Mikado Specialized Chubster 275 cm 2-12 g

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Łowienie przez wędkarzy spinningistów wybranych gatunków ryb wymusza na producentach tworzenie specjalistycznego sprzętu pod konkretny gatunek. Szeroki wachlarz dostępnego sprzętu nie ułatwia nam – wędkarzom - zadania w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania na konkretne łowisko. Tym razem przyglądamy się reprezentantowi serii Specialized w ofercie Mikado. Zapraszamy na test.

Charakterystyka ogólna

Seria wędzisk Specialized to ukłon producenta w stronę tych osób, które poszukują kija pod konkretny gatunek niewielkich drapieżników. Tym razem dogłębnie przyglądamy się wersji Chubster, opisanej jako kij do lekkiego łowienia. Naszym poligonem doświadczalnym była rzeka Odra w swoim środowym odcinku.

mikado spacialized chubster 01

Jakość i wykonanie

Pierwsze wrażenia po wzięciu kija w rękę są jak najbardziej pozytywne. W oczy rzuca się dzielona rękojeść. To rozwiązanie coraz częściej stosowane przy produkcji wędzisk, mające swoje moce cechy. Kolorystycznie wszystko jest bardzo dobrze spasowane. W budowie użyto wysokiej jakości dwustopkowych przelotek. Na uwagę zasługuje jakość ich wklejenia. W testowanym egzemplarzu nie doszukamy się nadlewek lakieru. Również przelotki są bardzo równo wklejone, co nie jest takie oczywiste w przypadku kijów produkowanych seryjnie.

mikado spacialized chubster 02

mikado spacialized chubster 03

mikado spacialized chubster 04

mikado spacialized chubster 05

mikado spacialized chubster 06

mikado spacialized chubster 07

mikado spacialized chubster 08

mikado spacialized chubster 09

Wygodny uchwyt kołowrotka Fuji TVS dopełnia całości. Dzielona rękojeść z pianki EVA oraz wstawki z korkogumy to dobre rozwiązanie. Tutaj nie ma co się uszkodzić. Na wędce znajdziemy wszelkie niezbędne informacje o jej parametrach. Producent nie zapomniał o uchwycie do podczepiania przynęt. Kij składa się z dwóch sekcji, łączonych za pomocą tzw. spigota. Długość całkowita to 275 cm, zaś długość transportowa wynosi 142 cm. Ciężar wyrzutu testowanego kija wynosi od 2 do 12 g. Masa spinningu: 146 g.

mikado spacialized chubster 010

mikado spacialized chubster 014

mikado spacialized chubster 015

mikado spacialized chubster 016

mikado spacialized chubster 017

mikado spacialized chubster 018

mikado spacialized chubster 019

Przeznaczenie

Producent wszelkie kije z serii Specialized oferuje pod połów konkretnych gatunków ryb. Model Chubster został stworzony do lekkiego połowu drapieżników. Mowa tutaj o połowie kleni, jazi, okoni czy pstrągów. O lekkim łowieniu podpowiada już przedział ciężaru wyrzutu wędziska. Długość kija poopowiada, że będzie raczej przeznaczony do łowienia z brzegu.

mikado spacialized chubster 012

 W akcji

Zgodnie z oczekiwaniami producenta kij sprawdzaliśmy przy lekkim łowieniu kleni i jazi. Pierwsza z obserwacji to masa kija. Po dłuższym łowieniu daje się odczuć jego wagę. Jego długość podnosi masę całkowitą. W warunkach nad wodą dużo przyjemniej łowi się nim z brzegu, niż z łodzi. Długość wędki pozwala na posyłanie niewielkich przynęt na zadowalające odległości. Przyznać trzeba również, że kij jest celny. Nieźle się ładuje przy swojej spolegliwości. Ma akcję paraboliczną, dobrze trzyma ryby. Z większymi sztukami również sobie dobrze radzi. Skutecznie amortyzuje odjazdy ryb.

mikado spacialized chubster 020

mikado spacialized chubster 021

Uchwyt kołowrotka przystosowany jest do większości stopek kołowrotków. Wszystkie kołowrotki jakimi dysponujemy, dawały się do niego podpiąć bez problemów. Uważamy, że c/w jest minimalnie niedoszacowany - chodzi o górną granicę wyrzutu.
Najlepiej spinning współpracuje z niewielkim kołowrotkiem. Wówczas cały zestaw nie jest zbyt ciężki i nie męczy mocno wędkarza. Dzielona rękojeść z uchwytem TVS dobrze przenosi to, co dzieje się na końcu linki. Kij dobrze leży w dłoni.

mikado spacialized chubster 022

mikado spacialized chubster 023

mikado spacialized chubster 024

Cena

Mikado Specialized Chubster 275 cm 2-12 g to wydatek w granicach od 210 zł do 245 zł. Różnica cenowa może dziwić, bo pomiędzy najtańszą dostępną w Internecie a najdroższą, jest różnica 30 zł. Kij, patrząc na walory użytkowe oraz wykonanie, nie jest drogi i tutaj stosunek ceny do jakości jest dobry. Z dostępnością tego modelu również nie ma problemów.

mikado spacialized chubster 011

Ogólne wrażenie

Mikado Specialized Chubster 275 cm 2-12 g bez wątpienia przeznaczony jest dla wędkarzy preferujących lekkie łowienie. Łowcy kleni i jazi w nizinnych rzekach, a głównie ci, co uganiają się za tymi rybami z brzegu, będą z właściwości kija zadowoleni. Kij ma odczuwalną masę, i po jakimś czasie łowienia męczy, ale wpływa na to długość wędziska, która wynosi nie mało przecież, bo 275 cm. Cena zakupu nie jest wygórowana i spinning jest w zasięgu budżetowym większości wędkarzy. Prawidłowa eksploatacja pozwoli na wspólne wyprawy przez kilka sezonów.

mikado spacialized chubster 013

Zalety                                          Wady                             
- jakość wykonania,
- cena zakupu,
- akcja,

- odczuwalna masa kija,

w Wędki

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Endrju

  Typowy Mirek ma rację w kwestii wyważenia kija. To bardzo ważna sprawa, wędka ciąźy w łapie, gdy leci "na pysk"...
  Ja używam starego Vectrona od Kongra z opisem 3-18 g, 2,55 cm i wagą 145 gr. Wziąłem go w ciemno bo pasowały mi podane parametry.

  Po złożeniu składu okazało się, że jest dłuższy bo ma ca 2.62 cm i waźy o całe 95 gr więcej. Waga pokazała całe 240 gr. Delikatnie się wk....iłem, ale po założeniu młynka 2000 i ok 280 gr. trzymam go jednym palcem tuź przed stopką kołowrotka. Jest gitara,do tego świetnie pracuje i ogarnia masę przenęt.

  W marcu 2017 w silnym nurcie rzeki Ina nie dał szans troci 73cm i 3.5 kg

  0
 • Sławomir

  Kija kupiłem po wstępnych oględzinach na rybomanii 2017, miałem w rękach dwa modele 3 metry 3-15 g i 2,75 m 2-12 g.
  Trzy metrowy wydawał mi się za bardzo kluchowaty, więc zainteresowałem się tym krótszym, byłem pod wrażeniem wykonania wędziska.
  Wiosną uzbrojony w kołowrotek 3000( optymalna wielkość do wyważenia wędki) z nawiniętą 0,14 mm żyłką ruszyłem na rzeczne łowy ,
  woblery,paproszki od 1 g ładuje przyzwoicie, rozmiar 1 obrotówki jest optymalny, fajny na smużaki.
  Z kijaszka jestem bardzo zadowolony złowiłem na niego około 60 kleni(ok.15-40 cm), na prostym odcinku rzeki miałem przyłów kleniowy bolo 72 cm(nie jest to kijek przeznaczony na bolenia, ale z przyłowami daje sobie rade, wchodzi pod dużym obciążeniem w parabole, fajnie męczy rybę), okonie nie spadają, ba wogóle na tym kiju nie zanotowałem spadów ryb.
  Fajny kijek zawodniczy zamiast dwóch biorę jeden, w czasie bezrybia letniego, ogólnie szczerze polecam za tą cenę
  ps. z wagą autor trochę przesadza nie jest tak żle.

  0
 • Typowy Mirek

  Te wędki niemiłosiernie lecą na pysk. Masa jest ok tylko wyważenie tragiczne

  0
 • Tomasz

  Mam wersję 3,05 - jestem zadowolony, faktycznie wagę czuć, ale tragedii nie ma. Od kija za ok 230zł w tych parametrach nie można wymagać cudów. Akcja bardzo przyjemna i jestem tym mile zaskoczony. Przynęty nawet małe lecą zaskakująco daleko - o wiele dalej niż na moim poprzednim kiju. No i długość daje mi duży komfort w prowadzeniu przynęty

  0
 • Stefan

  Górna granica cw jest minimalnie niedoszacowana. Poproszę o dokładniejszą analizę.

  0
 • Marcin

  Prawdziwa paraboliczna akcja? możecie dokladniej ją opisać.Jaki kołowrotek jest na zdjeciach?

  0