Przed nami kolejna wędka pochodząca zza oceanu. Tym razem Fenwick, który w Polsce od lat cieszy się uznaniem wielu wędkarzy. Flagowy model HMG przeszedł ciężkie testy nad szczupakową wodą. Zapraszamy.
Charakterystyka ogólna
Fenwick to jedna z najstarszych marek na świecie, specjalizujących się w produkcji wędzisk. W ofercie producenta znajdziemy wiele ciekawie opisanych propozycji, które mogą stać się świetnymi narzędziami do połowów spinningowych. HMG to sztandarowa seria amerykańskiej marki Fenwick. Do testów otrzymaliśmy wędzisko, którego przeznaczeniem ma być szczupak łowiony za pomocą gum, woblerów i innych, charakterystycznych dla esoxów wabików. Sprawdźmy zatem jak uznany producent poradził sobie z wędką o tak uniwersalnym zastosowaniu.
Fenwick HMG GS70H-F-2
Jakość i wykonanie
HMG został wykonany bardzo solidnie i z wielką dbałością o szczegóły. Skrót HMG (High Modulus Graphite) określa serię wędzisk zbudowanych z wysokomodułowego węgla. Fenwick HMG to seria wykorzystująca technologię Carbon Veil. Zastosowanie opatentowanego przez amerykańskiego producenta rozwiązania, naznacza wędki dużą wytrzymałością blanku oraz uzyskaniem jeszcze lepszej czułości. Uzupełnieniem wędki jest zbrojenie oparte o przelotki Fuji Alconite oraz uchwyty trzymające kołowrotek tejże firmy. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie innowacyjnej rękojeści, która została wykonana zgodnie z opatentowaną przez Fenwick technologią (TAC). Na pierwszy rzut oka jest to mielony korek, jednak jak sądzimy, rękojeść to mieszanina mielonego korka i pianki EVA. Interesujące połączenie, które dodatkowo znacznie obniżyło koszt zakupu wędki przez klienta. Już podczas testów na sucho, wędka wyposażona w tenże uchwyt leży ładnie w ręku a korkowa rękojeść wydaje się być bardzo ergonomiczna.
HMG GS70H-F-2
Przelotki Fuji
Oznaczenie kija
Przelotka szczytowa
Rękojeść wykonana z mielonego korka i pianki.
Wykończenie rękojeści
Rękojeść TAC
Uchwyt do mocowania kołowrotka firmy Fuji
Według zapewnień producenta seria HMG to pierwsze na świecie wędzisko grafitowe. Według tych informacji to właśnie Fenwick jako pierwszy skonstruował i zbudował blank grafitowy – w ślad za nimi poszła europejska firma Hardy. Producent nie kryje kraju, gdzie wędzisko zostało wykonane. Na karcie gwarancyjnej widnieje wyraźny napis Made In China.
Przeznaczenie
Fenwick HMG GS70H-F-2 został opisany przez szczegółowe parametry ciężaru przynęty, których masa winna wynosić od ¼-1¼oz (7g do 35g). Dodatkowo wskazano też na moc linki, z którą kij pracuje najbardziej komfortowo: 6-20lb (około 3 -10kg). Testowany przez nas model HMG jest długi na 7’0’ (213cm). Kierując się opisami technicznymi i charakterem pracy kija, bezsprzecznie klasyfikujemy go jako spinning do połowu szczupaków z łodzi. Bez kłopotu poradzimy sobie też podczas łowienia sandaczy czy grubych okoni. Fenwick HMG to kij do woblerów, dużych obrotówek i wahadłówek. Świetnie sprawdza się przy sporych gumach. Obecnie wielu wędkarzy z powodzeniem stosuje krótkie wędki do łowienia z brzegu. Długość 213cm nie eliminuje naszego HMG do zastosowań brzegowych.
W akcji
Do testów nowego HMG podeszliśmy z dużym entuzjazmem bowiem wywarł na nas spore wrażenie już podczas wstępnych oględzin. HMG to mocny, mięsisty kij, o typowo amerykańskiej akcji. Pod obciążeniem szybko schodzi do środkowego ugięcia jednak nie jest to kij wybitnie ciepły. Śmiało możemy określić wędkę jako szybką ale z tendencją do pracy w pełnym ugięciu. Zaznaczyć trzeba, że aby kij ukazał na swoją akcję w całej okazałości będziemy potrzebowali co najmniej kilkukilogramowego szczupaka.
Szczytowa część wędki w zestawieniu z dolnikiem wydaje się być nieco zbyt sztywna, ale testy podczas holów szczupaka wskazały na piękną pracę i ciekawe ugięcie. Fenwick HMG charakteryzuje się dużą dynamiką i sporym zapasem mocy już w środkowej części. Dużą zaletą jest zadowalająca czułość i wyjątkowa celność blanku. Tutaj też znaleźliśmy drobną wadę. Przelotka szczytowa jest widocznie zbyt mała w stosunku do przeznaczenia wędki oraz mocy kija. Oczywiście nie ma to wpływu na plątanie linki podczas wyrzutów przynęty. Chodzi o zwracanie uwagi na chwilę gdy będziemy zmieniali wabiki a linka zacznie kleić się blanku. Dzięki zastosowaniu przelotki nieco większej, zminimalizowalibyśmy plątanie plecionki.
Wędka bardzo dobrze pracuje z ciężkimi woblerami czy jerkami, których masa przekracza 45 gram. Zastanawiające dla nas było opisanie dolnej granicy, zarówno masy wyrzutowej przynęty, jak również mocy linki. W naszej ocenie na kiju oba parametry powinny zostać znacznie podniesione. Dolna granica masy wyrzutowej, przy której testowany HMG komfortowo się ładuje, to około 10-15 gram. W niższych gramaturach jest nieco „głuchy”. Zastosowanie plecionki lub żyłki o wytrzymałości niecałych 3 kilogramów, w połączeniu z HMG GS70H-F-2 to naszym zdaniem nieporozumienie. Dolna granica to około 8-10 lbs. Mimo tego nie do końca precyzyjnego określenia, HMG bardzo dobrze sprawdza się z klasycznymi szczupakowymi gumami, obrotówkami powyżej rozmiaru 3, czy większymi wahadłówkami. Wyjątkowo dobrze łowi się nim na ciężkie woblery i niewielkie jerki.
Cena
Wędka dostępna jest w kilkunastu sklepach wędkarskich w kraju. Jej cena waha się od 649zł do 679zł. Kij posiada dożywotnią gwarancję producenta. Cenę wędki określamy jako atrakcyjną. Trudno jest nam porównać HMG z innymi wędkami dostępnymi na rynku, jednak zestawienie walorów użytkowych z ceną wygląda ciekawie.
Ogólne wrażenie
Bardzo fajna wędka z przeznaczeniem jako uniwersalny kij szczupakowy. Atrakcyjna cena i ciekawa akcja determinują pozytywną opinię o wędce Fenwick HMG. Testowany model posiada drobne wady, jednak nie ważą one na ogólnej ocenie wędziska.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,10,9,9,9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– akcja, moc, dynamika, – ergonomiczna rękojeść, – dożywotnia gwarancja.
| – nieprecyzyjne opisanie kija w dolnych parametrach mocy i ciężaru wyrzutu, – zbyt mała przelotka szczytowa.
|
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |