Berkley NanoFil

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Berkley NanofilNanoFil jako innowacyjny produkt amerykańskiego producenta spędza sen z powiek niejednego wędkarza. Czy jest to linka warta przypięcia plakietki produktu mającego zrewolucjonizować rynek linek wędkarskich ? Na prośbę naszych czytelników przeprowadziliśmy test najnowszego dzieła Berkleya. Zapraszamy do recenzji.
Charakterystyka ogólna
W roku 2011 wędkarską brać szybko obiegła informacja o tym, że Berkley - firma która trudni się w produkcji plecionek wędkarskich, wypuściła na rynek produkt, który wprowadzi rewolucję w dziedzinie linek wędkarskich. Rewolucją tą miało okazać się połączenie cech żyłki i plecionki. Cechy zapodane z żyłki to niska widoczność w wodzie oraz jej gładkość, a z cech plecionki - mała rozciągliwość oraz wytrzymałość. Połączenie cech żyłki i plecionki miało być osiągnięte poprzez zastosowanie nowej technologii połączeń mikrowłokien. Nanofil  jest zbudowany z połączenia włókien dynema oraz włókien polietylenowych, zespolonych na poziomie molekularnym, co stanowi jedną, zwartą strukturę. Dokładnie przyjrzeliśmy się testowanej lince (w średnicach 0,06 mm oraz 0,12 mm). Poddaliśmy je próbie podczas jesiennego wędkowania w dużej nizinnej rzece. Czy udało się producentowi połączyć te kusząco brzmiące parametry i zapoczątkować omawianą rewolucję w świecie linek ? 
Berkley Nanofil
Berkley NanoFil 0,12 kg

Jakość i wykonanie
Plecionkę dostajemy w solidnym plastikowym opakowaniu. Nie jest to pudełko lecz opakowanie z umieszczonym na zewnątrz fragmentem linki który można dotknąć, poczuć w ręce, oraz zobaczyć rozmiar danego modelu. Sam producent w ten sposób próbuje zachęcić do tego aby można było odczuć różnicę pomiędzy nanofilem a innymi linkami. Berkley NanoFil dostępna jest w kilku rozmiarach: dostępne średnice mieszczą się w przedziale od 0,02 mm do 0.20 mm. Standardowo konfekcjonowana jest na szpulach o długości 125 m, choć można także zakupić dłuższe odcinki na większych szpulach (o długości 270 m). Linka nawinięta jest na szpulkę równo, niemalże idealnie. Jest ona barwy snieżno-białej. Wg zapewnień producenta linka jest w wodzie niewidoczna. O tym, czy tak jest naprawdę wskażemy w dalszej części testu. Wracając do opakowania, warto także wspomnieć o tym, że producent na szpuli zawarł informacje na temat tego jakie węzły należy stosować podczas wiązania swojego rewolucyjnego produktu. Instrukcja jest naklejona na szpulkę jako tzw. rozkładówka. Warto zapoznać się z umieszczonymi tam węzłami, gdyż jest to niezwykle istotne. O tym również napiszemy w dalszej części testu.
Berkley Nanofil
Produkt zapakowany w mocne, trwałe opakowanie

Berkley Nanofil
Na szpuli umieszczono wszelkie niezbędne dla wędkarza informacje. Widoczna śnieżno-biała barwa linki

Berkley Nanofil
Plakietka kryje w sobie dodatkowe informacje producenta....

Berkley Nanofil
...sugestię jakie węzły stosować


Cena
Linka Berkley NanoFil jako produkt innowacyjny nie jest droga. Za odcinek 125 m zapłacimy ok. 65-75 zł. Naszym zdaniem cena nie jest wygórowana. Jej koszt jest niższy niż w przypadku innych plecionek Berkleya, chociażby testowanego przez nas wcześniej Whiplash'a.
Berkley Nanofil

Przeznaczenie
Producent nie określa jasno zastosowania linki. My skupiliśmy swoją uwagę na wykorzystaniu jej do metody spinningowej, a możliwość wyboru spośród kilku rozmiarów pozwoliła nam na przetestowanie jej podczas szczupakowo-sanczaczowych połowów, a także podczas delikatnego łowienia okoni.

Berkley Nanofil

W akcji
Pierwsze wrażenie podczas oględzin plecionki jest pozytywne. NanoFil układa się na szpuli kołowrotka idealnie. Kolor śnieżno biały, a w dotyku… gładka niczym żyłka. Nie czuć pod palcami charakterystycznych dla plecionek splotów. Jedyną różnicą miedzy nanofilem, a tradycyjną żyłką w kwestii gładkości jest to, że nanofil jest w odczuciu lekko szorstki. Określamy ją mianem plecionki, ponieważ parametrami bliżej jej do plecionki niż do żyłki, aczkolwiek jest to linka kompozytowa. Producent wskazuje, że linka ma okrągły przekrój. Nie można się z tym zgodzić. Przekrój z pewnością nie jest idealnie okrągły. Ot kolejny chwyt marketingowy producenta. Ze wzrostem intensywności łowienia, przekrój staje się mniej okrągły.
Teraz kilka słów na temat sztywności linki. Producent deklaruje że plecionka jest miękka i nie ma tendencji do odkształcania się. Po wielu godzinach łowienia wskazujemy, że plecionka niestety jest sztywna i ma określoną pamięć do kształtów. Zauważyć jednak należy, że odkształcenia oraz sztywność są mniejsze w początkowych odcinkach nawiniętych na kołowrotek. Nie jest to kolosalna różnica, jednak da się ją odczuć i zauważyć. Ma na to wpływ zapewne to, że ściera się powłoka którą przykryta jest całość plecionki. Może to być jednak przyczyną zużywania.
Podczas testów zwróciliśmy szczególną uwagę na jakość splotu i potwierdzenie zapewnień, że linka nie rozwarstwia się, o czym tak dumnie wskazuje producent. Nie doświadczyliśmy takiego rozwarstwienia jak np. w plecionce Berkley Fireline choć urwany, postrzępiony koniec, rozdziela sie na pojedyncze nitki. Gdy linka spędzi na łowisku sporo godzin zauważalne stają się drobne mikrowłókna. Powstają one w wyniku kontaktu linki z podwodnymi przeszkodami. Niestety, ale te mikroprzetarcia mają już wpływ na wytrzymałość Nanofilu. Jeśli chodzi o długość oddawanych rzutów to są one zdecydowanie dłuższe niż przy użyciu standardowej plecionki. NanoFil ładnie schodzi ze szpuli kołowrotka i jest przy tym niesamowicie cichy. Niemal nie słychać linki na przelotkach o czym nie można powiedzieć w przypadku innych, klasycznych plecionek.
Kolejną zaletą Nanofilu jest to, że nie chłonie wody. Szpula kołowrotka jest praktycznie sucha. Idąc dalej wskazujemy, że linka chłonie brud podobnie jak inne klasyczne linki. Oczywiście nie ma się co łudzić, że jej barwa będzie idealnie śnieżno biała jak zaraz po zakupie, bo już po kilku wyprawach zmieni się jej odcień. A zmiana jest jednak zauważalna z każdą kolejną wyprawą. Czym bardziej zanieczyszczona woda w łowisku, tym bardziej zmiana barwy linki jest widoczna. Bród przywiera do wszystkiego, nawet do Nanofilu. Wystarczyła Odra, żeby śnieżną biel zamienić na..... sami ocenicie...

Berkley Nanofil
Początkowo śnieżnobiały kolor, kilka wypraw nad Odrę i zmiana barwy już zauważalna
Dorzucamy jeszcze kilka wypraw....

Teraz kilka słów na temat jej wytrzymałości. Producent deklaruje że plecionka o rozmiarze 0.12 ma wytrzymałość 6.93kg, a w przypadku rozmiaru 0.06 wytrzymałość wynosi 3.35 kg. Naszym zdaniem są to wartości zawyżone. Duży wpływ na wytrzymałość nanofilu ma węzeł jaki zastosujemy do wiązania przynęt. Podczas testów wielokrotnie próbowaliśmy wiązać przynęty klasycznym palomarem. Skutek był taki, że plecionka która miała deklarowaną wytrzymałość 6.93 kg pękała już podczas zarzucania przynęty z główką 10 gr. Nawet powolne zaciąganie węzła nie ma wpływu na poprawę jego jakości. A zatem pierwsze wrażenia odnośnie wytrzymałości linki były negatywne. Spróbowaliśmy zawiązać węzeł do metody spinningowej który zadeklarował producent (zgodny z załączonym do szpuli schematem wiązania). Okazało się, że węzeł zaproponowany przez Berkleya jest skuteczny, pod warunkiem że będzie zaciągany powoli i na mokro. Wytrzymałość jego jest solidna. Przy poprawnym zaciągnięciu węzła, linkę o średnicy 0.06 mm trudno zerwać w rękach. Rozciągliwość Nanofilu jest podobna jak plecionki, a więc zerowa.
Podczas wielu długich wypraw wędkarskich łowiliśmy na gumy, woblery, a także obrotówki. W przypadku tych pierwszych nie było żadnych istotnych problemów. W przypadku obrotówek stwierdzamy podatność na skręcanie. Nie jest to może aż tak uciążliwe, jak przy żyłkach po 6 zł, aczkolwiek jest zauważalne. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że Nanofil wcale się nie skręca.
Berkley Nanofil bardzo fajnie sprawdza się podczas łowienia małymi przynętami, gdyż gładkość linki ułatwia oddawanie dalekich rzutów. Łatwość schodzenia ze szpuli kołowrotka oraz zmniejszone tarcie na przelotkach nie powoduje występowania tzw. brody.  Nie zdarzyło się nam to ani razu podczas testu. Plecionka mimo swojej jaskrawej barwy (śnieżno-białej) nie powodowała zmniejszonej ilości brań. Trudno się odnieść czy jest widoczna w wodzie. Wędkarz świeżą linkę (śnieżno - białą) może bez problemu obserwować jak wchodzi do wody. Ładnie kontrastuje z otoczeniem. Jeżeli udawało nam się skusić ryby do ataku to można wywnioskować, że w wodzie jest niewidoczna. Sam hol ryby jest pewny i bezproblemowy. Nie zdarzyło się, że plecionka niespodziewanie strzeliła podczas holu. Czułość linki nie różni się zbytnio od klasycznych plecionek. 

Berkley Nanofil


Sprawdzaliśmy również jak NanoFil zachowuje się podczas niskich temperatur. Właściwości linki podobne jak przy żyłce. Inne spostrzeżenia - nie sztywnieje tak jak plecionka, gdyż nie chłonie wody

Ogólne wrażenie
Kolejna linka z oferty Berkleya. Produkt, który miał być następną generacją linek wędkarskich. W naszym odczuciu okrzyknięcie Nanofila produktem rewolucyjnym jest przesadzone. Ot dostajemy odświeżoną linkę z linii Fireline. Odświeżoną, lecz naszym zdaniem nieznacznie lepszą. NanoFil ma wszystkie cechy Fireline, choć cechuje ją nadto gładkość. Wydłuża to rzuty, eliminuje szum na przelotkach. NanoFil byłby rewolucyjny gdyby parametry zadeklarowane przez producenta okazały się prawdziwe. Z pewnością Berkley NanoFil znajdzie swoich zagorzałych zwolenników. W naszej ocenie jest to linka całkiem dobra, lecz nie rewolucyjna jak próbuje się ją okrzyknąć.

Berkley Nanofil

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

Zalety  Wady 
- idealna gładkość wydłużająca rzuty,
- brak szumienia na przelotkach,    
- przystępna cena, 
                                                
                                                             
- zawyżona wytrzymałość,
- stosowanie specjalistycznych węzłów do wiązania
- sztywność i pamięć do kształtów,
- utrata pierwotnej barwy podczas intensywnej eksploatacji, 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,  
 7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Andrzej

  Właśnie zakupiłem ten produkt, 0,06 i co? rwie się w rękach przy zaciąganiu węzła jaki by to nie był. Czy to tania podróbka czy ja coś nie tak. Nie należę do siłaczy, kilka kilo ponad 60 wagi. Wasze pozytywne opinie mnie zaskakują. Może pomożecie rozwikłać zgadkę co jest z tym wszystkim nie tak. Pozdrawiam.

  0
 • Tomek

  Moim zdaniem słabizna, skręca się, pęka, rozwarstwia, zmienia kolor. Może jeśli stosujemy szpulę na jednorazowy wypad to i owszem posiada zalety, o których wspomina producent ja jednak nie polecam tego produktu.

  0
 • Marian

  Kupiłem Berkleya 0.06 fluo i jestem zadowolony z efektów w trakcie holu, rzutu, zerowej rozciagliwosci i układa się na kolowrotku nienagannie. Natomiast linka skręca się na potęgę na ostatnich 3.5 do 4 m ... co jest bardzo irytujące.

  0
 • roman

  Badziew badziew badziew

  czemu nas tak oszukują pdają wartosci wytrzymałosci z kosmosu plecionka ma zawyzone parametry

  nawet kilkukrotnie

  0
 • witold

  kupiłem to coś i jestem w szoku nanofil 0,25 wytrzymałość 17,027 kg pęka 1 próba 7kg urwana nie na wężle skracam wiąże na nowo następne 5kg i 3kg totalne gówno

  0
 • Maciek z Kalisza

  moja ocena 8-10!

  0
 • Maciek z Kalisza

  Łowię NANOFIL'em od 3,5roku.Używam tylko do spinningowania a często spinninguję, niemalże bez przerwy nawet zimą. Dla mnie ma 90%zalet.Używałem/używam 0.06 ,0.10,0.17 na różne rodzaje ryb.Mój tata i brat także łowią na tę linkę. Co do węzłow i ich wytrzymałości to nie ma co kombinować.Ten z ulotki z opakowania jest prosty i także polecam do wiązania,a nie będzie kłopotu nawet w zaczepach.Nie ma co narzekać i nie będę narzekał.Jest to po prostu inna jakość w stosunku co do żyłki lub plecionki.Cena jak na ten rodzaj "sznureczka" bardzo umiarkowana i możliwa. Teraz zakupiłem kolejny komplecik linki i nie mam zamiaru zmieniać na inne! Polecam!

  0
 • Wojtek

  Ja tez na początku nie umiałem wiązać ani łowić nanofilem ale jak poczułem jaka daje przewagę w rzutach i przy prowadzeniu w czuciu maleńkiego wobka (ną żyłce ściągałem flak, na nano ta sama przynęta "ożyła" i czyję najdrobniejsza prace w ręce, oczywiście na miękkim kijku kleniowym a nie sandaczówce). zakochałem się i nauczyłem wiązać.
  Co do strzępienia to faktycznie trzeba uważać i po każdym łowieniu usuwać odcinek postrzępiony. średnio 1 - 2 m. Ja sobie radze tak że klenie czy okonie łowię nano 0,08 lub 0,10 z przyponem 1 do 1,5 m z żyłki lub fluorocarbonu. Najlepiej łączyć linki za pomocą tzw. węzła na trzy końce, albo specjalnym, węzłem do łączenia plecionki z fluo który przedstawił Michał Krzyżanowski w filmie WMH "Sandacze z zaporówki" tylę że ja robię więcej oplotów średnio o 1/4.. (oryginalnie 10/5, ja robię 12/7).

  Tyle w temacie
  Wodom cześć!!

  0
 • Aleksander

  Cytat: "To powinno nazywać się NANOSHIT , szczerze mówiąc to większego gówna nigdy nie miałem nawiniętego na kołowrotku.Wytrzymałość tych linek jest tragiczna smilies/angry.gif"<br /><br />Złej tanecznicy...<br />Jeśli nie umiesz wiązać zalecanych węzłów, to masz co chcesz.<br />Na pewno nie jest to rewolucja, ani rewelacja, ale również na pewno zdecydowanie przewyższa żyłki - choćby ze względu na brak tworzenia się "bród" - i plecionki - choćby bardziej okrągłym przekrojem i brakiem utraty barwy.<br />Z powodzeniem "dłubię na ultra lekko" okonie nanofilem deklarowanej średnicy 0,04mm (zmierzona średnica 0,06)i wytrzymałości deklarowanej 1,964kg (praktyczna ok. 1,5kg).<br />Znajdźcie mi żyłkę lub plecionkę o takich parametrach...

  0
 • Głowa

  A ja mam nanofil już 3 sezon i nie zmienie na nic innego. Fakt strzępi się szczególnie jego końcowy odcinek ale moją o 0.17 mimo że wygląda na postrzępioną lekko jest nadal piekielnie mocna i ciężko ją zerwać. Pod warunkiem, że węzeł wykonamy prawidłowo. Polecam przy połowie boleni rozmiar 0.17 i na jazie,klenie rozmiar 0.10-0.12

  0
 • VOJT@S

  witam kupiłem Berkleya nanofila parę miesięcy temu i powiem szczerze że poza tym że da się nią daleko rzucić to zawiodłem się na tym zakupie,żadna linka mi się tak niepostrzępiła po jednym wypadzi na ryby jak ta,więcej tego nie kupie i naprawdę wszystkim odradzam,pozdro

  0
 • Przemek

  PANOWIE TYLKO TYLKO POWER STRIKE .....:) POWER PRO SUFIXY ITD DI PIĘT JEJ NIE DORASTAJA POWER STRIKE O WYTRZYMAŁOŚCI DO 5 KG Z PEWNOŚCIA PRZEBIJE POWER PRO O WYTRZYMAŁOŚĆI DO 10 KG :)

  0
 • milas

  Co Wy z tymi wiązaniami? Ja naturalnie używam takiego supełka i nie jest to jakieś ograniczenie.

  0
 • tomek

  na 2013 r jest dostępny nanofil w kolorze zielonym. Jest on zdecydowanie mniej widoczny w wodzie niż biały clear mist. Łowiłem już tym kolorem w Odrze. Rewelacja. No i ma jeszcze jeden plus... kolor nie zmienia swojej zielonej barwy

  0
 • Jakub

  Jak na moje należy do tego podejść jak do żyłki która charakteryzuje się 0-rową rozciągliwością - mankamentem jest zdecydowanie wytrzymałość na węzłach lub w ich pobliżu, która np. przy dynamicznym łowieniu dajmy na to boleni przy źle ustawionym hamulcu może okazać się totalną katastrofą przy spotkaniu z rapą 70+, jeśli bierzesz na bolka żyłkę 0,22 to kupowanie nanofila poniżej 0,17 mija się z celem, frajda z holu na plus, polecane wędki o bardziej progresywnym ugięciu ot tyle, nie sztywnieje na mrozie bo nie bierze wody.

  0
 • Jerzy

  Już wcześniej było o tym pisane że to producenci przekazują sprzęt do testowania. Dlatego w zeszłym roku były tu testy sprzętu Dragona a w tym żadnego, tak więc moim zdaniem producent nie przekazał nic, co mnie w sumie dziwi bo lepszego kanału promocji to chyba nie będzie nigdzie indziej. Ale dobrze że inni nie śpią. Tutaj odkryłem swoją plecionkę którą łowię do dzis. KONGER Kamatsu Techron. Polecam ! A co do tej plecionki Daiwy i nanofila to na pewno nie jest to samo. Nanofil jest jedyny w swoim rodzaju. Jak weźmiesz do ręki będziesz wiedział dlaczego

  0
 • Plusk

  Zastanawiam się dlaczego nie mogę znaleźć na Waszej stronie testu konkurencyjnej i moim skromnym zdaniem lepszej plecionki - Daiwy 8 Braid. Jest ona na rynku już trochę czasu i zapewne jest warta przetestowania.Mam nadzieję,że nie jest to wynik jakiś zakulisowych animozji.Cały czasu ufam,że jesteście rzetelni nawet jeśli bierzecie za to pieniądze.<br />Pozdrawiam Kaczan

  0
 • PeCet

  Co do strzępienia się to owszem zauważyłem jak po kamieniach parę razy przejedzie ale dla braku brody warto i tak. Cena też nie jest za wysoka. Taka akurat

  0
 • PeCet

  tak? ok. to załóż obrotówkę 00 albo 0 do spidera i power pro w rozmiarze odpowiadającym 0.12 nanofilowi i przełów tak z kilka godzin tylko obrotówką ;> zobaczysz dlaczego nanofil pod tym względem przewyższa plecionki ze splotu. Kręci sie owszem, ale brody prawie wcale. Sprawdź

  0
 • tratox

  ja miałem nanofilla 0.10 i uwierz mi PeCet że power pro ani spiderwire nie musiałem po paru dniach łowienia odcinać postrzępionych kawałków.

  0
 • PeCet

  Zapomniałem jeszcze dopisać, że stosuję rozmiar 0.12 a większego nie miałem okazji wypróbować

  0
 • PeCet

  Łowiłem na większość plecionek dostępnych na naszym rynku i co do strzępienia to strzępi się tak samo jak pozostałe. Ale fakt gdy jest mocno postrzępiony odcinek to jest słabsza w tym miejscu. Ale i tak na nią łowię bo jak już tu ktoś wspomniał nadaje się ona idealnie dla tych którzy potrzebują dalej rzucić. Ja używam jej przy połowie jazi i idealnie zastępuje mi żyłkę. Brania są bardziej wyczuwalne. Brak rozciągliwości pozwala mi także wystrzelić masę przynęt z zaczepów. I faktycznie nie tworzą się na niej brody. Idealna do obrotóweczki i małego woblerka

  0
 • Piotr

  Nanofil zdecydowanie nie dla mnie. Dobrze że jest ten portal, inaczej na pewno bym go kupił - w WŚ strasznie się nim podniecają.

  0
 • tratox

  Odradzam okropnie się strzępi co wpływa na jej wszystkie parametry. Poprzednie moje plecionki power pro i spiderwire ultracast o niebo lepsze.

  0
 • tom

  Powiem Ci tak. power pro ktora srednica przypomina nanofil 0.12 jest tak samo wytrzymala. wezel to podstawa. ja uzywam nanofil na klenia i jazia i nie ma dla mnie nic lepszego.

  0
 • turbocyc

  To powinno nazywać się NANOSHIT , szczerze mówiąc to większego gówna nigdy nie miałem nawiniętego na kołowrotku.Wytrzymałość tych linek jest tragiczna >:(

  0
 • usha

  Nanofila używałem około 2 miesiące (0,15) do łapania okonków z przyłowem zębatym na 7cm gumki. <br />Wg mnie ma on prawie same zalety:<br /> - dalekie rzuty<br /> - cisza<br /> - duża wytrzymałość<br /> - mała pamięć<br />Znalazłem jednak i wady:<br /> - pierwsze kilka metrów skręca się bardzo mocno po kilku dniach i trzeba obcinać.<br /> - pod koniec ostatniego tygodniowego wyjazdu plecionka zaczęła się rozpadać i to niemal dosłownie. Jest postrzępiona (gęsto odstają cieniutkie włókienka)na bardzo długim odcinku (tyle co w wodzie lądowało zwykle) i rwie się na węzłach jak nitka. <br />Nie wiem co spowodowało tą katastrofę ale linka nie nadaję się do dalszego łowienia. Jedyne co mi do głowy przychodzi to 5 dni na intensywnym słońcu.

  0
 • Dariusz

  Mam mieszane uczucia co do tej linki, z jednej strony bardzo dalekie rzuty,brak splątań i rewelacyjne czucie przynęty z drugiej bardzo zawyżona wytrzymałość.Linka pomimo stosowania węzłów zalecanych przez producenta pęka przy byle jakim zaczepie (używam grubości 0,10 i 0,12)tradycyjne linki o tej grubości są dużo wytrzymalsze niż nanofil.

  0
 • Zander

  Ja używam nanofila 0.06 i 0.12 od zeszłego sezonu. Na 0.06 oczywiście lekkimi przynętami typu woblerki oraz obrotówki. Na obrotówki łowię najczęściej i jeszcze ani razu nie zrobiła mi się broda na nanofilu. Na żyłce były często, na plecionkach jeszcze częściej bo praktycznie co wypad nad rzekę a na nanofilu nie doświadczyłem tego jeszcze ani razu. Rewelacja pod tym względem jak dla mnie. No i te dalekie rzuty... A co do HM8X to nie jest taka zła. Też na nią łowiłem na rozmiar 0.08 i fakt jest bardzo cicha na przelotkach, ale brody na niej się robiły mi straszne. Ale ogólnie z typowych klasycznych plecionek HM8X jest jedną z lepszych. Nanofil jest 2 razy tańszy od HM8X i napewno go nie zamienię

  0
 • Mariusz

  Do Grzesiek: <br />Używam od poprzedniego sezonu HM8X 0,08 i 0.18 pomarańczowe. Nic się nie klei, nie nasiąka, nie plącze i ta "porażająca" miękkość cisza, aż trudno na początku przyzwyczaić się do braku szumu na przelotkach. Momoi 0,12 bardziej szumi, ale lepiej trzyma okrągły przekrój i jest sztywniejsza - sandacz wyraźniej pstryka:) A co do NanoFil'a - drugie podejście do tej tasiemki 0,06 skończyło się mega brodą przy najmniejszym wirującym ogonku Spinmada.

  0
Pokaż więcej