Wraz z rozpoczętym sezonem szczupakowym, postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej nowemu modelowi wędki Team Dragon. Zapowiadana jako szczupakowy hit nie mogła pozostać bez naszych wnikliwych testów. Wzięliśmy zatem TD pod lupę FT.
Charakterystyka ogólna
Od kilku lat producenci wędzisk prześcigają się w budowaniu coraz to bardziej zaawansowanych spinningów, których charakterystyka odpowiada konkretnemu zastosowaniu. Dokładnie tak samo było z testowanym przez nas Dragonem. Jak sam producent wskazuje, wędka przez długi czas przechodziła kontrolę jakości u najznakomitszych na świecie testerów sprzętu wędarskiego. Potem przyszedł czas na rodzimych wędkarzy… No i oczywiście na redakcję Fishing Test. Byliśmy ogromnie ciekawi, jak w tym przypadku poradzono sobie z uniwersalnym kijem szczupakowym.
Team Dragon 225cm 18-42g
Jakość i wykonanie
Dragon zadbał o wysoką jakość wykonania. Nawet najdrobniejsze elementy stoją na bardzo wysokim poziomie wykończenia. Trzeba przyznać, że wędka prezentuje się znakomicie, a sposób jej wykończenia przewyższa wiele markowych, dwukrotnie droższych modeli. Dragon uzbroił swój kij w uchwyt kołowrotka firmy FUJI oraz przelotki FUJI Alconite, rozmieszczone według tzw. FUJI NEW CONCEPT. Ten zabieg, w oczach wielu wędkarzy, znacznie podnosi prestiż wędki. Rękojeść obudowana jest dobrej jakości korkiem, co decyduje o komforcie podczas łowienia. Wspomniane przelotki Fuji zostały bardzo starannie osadzone na blanku, a omotki w kolorze złota i brązu, ładnie komponują się z całością.
Uchwyt kołowrotka…
…markowej firmy Fuji
Nie zapomniano o tak drobnym elemencie jak uchwyt do podczepiania przynęt
Rękojeść wykończona metalowym pierścieniem z logo producenta
Przelotki z wysokiej półki jakościowej
Bardzo ładne wykończenie omotek
Przeznaczenie
Jak zapewnia producent, testowany model to klasyk szczupakowy, którego głównym zadaniem będzie komfortowa obsługa klasycznych przynęt na esoxa. Kij powinien pozwalać na operowanie niewielkimi gumami i obrotówkami. W przypadku konieczności zastosowania mocniejszego kalibru, także powinniśmy mieć możliwość uzbrojenia się, np. w ciężkie woblery, wahadłówki czy 5 calowe gumy.
Potwierdzamy opis katalogowy producenta. Uniwersalność kija szczupakowego została osiągnięta. Bez problemu też wykorzystamy ten model do łowienia sporych okoni oraz sandaczy.
Akcja
Kij posiada bardzo ciekawą, ciepłą akcję, ale jednocześnie zachowuje sporo mocy na długości całego blanku. Podczas prowadzenia gumy wędka jest przyjemnie czuła. W trakcie operowania lekkimi jerkami i woblerami do ok. 12 cm, Team Dragon fajnie pracuje, nie poddając się zbyt mocno cięższym przynętom. Tak samo sprawa wygląda w przypadku wahadłówek i sporych obrotówek.
Przyzwoicie wygląda akcja podczas holu ryby. Podobała nam się dynamika Dragona oraz spolegliwość blanku. W przypadku stosowania plecionki, kij amortyzuje wszelkie nagłe zrywy ryby. Na tym etapie doszukaliśmy się jednak dwóch drobnych uchybień. Pierwsza sprawa to dziwacznie miękki dolnik, który dopiero odkrywa przed nami charakter w sytuacji siłowego holu lub twardego zaczepu. Wędka ładnie pracuje w górnej części, ale podczas mocnego odjazdu, dolnik zbyt szybko oddaje moc. Ta cecha dla wielu okaże się elementem pozytywnym, jednak nam wydaje się to nieco zbyt ryzykownym ugięciem. Kolejna sprawa to już niemal klasyka w przypadku Team Dragon. Chodzi o przesztywnienie w środkowej części kija. To z kolei jest wynikiem zastosowania dodatkowych dekoracji w postaci omotek. Chyba niepotrzebnie…
Ugięcie podczas obciążenia
Cena
Testowana wędka Team Dragon 225cm 18-42g kosztuje w sklepach internetowych około 380zł. W naszej opinii to atrakcyjna cena, która dla grona wędkarzy będzie podstawą podczas dokonywania wyboru zakupu flagowego modelu roku 2011 ze stajni Dragona.
Ogólne wrażenie
Nowy Team Dragon wydaje się być najciekawszą wędką z serii TD, jaką mieliśmy do tej pory okazję przetestować. Nasze uznanie zdobył ze względu na ciekawą akcję oraz atrakcyjną cenę. Jest to wędka dla spinningistów, którzy nie potrzebują wyjątkowo drogiego sprzętu, a chcą mieć jeden, uniwersalny kijek na łódkę.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,9,10,7,9,9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– wzorowe wykonanie, – atrakcyjna cena, – uniwersalne zastosowanie |
– przesztywnienie w środkowej części, – zbyt spolegliwy dolnik |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |