Gabaryty przynęt spinningowych rosną w każdym nowym sezonie. Końca nie widać a producenci co raz to bardziej ścigają się w przedstawianiu swoich wędkarskich nowości tylko po to abyśmy mieli okazję złowić rekordowy okaz. W ostatnim czasie półki sklepowe uginają się pod wabikami ważącymi kilkadziesiąt a nawet kilkaset gramów. Firma Savage Gear posiada w swoim katalogu kilku reprezentantów big game… Jednym z nich jest stosunkowo popularny wśród łowców grubych szczupaków 4D Real Eel Savge Gear
Charakterystyka ogólna
Kilka lat temu trafił w nasze ręce węgorz jako goła guma. Przynęta wzorowana na żywym węgorzu jednak posiadająca nadal cechy klasycznego ale wielkiego twistera. Należało ją specyficznie zbroić aby dawała przewagę nad innymi podobnymi przynętami. 4D Real Eel Savage Gear to zupełnie inny produkt, który nie wymaga od wędkarza wielkich kombinacji przed tym aby zastosować go podczas łowienia. To rodzaj gumowej przynęty wyposażonej w oryginalne zbrojenie oraz własne obciążenie, które w decydujący sposób wpływa na pracę oraz możliwość odpowiedniego prowadzenie i wykorzystania.
SAVAGE GEAR 4D Real Eel to przynęta, która możemy wykorzystać w dwojaki sposób. Po pierwsze spinning jednak tutaj raczej łatwiej będzie nam się operowało modelami nieco mniejszymi. Kolejna rzecz to trolling. Tutaj zastosowanie mogą mieć wszystkie dostępne modele przynęty.
Jakość i wykonanie
Produkty SG posiadają charakterystyczne dla siebie cechy. Śmiało możemy powiedzieć, że to co cechuje produkty duńskiego producenta to dbałość o wykonanie oraz doskonałej jakości „osprzęt” w postaci kotwic, kółek łącznikowych itp. Podobnie jest w przypadku 4D Real Eel.
Przynęta dostępna jest w dwóch wielkościach (20 i 30 cm) oraz czterech kolorach. Producent zaznacza wykorzystanie bezołowiowego obciążenia oraz grzechotki, która w ostatnim czasie co raz częściej stosowana jest w przynętach szczupakowych. W katalogu podane są też informacje o zastosowanym atraktorze, który rzekomo ma wpływać na atrakcyjność przynęty. My oczywiście do tematu podchodzimy na serio i węgorza sprawdzimy na poważnych szczupakach 😉
Przeznaczenie
Producent podaje informacje o możliwości zastosowania 4D Real Eel Savage Gear w trzech odmianach spinningowania. Spinning, wertykalny spinning oaz trolling. No… Można! Podpowiadamy raczej stosowanie modelu mniejszego jeśli będziemy chcieli spinningować z reki. Do klasycznego spinningu potrzebny będzie nam naprawdę poważny kij. Najlepiej długi i bardzo, bardzo mocny bo 4D Real Eel mimo tego, że waży jak na swoje rozmiary niewiele, to podczas rzucania stawia ogromny opór co rzuty bardzo utrudnia. Wielogodzinne spinningowanie nie będzie dla nas wyjątkowo komfortowe. Łowienie wertykalne… no niby tak. Jednak gabaryty przynęty zestawione z niezbyt dużą wagą też tę kwestię nieco wypaczają. Przynęta zejdzie nam na sporą nawet głębokość ale trudno nam będzie łowić precyzyjnie. Tutaj też nie jest najłatwiej. Podsumowując można ale z pewnymi utrudnieniami.
Zupełnie inaczej i zdecydowanie lepiej wygląda sprawa z prowadzeniem przynęty w trollingu. Tutaj 4D Real Eel od Savage Gear nabiera mocy i staje się przynętą niemal idealną do łowienia w niezbyt głębokiej, szczupakowej wodzie. Ogon węgorza pracuje dostojnie i leniwie czyli tak jak szczupaki lubią. Korpus nieznacznie ale jednak kołysze się kusząc w ten sposób drapieżniki do ataku. Generalizując temat warty zastosowania.
Cena
W akcji
4D Real Eel sprawdził nam się na szczupakach. Pracuje w odpowiedni sposób aby prowadzić go skutecznie w łowiskach od metra do powiedzmy czterech lub pięciu. W trollingu bez dodatkowego obciążenia nie schodzi głębiej jak dwa metry. Te choćby właściwości decydują o zastosowaniu węgorza w płytkiej wodzie. 4D Real Eel zbrojony jest na górze mocnym hakiem oraz od spodu kotwicą. Możliwość jej zdemontowania pozwala na zastosowanie przynęt w mocniej zarośniętej wodzie.
Wielu wędkarzy, którzy intensywnie stosuje 4D Real Eel wspomina o częstych atakach szczupaków w część ogonową przynęty a w związku z brakiem haka w tej części ryby nie maja możliwości na zapięcie. My tę sprawę potwierdzamy. Można oczywiście spróbować kotwice brzuszną zamocować na solidnej przedłużce jednak to z kolei zmienia nieco koncept przynęty i możliwość łowienia w zarośniętej wodzie.
Podsumowanie
Zalety
- Kolorystyka
- Zastosowanie
Wady
BRAK