Do pełni sezonu trzeba jeszcze chwilę poczekać. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest łowienie okoni – na nie możemy liczyć niemal zawsze. Okoń to ryba cwana, dla której wystarczy zmiana koloru brokatu, aby przestała lub zaczęła brać – dlatego tak ważne jest kombinowanie z przynętami. Chcemy przedstawić ciekawą alternatywę dla klasycznych twisterów lub kopyt, a mianowicie wyprodukowaną przez Savage Gear gumę 3D Manic Shrimp – zapraszamy do lektury.
Charakterystyka ogólna
3D Manic Shrimp to bardzo realistyczna imitacja krewetki. Cała seria składa się z sześciu kolorów dobranych tak, aby umożliwić wędkarzowi pełne dostosowanie się do warunków zastanych nad wodą. Możemy wybierać spośród dużej gamy barw: od naturalnego różowego koloru krewetek, przez modele luminescencyjne aż po dobrze znane wszystkim wędkarzom brązy i zielenie. Dostępne są również trzy długości przynęty – 5 cm, 6,6 cm oraz 10 cm.
Jakość i wykonanie
Savage Gear do produkcji swoich przynęt używa metody skanowania, dzięki której uzyskuje się dokładką i bardzo naturalną kopię żywego organizmu. W taki właśnie sposób powstała testowana przynęta. Manic Shrimp zrobiona jest z tworzywa miękkiego, i wykonana z ogromną dbałością o szczegóły. Jak już wcześniej pisaliśmy, guma dostępna jest w sześciu wersjach kolorystycznych. Dodatkowo, każda przynęta została przyozdobiona dodatkiem w postaci kolorowego brokatu dobranego tak, aby całość dobrze prezentowała się w wodzie i była atrakcyjna dla ryby.
Krewetki w zależności od modelu pakowane są po cztery lub sześć sztuk. Opakowanie jest wystarczająco szczelne, co nie jest w tym przypadku bez znaczenia, gdyż gumy są nasączane atraktorami. Taki rodzaj opakowania gwarantuje długą świeżość i dużą skuteczność wabika w wodzie.
Przeznaczenie
W naszym kraju na krewetkę będziemy łowili głównie okonie. Naszym zdaniem warto skupić się właśnie na nich, gdyż jest to idealne rozwiązanie do połowu tego gatunku ryb. Trzeba mieć również na uwadze możliwość różnorakiego zbrojenia i łowienia – z powodzeniem zastosujemy tu zarówno główki jigowe, haki offsetowe oraz metody Drop Shot czy Carolina Rig.
W akcji
Podczas testów skupiliśmy się na przynęcie zbrojonej w główki jigowe. Z premedytacją używaliśmy gum założonych odwrotnie, niż należy. Spowodowane to było tym, że mieliśmy dużo nie zaciętych brań. Okonie ochoczo brały, ale niestety łapały za falujące czułka, często je przy tym urywając. Złowiliśmy dużo tych ryb. Niestety odwrotnie zbrojenie zwiększyło ilość skutecznych zacięć ale zmniejszyła ilość brań. Ciężko jest nam odnieść się do tej sytuacji i stwierdzić czy jest to wada czy zaleta.
Całość w wodzie wygląda dla ryby bardzo kusząco. Odpowiednie prowadzenie gwarantuje dużą ilość brań, co potwierdziło się w praktyce. Przynętę prowadzić można w różnoraki sposób, od klasycznego opadu z delikatnymi podbiciami, po jednostajne, pewne prowadzanie. Przy każdym z tych sposobów praca krewetki jest dobrze widoczna – czułka delikatnie podrygują, a nóżki lekko falują.
Cena
Cena to naszym zdaniem słaby punkt testowanego modelu przynęty. Koszt zakupu opakowania waha się między 25 a 30 zł, w zależności od wielkości. Przeliczając to na sztuki wyjdzie nam, że cena jednej przynęty to około 4,3 zł – jak na gumę o długości 5 cm, nie jest to naszym zdaniem wcale mało.
Ogólne wrażenie
Jakość wykonania i przeznaczenie spokojnie równoważą nam spory koszt przynęty. Dokładając do tego ilość brań otrzymujemy wabik, który może być dobrą alternatywą dla klasycznych gum. Wybierając się na okonie, warto wypróbować nowe rozwiązanie w postaci 3D Manic Shrimp.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,6,7,7,7,7.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– odwzorowanie natury – skuteczność – atraktor zapachowy – wykonanie | – cena
|