Tytan, wykorzystywany obecnie do konstrukcji przyponów, które są w stanie zabezpieczyć nasze zestawy przed ostrymi zębami szczupaków, został odkryty stosunkowo niedawno. Materiał wydaje się być wyjątkowo atrakcyjny ze względu na swoje właściwości.
Charakterystyka ogólna
Przypony tytanowe zostały zaprojektowane głównie z myślą o wędkarstwie spinningowym. Ich niecodzienną właściwością jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zniekształcenia podczas wielogodzinnego łowienia. Tytan jest materiałem wyjątkowo odpornym na przecięcia, zagięcia czy załamania. W połączeniu z dobrej jakości agrafką i krętlikiem, ma szanse stać się idealnym rozwiązaniem dla wędkarzy polujących na szczupaki z ciężkim zestawem. Sprawdźmy zatem jak Dragon wywiązał się z trudnego zadania przygotowania przyponów dla wymagających klientów.
Przypony tytanowe Dragon Classic
Jakość i wykonanie
Przypony pakowane są pojedynczo w bardzo zgrabne opakowanie. Drut tytanowy jest idealnie śliski, sprężysty i pozbawiony jakichkolwiek wad, mogących wpłynąć na utratę mocy przyponu. Zakończenia przyponu, czyli omotki mocujące końcówki tytanowego drutu, wykonane są z wyjątkową dbałością o szczegóły. Mocowanie jest solidne i trwałe. Na tym etapie wygląda, że wszystko jest wzorowo wykonane. Niestety znaleźliśmy małą wadę. Do krętlika nie można się przyczepić, jest mocny i wydaje się być stabilny. Natomiast agrafka posiada bardzo newralgiczny punkt, którego nie lubią amatorzy ciężkiego łowienia. Chodzi o końcówkę zapięcia, która jest krótka i narażona na samoczynne otwarcie. Wytrzymałość testowanych przez nas przyponów producent określił na 14 kg, ich długość to 40 cm.
Na opakowaniu znajdują się wszelkie niezbędne dla wędkarza informacje
Mocowanie agrafki z przyponem
Do budowy użyto sprężystego drutu
Zastosowany w przyponach krętlik jest mocny
Najsłabszym ogniwem przyponów jest agrafka, której końce trzeba dogiąć aby uniknąć samoczynnego otwierania
Cena
Jeden przypon firmy Dragon z serii Classic kosztuje około 10-12 zł. To cena niezbyt niska. Oczywiście zachowując wszelkie korzyści płynące ze stosowania tego rodzaju produktu. Wielu producentów sprzedaje podobne linki tytanowe na metry, co umożliwia samodzielne zbudowanie przyponu tytanowego. To da prawdopodobnie nieco niższą cenę jednostkową oraz pozwoli na zastosowanie agrafek i krętlików takich, jakie spełnią nasze oczekiwania.
Przeznaczenie
Przypony tytanowe ze względu na swoje właściwości będą idealnie nadawały się do ciężkich zestawów, gdzie będziemy wykorzystywali spore wahadłówki, obrotówki, gumy czy woblery. Wydaję się jednak, że przypon wykonany z tytanu to bardzo atrakcyjna sprawa dla wędkarzy, którzy planują sporo łowić wszelkiego typu jerkami.
Zastosowanie tytanów do klasycznych lekkich i średnich zestawów spinningowych nie jest strzałem w dziesiątkę. Tytan posiada bowiem pewną cechę, która będzie ujemnie wpływać na zachowanie lekkich przynęt. Chodzi o sztywność linki tytanowej; w połączeniu z lekkim twisterem czy woblerem całość sprawuje się raczej średnio.
W akcji
Przypony tytanowe Dragon Classic sprawdziły nam się bardzo przyzwoicie. Ich głównym zadaniem było zabezpieczenie naszych zestawów przed zębami szczupaków i tutaj wzorowo wywiązały się z zadania. Fantastycznie dały radę wielu zaczepom, jak również poradziły sobie z szarpaniem i przeciąganiem przez trzcinowiska. Przypony po wielu godzinach wędkowania wyglądały jak nowe. Niestety musimy wspomnieć o drobnym elemencie, który wymagał naszej interwencji. Chodzi o agrafkę, której maleńki zamek jest zbyt mocno obciążany podczas energicznych wymachów ciężkimi jerkami. Zamek może zawieść również podczas energicznego brania, szczególnie gdy łowimy przy użyciu plecionki. Koniecznością była drobna interwencja z użyciem kombinerek.
Brak podatności na odkształcenia to bardzo istotna właściwość przyponów tytanowych
Ogólne wrażenie
Dobre, solidnie wykonane przypony, pozwalające na co najmniej kilka wypraw okraszonych walecznymi rybami. Śmiało możemy stwierdzić, że tytan sprawdził się świetnie jeśli chodzi o wykorzystanie ciężkich zestawów. Producent nie zawyżył właściwości wytrzymałościowych. Cena… drogo, jednak jeśli przeliczymy koszt kilku przyponów, które musielibyśmy wymienić w ciągu 2-3 dni łowienia, w stosunku do jednego dobrego przyponu tytanowego, to niewątpliwe efekt końcowy będzie przemawiał za tytanem. No, tylko ta agrafka…
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,7,6,8,8,7.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– dobre wykonanie, – wytrzymałość, – brak podatności na odkształcenia | – wygórowana cena, – agrafka narażona na samoczynne otwieranie, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |