Jeszcze kilka lat temu plecionka była traktowana przez większość wędkarzy z wielkim dystansem. Był to produkt bardzo drogi i w wielu miejscach niedostępny. Dziś plecionki stały się niemal tak popularne, zwłaszcza w zestawie spinningowym, jak klasyczna żyłka. Fishing-Test rozpoczyna analizę plecionki Power Strike.
Charakterystyka ogólna
Plecionka Power Strike to zwykła wędkarska linka. Producent nie opowiada historii o zastosowanych technologiach rodem z gwiezdnych wojen. Plecionka konfekcjonowana jest na dość staroświecko wyglądających szpulach i wizualnie niczym nie zachwyca. Ot zwyczajna plecionka na niezbyt wyrafinowanej szpuli. Zabieramy się za sprawdzanie tego, co w plecionce najważniejsze. Test linek przeprowadzony został na usianej kamieniami Wiśle, łowiliśmy też sandacze na zbiornikach zaporowych. Plecionka przeszła bardzo trudne boje.
Plecionka Power Strike
Jakość i wykonanie
Power Strike to typowa plecionka do spinningu. Linka została pozbawiona jakichkolwiek nylonowych czy plastikowych dodatków i powłok. Linka jest bardzo miękka, gładka i okrągła. To niezwykle ważne podczas intensywnego spinningowania. To, co mocno nas ucieszyło, to splot plecionki Power Strike. Jest ona wiotka i wręcz lejąca się, nie ma nawet minimalnej pamięci do kształtu. Mimo to splot jest bardzo ścisły i dokładny, nie widać odstających włókien. Testowaliśmy plecionkę 10 lb (około 5 kg wytrzymałości ) oraz 20 lb (około 10 kg wytrzymałości). W testach, jeszcze przed nawinięciem na kołowrotek spisuje się doskonale. Jest bardzo mocna na wielu różnych węzłach. Testowane plecionki mają znacznie większą wytrzymałość niż podawana moc przez producenta. Power Strike oferowana jest w dwóch kolorach. Jedna z opcji to zieleń. Barwa jest soczysta z lekkim połyskiem. Druga z opcji to śnieżno biała biel. Testy wykażą, czy barwy linek są trwałe.
Proste, mało rzucające się w oczy opakowanie
Na pudełku oznaczenia dot. długości oraz wytrzymałości podane w miarach rodem z Ameryki
Wcześniej bialutka, po kilku wyprawach nad Wisłę zmieniła kolor
Ciasny splot – tym charakteryzuje się Power Strike
Cena
Linka o długości 137 metrów kosztuje około 150 zł. W naszej opinii jest to stosunkowo dobra cena. Na rynku możemy nabyć plecionki zarówno droższe jak i tańsze. W przypadku dostępnej na rynku Power Strike mamy pewność, że plecionka trafiła do nas bezpośrednio z USA.
Przeznaczenie
Plecionki testowaliśmy zarówno w castingu jak i przy klasycznym spinningowaniu. W obu przypadkach sprawdzała się bez zastrzeżeń. Linką 20 funtową łowiliśmy ciężkimi jerkami. Nie męczyły nas odstrzały przynęt, linka nie plątała się i nie zakleszczała na szpuli. Podczas spinningowania procentowała wiotkość i śliskość plecionki. Przy zarzucaniu doskonale schodziła ze szpuli kołowrotka. Nie plątaliśmy plecionki na tzw. ptasich gniazdach. Łowiliśmy nią bardzo ciężkimi zestawami, podczas wypraw sandaczowych, ale stosowaliśmy również 10 funtową linkę przy połowie szczupaków czy boleni. Plecionka jest bardzo uniwersalna. Jej parametry techniczne zadziwiają nawet po rocznym użytkowaniu. Plecionka 10 funtowa stwarza spore problemy jeśli chcemy ją urwać. W przypadku mocniejszej linki (10 kilo) wielokrotnie mieliśmy kłopoty z zerwaniem plecionki na zaczepie. Charakterystyczne dla plecionek jest to, że są głośne jeżeli chodzi o kontakt z przelotkami. Power Strike nie jest może wyjątkowa pod tym względem, jednakże sprawuje się całkiem przyzwoicie. Barwy linek nie są zbyt trwałe. Zielona płowieje na odcinku, który miał kontakt z wodą, biała przybiera brunatny kolor.
Ogólne wrażenie
Testowane rozmiary plecionki Power Strike wypadły wzorowo. Nieznana na polskim rynku marka charakteryzuje się doskonałymi parametrami nawet po roku użytkowania. Plecionka jest bardzo mocna i odporna na uszkodzenia. Jedyną wadą linki, jaką odkryliśmy, jest stosunkowo szybka utrata oryginalnego koloru. Plecionka zielona zatraciła barwę na ostatnim odcinku już po kilku wyjazdach. Biała linka szybko przybierała barwę wody. Nie miało to jednak wpływu na trzymanie parametrów wytrzymałości i jakości ogólnej. Jednym słowem doskonały produkt.
Plecionkę Power Strike możesz kupić w wędkarskim sklepie internetowym.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 9
– cena – 8
– przeznaczenie – 10
– ogólne wrażenie – 10
Średnio: 9,25
Zalety | Wady |
– wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, – moc, – okrągły przekrój, | – utrata koloru, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |
Możesz się wypowiedzieć na temat testowanego produktu na FORUM