołowrotek rozpoczął z nami sezon boleniowy, odległe rzuty oraz niekiedy ekspresowe prowadzenie przynęty to dobry poligon doświadczalny. Osiągane odległości rzutowe były naprawdę zadowalające, oczywiście to także sprawa dobrze dobranej wędki, ale podstawą jest dobry nawój linki a następnie swobodne spadanie jest z ranku szpuli, tu wszystko działało jak należy. Plecionka układana jest na szpuli równo a już podstawowy setup pozwala na równe wypełnienie szpuli.
Rant szpuli jest także bardzo dobrze wyprofilowany i nie stawia oporu podczas rzutu.

Podczas prowadzenia przynęty mechanizm pracuje przyjemnie i równo. Oczywiście z biegiem sezonu przechodziliśmy na coraz to cięższe i bardziej wymagające przynęty. Prawdziwym testem były spore woblery z dużym sterem, tu trzeba powiedzieć że przekładnia była już wyraźnie wyczuwalna i przekraczało to standardowe możliwości testowanego modelu. Musimy być szczerzy że kołowrotek w rozmiarze 3000 raczej nie jest przeznaczony to takich dużych i stawiających sporty opór przynęt.
Po tak wymagającym sezonie mechanizm działa wciąż porządnie chociaż należało by przeprowadzić podstawowy serwis i smarowanie.

Odporny na słoną wodę

Kołowrotek DAM Quick 5 jest przed producenta przygotowany do łowienia w słonej wodzie.

Podsumowanie

Kołowrotek Dam Quick 5 3000 FD to propozycja dla spinningistów poszukujących uniwersalnego kołowrotka do połowów w morzu i w wodzie słodkiej. Dobrze wykonany, desginem nawiązujący do kultowych Quickóqw, będzie stanowił ciekawe uzupełnienie wędkarskich zestawów.

Zalety

 • wykonanie
 • waga
 • kultura pracy

Wady

 • brak ochronnego woreczka
 • brak zapasowej szpuli
0
Jakość i wykonanie
0
Przeznaczenie
0
Cena
0
W akcji
0
Wrażenia
0
Ocena ogólna

UDOSTĘPNIJ TEST!

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
 • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
 • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
 • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
 • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
 • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
 • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
 • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
 • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14