Obrotówki klepanki Piotra Lipca

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przesycenie rynku wędkarskiego różnego rodzaju przynętami jest ogromne, i zapewne każdy z wędkarzy to dostrzega. Gumy, woblery, jerki… co kto zapragnie. Warto jednak powrócić do korzeni wędkarstwa i sięgnąć po przynęty tradycyjne. Ale zrobić to zupełnie od innej strony – sięgając po przynęty wykonane przez rękodzielników. Tak też zrobiliśmy.

 

Charakterystyka ogólna

Tym razem intensywnym testom poddawaliśmy obrotówki polskiego rękodzielnika Piotra Lipca. Rękodzielnik, czyli osoba z gruntu wyspecjalizowana w produkcji określonych wabików, najczęściej doskonały wędkarz. Obrotówki Piotra Lipca to przynęty oferowane w przeróżnych wersjach kolorystycznych, ze zróżnicowanym obciążeniem oraz nietuzinkową budową. Oczywiście przetestowanie całego arsenału przynęt LP byłoby niemożliwe, jednakże skupienie się na określonych modelach pozwoliło nam ocenić owe rękodzieło. Przynęty testowaliśmy intensywnie przez dwa pełne sezony na dużej nizinnej rzece.

obrotówki piotra lipca 01

Jakość i wykonanie

Oczywiście każdy rękodzielnik ma swoje charakterystyczne produkty, które cechują się określonymi akcentami. Podobnie jest w przypadku testowanych przez nas przynęt. Swoiste dla większości obrotówek Piotra Lipca jest wykonanie korpusu wirówki. Jest to nietuzinkowe rozwiązanie, co od razu sugeruje, że wszelkie elementy składające się na obrotówkę nie tylko składane własnoręcznie, ale również przez rękodzielnika wytwarzane. Korpus z drutu robi wrażenie. Zaskakuje precyzja i dokładność wykonania tego jakże ważnego elementu obrotówki.

obrotówki piotra lipca 012

obrotówki piotra lipca 04

Kolejne elementy obrotówek również budzą podziw jeżeli chodzi o ich wykonanie. Drut użyty do budowy może się wydawać zbyt cienki, jednakże jest na tyle sztywny i sprężysty, że spełnia swoje zadanie w takim stopniu, jak tego oczekujemy.
Wykonanie skrzydełka to już kunszt sam w sobie. Wybór dostępnych wariantów zarówno pod względem kolorów jak i faktur jest ogromny. Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, w naszej ocenie nieosiągalnym przy produkcji masowej. Do tego trzeba dołączyć trwałość materiału z którego skrzydełko jest wykonane. Materiał jest sztywny, wytrzymały. Nie sposób go uszkodzić mechanicznie podczas łowienia. Testowaliśmy głównie modele typu Aglia i powiemy, że nie daliśmy rady ich zniekształcić.

obrotówki piotra lipca 09

obrotówki piotra lipca 013

obrotówki piotra lipca 014

obrotówki piotra lipca 015

Przeznaczenie

W zależności od wielkości, gramatury itd., obrotówki produkowane przez polskiego rękodzielnika mogą być stosowane niemalże na wszystkie gatunki ryb drapieżnych żyjących w polskich wodach, oraz po części na ryby z rodziny karpiowatych. Naprawdę wybór dostępnych wariantów jest przeogromny. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że każdy znajdzie coś na określone łowisko.

obrotówki piotra lipca 05

Cena

Ręcznie wykonana błyska obrotowa przykładowo w wielkości 1 (Aglia) to wydatek 15-17 zł. Czy to dużo? Owszem, można kupić seryjnie produkowane przynęty za mniej niż połowę tej ceny. Tutaj jednak dostajemy produkt unikalny, stworzony ręcznie przez pasjonata wędkarstwa. Blaszki LP dostępne są w kilku sklepach wędkarskich.

obrotówki piotra lipca 016

W akcji

O łowności błystki obrotowej decyduje głównie jej praca. Materiały wykorzystane do budowy są w pełni odporne na warunki w jakich przyjdzie im pracować, co również ma kluczowe znaczenie. Drut korpusu z czasem traci swój połysk, jednakże nie traci swoich walorów wytrzymałościowych. Każda błystka z którą mieliśmy kontakt (a były ich dziesiątki) pracowała przepięknie. Skrzydełka kręcą praktycznie po samym zetknięciu się z wodą. Nie gasną nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu. To jest najmocniejsza strona obrotówek Piotra Lipca. A tego przecież oczekujemy od błystki obrotowej - nienagannej pracy w każdych warunkach. Doszukiwaliśmy się wad. Prądy wsteczne, zmiany prędkości, słowem wszystko to, co potrafi przygasić najlepszą obrotówkę. W przypadku przynęt Lipca trudno to osiągnąć. Sprawują się doskonale. Nawet modele mocno przeciążone pracują idealnie.

obrotówki piotra lipca 03

obrotówki piotra lipca 06

Przynęty dają się posyłać na zadowalające odległości. Dobra obrotówka nie powinna mocno kręcić linki. I tak jest w tym przypadku. Dopiero po całosezonowym łowieniu pojawiają się na lince niepożądane efekty. Pamiętać jednak należy, że takie niedogodności zdarzają się po użyciu błystek masowo produkowanych już po kilku wypadach nad wodę. Zainwestowanie w dobrej jakości krętliki to również podstawa.

obrotówki piotra lipca 07

obrotówki piotra lipca 010

obrotówki piotra lipca 011

obrotówki piotra lipca 022

Producent wyposaża swoje produkty w dobrej jakości kotwice. Zaznaczamy tu jednak, że w przypadku wersji z chwostem, dobrze byłoby po każdym łowieniu wysuszyć w miarę możliwości ów chwościk, gdyż w przeciwnym razie z czasem prowadzi to do rdzewienia kotwic.
Błystki obrotowe LP potwierdzają swoją skuteczność. Nie zawiodły nas podczas połowów kleni, jazi czy boleni. Ani razu przynęta nie zniszczyła się podczas trudnych holów, groty kotwic nie prostowały się. Drut korpusu rzadko ulegał zgięciu. Przynęty pracowały w każdych warunkach, w których je testowaliśmy.

obrotówki piotra lipca 018

obrotówki piotra lipca 020

obrotówki piotra lipca 021

obrotówki piotra lipca 023

Ogólne wrażenie

Produkt o doskonałych cechach. Wykonany bezbłędnie, dostępny w wielu wariantach wielkości, kształtu skrzydełka, z szerokim wachlarzem wyboru jego faktury. Do tego niesamowicie łowny, o bezbłędnej pracy. Cena zakupu w naszej ocenie jest adekwatna do jakości otrzymanego produktu tym bardziej, że jest to rękodzieło. Z całą odpowiedzialnością polecamy obrotówki Piotra Lipca. W wielu warunkach były jedynymi skutecznymi wabikami na mało aktywne ryby. Bez mrugnięcia okiem przyznajemy im nagrody „Super jakość” oraz „Wybór redakcji”.

obrotówki piotra lipca 017

obrotówki piotra lipca 02

Zalety:
- wykonanie,
- doskonała praca,
- łowność,
- szeroki wybór dostępnych wersji,
- produkt ręcznie wykonany,

Wady:
- brak

Obrotówki Piotra Lipca możesz zakupić w sklepie Corona Fishing.

Skomentuj

Biorą udział w konwersacji

Komentarze

 • Dariusz Sack

  Lowie na nie od kilku lat. Zarazilem nimi kilkunastu wedkarzy z Czech. I wciaz pojawiaja sie chetniktorzy o nich uslyszeli. I mowie tu nie tylko o zwyklych wedkarzach ale takze zawodnikach. Mialem przyjemnosc zamowic u pana Piotra grubo ponad sto sto szt tych wspanialych obrotowek i kazda absolutnie kazda spelnia 100% tego czego oczekujemy, czyli pracy i lownosci.
  To samo dotyczy wahadlowek i wedek ktore Piotr robi.
  Polecam, polecam, polecam... czescy wedkarze takze.

  0
 • lokoddz

  Super produkt!!!
  Przy niektórych seryjnych modelach po kilku rzutach na rzece żyłka niemiłosiernie skręcona. Blaszki Piotra Lipca, w moim przypadku, nie skręcają żyłki nawet przy zwijaniu pod prąd.
  Naprawdę godne polecenia!!!

  0
 • ROPIKS

  Podpisuję się obiema rękami pod opisem FT.Polecam doskonałe JRS

  0
 • Darek

  Szczera prawda jestem użytkownikiem tych blaszak od ponad roku a wędkuje od jakieś 30 lat nie trafiły mi się jeszcze takie cacka które by tak pracowały w różnych warunkach bez względu czy to jezioro czy rzeka jednym słowy jestem nimi zauroczony a najważniejsze że są skuteczne .odnieśliście wrażenie prowadząc z nurtem że są pływające

  0
 • Ksawery Toruń

  Nic dodać, nic ująć. Potwierdzam skuteczność. Mój arsenał nr 1 na klenie na Wiśle

  0