Sezon wędkarski trwa. Wielu spinningistów pomimo niezbyt przychylnej aury, ugania się już za drapieżnikami. Oczywiście okresy ochronne niektórych gatunków ryb nie wyłączają nas kompletnie z łowienia. Również i my nie pozostajemy na to obojętni. Przystąpiliśmy do testów ciekawych twisterów z oferty SG. Zapraszamy do najnowszej recenzji.
Charakterystyka ogólna
Pro Grub to nowość w ofercie Savage Gear na 2015 rok. Wabik jest kontynuacją serii Grub. Producent wprowadził kilka ulepszeń, które w efekcie mają podnosić atrakcyjność przynęty. Przystąpmy zatem do właściwej fazy testów, poczynając od oceny nowego produktu.
Jakość i wykonanie
Staranność wykonania przynęt od Savage Gear zawsze jest wysoka. Przynęty odlane są bez zbędnych nadlewek. Do ich produkcji użyto dobrej jakości materiału, co potwierdza zarówno sprężystość gumy, jak i jej wytrzymałość. Pro Grub w nowej odsłonie charakteryzuje się segmentowym korpusem, którego połączenie z ogonem wzbogacone zostało o specjalne pierścienie, mające ułatwiać nakładanie i utrzymanie atraktora dla spotęgowania właściwości wabiących. Przyznać należy, że prezentuje się to intrygująco i na pewno staje się wyróżnikiem Pro Gruba.
Przynęty nabywamy w większości przypadków w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Leżakują w sztywnym pudełku, co uniemożliwia ich odkształcenie. Nabywca może być pewien, że konfekcjonowane w ten sposób gumy niczym negatywnym go nie zaskoczą. Twistery są pakowane po 8 sztuk. Dostępne są wielkości 6,5 cm o masie 2 g, oraz 8,5 cm o masie 3 g. Oferowane są w kilku wariantach kolorystycznych (z kolorem fluo włącznie). Przynęty przeznaczone są do różnego rodzaju zbrojenia. My testowaliśmy wabiki głównie przy zbrojeniu w główkę jigową.
Przeznaczenie
Twistery Pro Grub mają szerokie zastosowanie, począwszy od łowienia okoni, a na sandaczach skończywszy. W naszej ocenie może to być bardzo dobra propozycja dla łowców pstrągów. Uniwersalność zastosowania potwierdza również możliwość różnorakiego zbrojenia przynęty.
W akcji
Przedwiośnie, a potem początek wiosny, to w naszym wydaniu głównie polowanie na okonie. Nizinna rzeka w tym okresie nie zawsze pozwala na więcej. A więc tak… Pro Grub charakteryzuje się atrakcyjną pracą. Jego ogonek intensywnie pracuje nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu. Nie jest to zwykłe falowanie, lecz widoczne jest tam również delikatne lusterkowanie. Praca jest specyficzna i łatwo zauważalna. Przy obserwacji pracy modeli z ciemniejszym ubarwieniem (motor oil), widać jak odznacza się ciekawa praca ogonka, i tutaj wersje z zatopionym brokatem potęgują to jeszcze bardziej. Ogonek wydaje inne refleksy niż korpus. Podobnie sprawa wygląda przy opadzie – jest to w naszej ocenie bardzo dobra przynęta do łowienia właśnie tą metodą. A właśnie, polecamy zbrojenie gumy w lekką główkę. Jeszcze niemrawe, zimne okonie szalały za Pro Grubem. Przynęty choć nie małe, były zażarcie atakowanie nawet przez mniejsze sztuki. Co będzie. jak sezon się rozpocznie na dobre. można sobie łatwo wyobrazić. Podczas testów wielokrotnie jako przyłów trafiały się ospałe szczupaki, co tylko potwierdza atrakcyjność twistera.
Zbroiliśmy przynęty w różne główki – w każdym przypadku pracowały nienagannie. Wytrzymałość materiału, z którego zrobiono korpus, jest zadowalająca. Okonie które wielokrotnie podskubywały ogonki, nie urywały ich. Inaczej wygląda sprawa, gdy trafiały się szczupaki. Zdarzało się, że głęboko pochwycona przynęta kończyła swój żywot. Ot, specyfika silikonowych przynęt. Różne kolory twisterów przez dłuższy czas leżały w styczności ze sobą. Żadne przebarwienia miękkiego materiały nie pojawiły się.
Cena
Szczelnie zapakowane twistery w ilości 8 sztuk można nabyć za cenę niewiele ponad 14 zł (wersja 6,5 cm). Oczywiście, cena nieznacznie zmienia się i jest zależna od wielkości gumek, które chcemy nabyć. W sieci można nabyć twistery w pojedynczych sztukach, wówczas ich koszt jednostkowy wynosi około 1,75 zł.
Ogólne wrażenie
Wprowadzenie nowego modelu wabika Pro Grub na rynek było ze strony Savage Gear dobrym posunięciem. Przynęta jest trwała, dobrze pracuje, i co najważniejsze – jest łowna. W naszej ocenie nie zaszkodziłoby wprowadzenie większej rozpiętości wielkości przynęt i dorzucenie kilku wariantów kolorystycznych do oferty.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,7,8,8.5,8.5,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– wykonanie – wytrzymałość – atrakcyjna praca – bezpieczne pakowanie | – tylko dwie wielkości – uboga kolorystyka
|