Od dłuższego czasu poddawaliśmy testom kij z nowej serii spinningów rodzimego producenta. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją wklejanki o typowo okoniowym przeznaczeniu. Przed nami nowy Fishmaker 2-12g.
Charakterystyka ogólna
Najnowsza seria spinningów o dobrze już znanej wędkarzom nazwie Fishmaker to dwuczęściowe wklejanki. Dragon dumnie wskazuje, że ich najnowsza seria wklejanek to największe do tej pory osiągnięcie. Kije Fishmaker są dostępne w 4 opcjach (o zróżnicowanym ciężarze wyrzutowym). Każda z tych opcji oferuje modele o długościach od 1,98m do 2,75m. Model który poddaliśmy intensywnym testom to kij o masie wyrzutu od 2 do 12g, oraz długości 2,60m.
Wklejanka Dragon Fishmaker 2-12g
Jakość i wykonanie
Staranność wykonania omawianego Fishmakera oceniamy wysoko. Producent wykonał kij z bardzo dobrej jakości komponentów, nie oszczędzał na niczym. Znajdziemy tu portugalski korek klasy Extra Premium o wysokiej kategorii jakości, uchwyt do mocowania kołowrotka Fuji VSS, wysokiej klasy przelotki Fuji Alconite. Do produkcji blanku zastosowano maty grafitowe japońskiej firmy Toray. Producent wskazuje, że „w konstrukcji blanku zastosowana została po raz pierwszy do masowej produkcji technologia CGT (Ceramic Graphite Technology). Jej podstawowe założenie to ograniczenie zawartości żywicy epoksydowej łączonej z wysokomodułowymi włóknami grafitowymi. Dzięki tej technologii, w połączeniu z ukierunkowanym przestrzennie układem nośnych włókien węglowych, uzyskano wyjątkowo smukłe i lekkie blanki o nieprawdopodobnej dynamice”. No cóż – brzmi to niezwykle ciekawie, my zaś sprawdzimy to nad wodą. Po szersze szczegóły wykonania blanku odsyłamy do katalogu producenta.
Uchwyt Fuji VSS
Uchwyt mocujący kołowrotek przykręcamy w stronę wędkarza
Oznaczenia na blanku
Przelotki Fuji Alconite
Wizualnie wędka wygląda bardzo ciekawie. Elementy zostały ze sobą skomponowane ze smakiem. Sam blank jest matowy, bez widocznych skaz i odkształceń. Każda omotka z jednej strony posiada wplecioną srebrną nić, która podnosi walory estetyczne. Przelotki wklejone są równo, nie ma nadlewek lakieru. Część szczytowa wklejona jest równo choć wydaje się, że jedna z przelotek umieszczona na wklejance lekko „ucieka”. Zarówno końcówka rękojeści jak i jej początek wykończone są utwardzaną czarną pianką. W rękojeści umiejscowiony jest metalowy pierścień – zapewne element wyważający i wizualny. Długość korkowej rękojeści wynosi 28cm, a więc wędka jest stosunkowo krótka.
Wpleciona srebrna nić podnosi walory estetyczne wklejanki
Końce korkowej rękojeści wykończone utwardzaną pianką
Przy końcu rękojeści umieszczono metalowy pierścień
Łączenie dwóch elementów spinningu
Nasz kij posiada szczytówkę o żółtym, jaskrawym ubarwieniu co w łatwy sposób pozwala identyfikować kij z odpowiednią masą wyrzutu. Seria Fishmaker posiada cztery kolory szczytówek – czerwona (21g), pomarańczowa (18g), żółta (12g) oraz biała (7g). Są to górne granice c.w. Po przyjemnych i napawających optymizmem oględzinach kija, przystępujemy zatem do testów nad wodą.
Na wklejanej części szczytowej umiejscowione są trzy przelotki
Przelotka szczytowa
Żółte logo – od razu wiadomo, że mamy do czynienia z kijem o c.w. 2-12g
Cena
Dragon Fishmaker 2-12g o długości 2,60m to wydatek około 380 zł. Oczywiście na rynku są produkty o podobnym przeznaczeniu, które można nabyć za dużo niższe pieniądze. Tutaj jednak otrzymujemy kij wyposażony w dobrej jakości komponenty. Przy porównaniu cen podobnego sprzętu oferowanego przez konkurencję, gdzie zastosowano podobne elementy uzbrojenia, ceny nie określamy jako wygórowanej – jest ona przystępna.
Przeznaczenie
W przypadku modelu wędki, który omawiamy (c.w. 2-12g) o długości 2,60m producent jasno wskazuje, że jest to kij, którego przeznaczeniem będzie połów okoni na niewielkie przynęty. Wklejanka sprawdzi się również przy połowie metodą bocznego troka. W pełni zgadzamy się z tymi wskazaniami i testując Fishmakera osobiście nie wychodziliśmy poza przeznaczenie tego konkretnego modelu. Sprawdzaliśmy go podczas połowu okoni, również z zastosowaniem metody bocznego troka.
Praca
Przyglądamy się Fishmakerowi jako typowej wklejance okoniowej. Kij charakteryzuje się wyjątkowo szczytową akcją. Wklejona końcówka jest bardzo miękka i łatwo poddaje się nawet najmniejszym obciążeniom. Brania są przez to łatwo widoczne i dobrze wyczuwalne na blanku. To plus. Niestety zaraz za tym idzie popularny u rodzimych producentów kłopot z zastosowaniem wklejki. Chodzi o to, że przejście między szczytowym kawałkiem, a blankiem właściwym jest dość drastyczne i przez to widoczne jest nieznaczne przesztywnienie właśnie na łączeniu. Ze względu na tego rodzaju właściwość należy mocno zwracać uwagę podczas końcowej fazy holu, gdy kij niemal pionowo unosimy do góry. Podczas wielogodzinnych, wnikliwych testów musimy stwierdzić, że Fishmaker powiela wadę, która widoczna jest w większości wklejanek dostępnych na polskim runku. W naszym odczuciu wklejka powinna być nieco sztywniejsza o większej zbieżności. Widoczny jest brak pełnego ugięcia parabolicznego ze względu na zbyt miękką wklejaną końcówkę, a przez to nienaturalne ugięcie części szczytowej.
Sam kij waży naprawdę niewiele (128g), jednakże trzeba dobrać do niego odpowiedniej wielkości kołowrotek. Źle wybrany młynek powoduje, że kij „leci”. Zastosowanie młynka w wielkości 2500 o masie 275g idealnie kij wyważa. Wyważenie jest optymalne z młynkiem o wadze do 300g. Krótki dolnik niemalże wymusza na wędkarzu łowienie „z nadgarstka” i osoby które operują przynętą w inny sposób będą zmuszone do takiego sposobu prowadzenia przynęt.
Jeszcze odnośnie samego blanku… Tutaj musimy stwierdzić, ze kij pracuje równo i nie mamy do jego pracy zastrzeżeń. Jest dynamiczny i posiada w dolniku odpowiednią moc. Jednym słowem blank bardzo ciekawy. Szkoda jednak, że konstruktor zdecydował się obciąć mu końcówkę.
Ugięcie wklejanej części szczytowej
Ugięcie kija na całej długości – widoczne nieznaczne przesztywnienie w górnej części wędki
Ogólne wrażenie
Omawiany model wędki znajdujący się w najnowszej serii wklejanek Dragona to typowo okoniowy kijek. Dla łowców pasiaków będzie ciekawą propozycją. Kij jest czuły, wykonany z wysokiej jakości komponentów. Wadą omawianej wędki jest zastosowanie wklejki, która znacznie obniża ocenę końcową wędki. Podsumowując – dobry kij dla wędkarzy dbających o wysoką jakość wykorzystanych materiałów w swoich wędkach.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9.5,7,7.5,5,7,7.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– jakość wykonania, – wykorzystane komponenty. |
– nieprzekonywująca akcja. |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |