Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500

tlo_non

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500Powracamy do testów sprzętu dostępnego dla portfela przeciętnego wędkarza. Tym razem testujemy kolejną odsłonę kołowrotka z serii Corcast. Przyglądamy się modelowi z przednim hamulcem w wielkości 2500, nowości z 2010 r., dostępnej w ofercie niemieckiego producenta. Zapraszamy do testu.


Charakterystyka ogólna
Corcast to bogata rodzina kołowrotków, przeznaczonych do słodkowodnego łowienia.  Seria Super Jet Match oferowana jest w dwóch rodzajach wielkości, kołowrotki dostępne są zarówno z przednim jak i tylnym hamulcem. Nasz model (wielkość 2500) określany jest przez producenta jako idealny dla profesjonalnych matchowych łowców oraz wyczynowców z wysokimi wymaganiami, nadający się również do lekkiego łowienia pstrągów oraz zestawów z bolonką. My sprawdziliśmy jego przeznaczenie przy lekkim połowie okoni, sprawdziliśmy go również wg przeznaczenia wskazywanego przez producenta, a więc był czas na testy podczas wypraw z bolonką.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500

Jakość i wykonanie
Pierwszy kontakt z młynkiem robi pozytywne wrażenie. Nowoczesna, zwarta konstrukcja, wszystko w złoto metalicznych barwach. Bliższe oględziny nie wykazały niedociągnięć w konstrukcji korpusu jak również pozostałych elementów. Sam korpus wykonany jest z tworzywa sztucznego. Korbka wyposażona została w mechanizm szybkiego składania. Omawiany Corcast Super Jet Mat wyposażony został w kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Na pewno ważną rolę spełnia aluminiowa matchowa szpula – jest duża, ma umożliwiać wykonywanie dalekich rzutów. Przy takim małym kołowrotku wygląda to naprawdę ciekawie. Uwagę zwraca również systemem Line Guard Protektor, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się linki pod szpulę kołowrotka. Z ważniejszych rzeczy warto wskazać, że młynek wyposażono w szeroką rolkę prowadzącą żyłkę, która ma zapobiegać jej skręcaniu, nadto posiada natychmiastową blokadę biegu wstecznego, sprężynę kabłąka o wydłużonej żywotności. Całość pracuje na 7 łożyskach. Przełożenie testowanego modelu wynosi 5,1 : 1 a więc raczej uniwersalne. Waga kołowrotka – około 320g. Szpula Machowa pomieści odpowiednio 0,18mm – 125m, 0,20mm – 90m. W zestawie otrzymujemy zapasową szpulę matchową, również wykonaną z aluminium. Na kołowrotek udzielana jest przez Cormorana dwuletnia gwarancja.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Korbka wyposażona w system szybkiego składania

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Do jakości nawijania nie można mieć żadnych zastrzeżeń

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Szeroka rolka prowadząca żyłkę

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Hamulec przedni

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Sprężyna kabłąka o zwiększonej żywotności

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Aluminiowa matchowa szpula – duża, wydłużająca rzuty

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Chromowane elementy podnoczące estetykę konstrukcji

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Mechanizm zwalniania obrotów wstecznych umiejscowiony pod kołowrotkiem

Cena
Cormoran Corcast Super Jet Match w wielkości 2500 to wydatek około 180 zł. Producent wypuszczając na rynek sprzęt mieszczący się w przedziale cenowym do 200 zł, może liczyć na zainteresowanie wędkarzy. My również cenę uważamy za przystępną.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Przeznaczenie
„Kołowrotek CORCAST dla profesjonalnych matchowych łowców oraz wyczynowców z wysokimi wymaganiami. Model 2500 perfekcyjnie nadaje się do lekkiego połowu pstrągów i do bolonki“. Tak producent jednoznacznie określa przeznaczenie swojego kołowrotka. Ten katalog przeznaczenia nie jest jednak sztywny jeżeli chodzi o ten model. Podczas lekkiego łowienia okoni metodą spinningową również sprawdza się całkiem zadowalająco. Generalnie można rzec, że testowy model stworzony jest do lekkiego łowienia, gdzie nie będzie poddawany sporym obciążeniom.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Praca
A więc po kolei…na pewno pozytywnym akcentem jest nawijanie linki, stojące na wysokim poziomie. Takiej jakości nawijania brak niekiedy w niejednym kołowrotku dostępnym za dużo większe pieniądze. Po częstej eksploatacji nie zauważyliśmy niedokładności w nawijaniu.
Hamulec to również mocna strona Corcasta Super Jet Match. Jest precyzyjny, czuły, równo i płynnie oddaje linkę. Pokrętło regulacji daje się ustawiać w szerokim zakresie mocy.  Spory uchwyt korbki początkowo wydaje się dziwaczny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Pewnie tkwi jednak w palcach wędkarza.
Mechanizmy w okresie eksploatacji pracowały płynnie i cicho. Siedem łożysk spełnia zadowalająco swoje zadanie.  Z czasem zauważyliśmy niewielkie luzy na koszu i szpuli, które pogłębiły się nieznacznie wraz z okresem eksploatacji. Rolka prowadząca linkę jest szeroka, trzyma pewnie żyłkę na swoim miejscu.
Szeroka szpula to bardzo ciekawe rozwiązanie. Pozwala posyłać przynęty (oraz zestaw w przypadku łowienia na bolonkę), na zadowalające odległości. Szeroka szpula w Corcast Super Jet Match to bardzo dobre rozwiązanie. Machowa głębokość również ma istotny wpływ na wydłużenie rzutów.
Wspomnieć należy również o systemie Line Guard Protektor – czyli systemie który ma zapobiegać wpadaniu żyłki pod szpulę kołowrotka. Spełnia on swoje zadanie i nie zdarzyło się nam, aby linka znalazła się pod szpulą, choć kilkukrotnie system musiał „popracować” aby tak się nie stało. Dziwi trochę wykonanie tego systemu – ot takie włosie przyklejone od wewnętrznej strony rotora, przylegające nieznacznie do krawędzi szpuli. Przestrzegamy jednak przed zwróceniem na to uwagi przed zakupem. Może okazać się, że włosie źle przylega i wówczas szansa, że żyłka będzie wciągana pod szpulę kołowrotka jest niemalże pewna. Nie należy też przesadzać z ilością nawiniętej na szpulę żyłki.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Widoczny system Line Guard Protector

Podczas łowienia w intensywnym deszczu, zmiana pracy nie jest mocno odczuwalna. Radzimy jednak unikać mocnego przemoczenia. Całkowite zamoczenie (zanurzenie) może zakończyć definitywnie żywotność Corcast’a. Absolutnie nie ma mowy o użytkowaniu sprzętu w słonych wodach, gdyż jego mechanizmy nie są do tego przystosowane. Idąc dalej, z wad należy wspomnieć o ujawnionym luzie na korbce. Luz pogłębił się z czasem eksploatacji Corcasta Super Jet Match. Przestrzegamy przed stosowaniem ciężkich przynęt stawiających spory opór w wodzie oraz przed używaniem młynka np. przy metodzie fedder. To nie jest optymalne przeznaczenie raczej delikatnego Super Jet Matcha. Nie ukrywamy, że najlepiej użytkowało nam się omawianego Corcasta podczas łowienia metodą bolońską.
Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
Duży uchwyt z logo producenta

Ogólne wrażenie
Cormoran Corcast 8PiF Super Jet Match to sprzęt o zadowalającej jakości wykonania. W naszej opinii jego optymalnym przeznaczeniem jest tylko lekkie łowienie  (np: okoni jeżeli chodzi o spinning), natomiast na pewno najlepiej sprawdza się podczas łowienia metodą bolońską. Dużą zaletą tej niewielkiej konstrukcji jest możliwość wykonywania dalekich rzutów. Przestrzgamy jednak przy zakupie kołowrotka na zwrócenie uwagi na wykonanie systemu niemożliwiającego wpadanie żyłki pod szpulę.
Spinningiści mają większy wachlarz wyboru sprzętu z serii Corcast i jeżeli będą poszukiwali coś dla siebie, to radzimy przyjrzeć się dokładniej sprzętowi z tej samej serii, jednak z przeznaczeniem typowym do wskazanej metody, bo katalog wyboru młynków z serii Corcast 8PiF jest większy. Zastosowanie Corcasta Super Jet Match 8PiF 2500 do spinningu raczej sobie odpuśćmy, gdyż w tej metodzie jego przeznaczenie jest mocno ograniczone.

Cormoran Corcast Super Jet Match 8PiF 2500
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,7,6,7,7,6.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– wykonanie,
– cena,
– duża, machowa szpula,
– aluminiowa szpula w zapasie,
– z czasem pojawiające się luzy na koszu i szpuli,
– występujący luz na korbce,
– odporność na zamoczenie,
– występowanie efektu „wciągania” żyłki pod szpulę
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14