Jaxon Holo Select Esox

tlo_non

Jaxon Holo Select EsoxW ofercie Jaxona znajdziemy szeroką gamę błystek obrotowych. Dotarliśmy do produktu, którego docelowym przeznaczeniem jest połów szczupaków. Nawet nazwa przynęty Nas o tym przekonuje. Przystępujemy zatem do testów błystki Esox.


Charakterystyka ogólna

Jaxon HS Esox to specjalna błystka stworzona do połowu szczupaków. Poprzez swoją charakterystyczną budowę, można ją prowadzić bardzo wolno. HS Esox dostępny jest w czterech opcjach wielkości skrzydełka (1-4), oraz czterech gramaturach (1/7g, 2/9g, 3/14g/ 4/17g). Esox posiada trzy opcje kolorystyczne skrzydełka (nanoszone metodą galwaniczną odcienie złota, srebra oraz miedzi). To co wyróżnia Esoxa od tradycyjnej błystki obrotowej to obciążenie w postaci ciężarka, które jest podwieszane przed wirówką.
Holo Select Esox
Jaxon Holo Select Esox No. 3

Jakość i wykonanie
Zacznijmy od opakowania. Nigdzie nie znaleźliśmy informacji, że obrotówka którą posiadamy to model o nazwie Esox. Nam udało się to wyczytać tylko i wyłącznie z katalogu producenta. Nie szukajmy również informacji dot. gramatury przynęty, gdyż takiego zapisu również na opakowaniu nie ma. Brak takich danych w Naszym odczuciu jest sporym mankamentem.
Sama błystka obrotowa na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt zachęcająco. O ile do skrzydełka nie można mieć zastrzeżeń, bo wykonane jest starannie, o tyle w oczy rzuca się od razu tandetnie zamontowana rurka termokurczliwa, której zadaniem jest przytrzymywanie kotwicy w linii prostej z korpusem. Nadto rurka ma zapobiegać wypięciu się kotwicy z drutu głównego korpusu. Poprzez swoją barwę spełnia również funkcję elementu prowokującego drapieżniki do ataku. Przejdźmy kolejno do kotwicy. Ostrość grotów jest zadowalająca. Nie jest to może produkt najwyższej jakości ale jest w stanie spełnić dobrze swoje zadanie. Można rzec, że wytrzymałość kotwicy jest optymalna do oczekiwań choć wskazać należy, że groty tępią się dużo szybciej na łowisku o kamienistym dnie.
Aby prawidłowo uzbroić błystkę, trzeba zamontować do niej ciężarek. Z tym też początkowo był spory kłopot. Może być to problem dla osób mniej cierpliwych. Skrzydełko pokryte jest wytłoczeniami rybiej łuski. Znajduje się na nim logo producenta oraz oznaczenie wielkości skrzydełka. Tam też wg Nas powinien znaleźć się zapis informujący o masie przynęty.
Jaxon Holo Select
Nazwa serii i logo producenta to jedyne informacje zawarte na opakowaniu. Dla wędkarza to zdecydowanie za mało

Jaxon Esox
Błystka obrotowa bez przedniego ciężarka. Łowienie samą błystką jest możliwe, aczkolwiek występują problemy z posłaniem jej na zadowalające odległości 

Holo Select Esox obrotówka
Elementy błystki gotowe do wspólnego połączenia

Holo Select obrotówka
Rurka termokurczliwa zapobiegająca wypięciu się kotwicy z drutu korpusu błystki

Jaxon Holo Select Esox
Kotwica o zadowalających paramertach wytrzymałościowych jak na tej klasy produkt

Esox obrotówka
Najstaranniej wykonany element Esoxa to skrzydełko

Cena
Za błystkę obrotową Esox, niezależnie od wielkości, zapłacimy od 5,50 zł do 6,50 zł za sztukę. W Naszej opinii, cena jest przystępna i podobna do cen produktów firm konkurencyjnych.
Jaxon obrotówka
Przeznaczenie
Jak sama nazwa błystki wskazuje – jest przeznaczona głównie do połowu szczupaków. Jaxon również przeświadcza o tym wędkarzy stosownymi informacjami zawartymi w katalogu. Takie przeznaczenie to głównie zasługa pracy przynęty. Wybór wielkości skrzydełka daje również wędkarzowi możliwość zapolowania na inne gatunki ryb drapieżnych. Mniejszym modelem nie pogardzą okonie, największym zaś sumy.
Jaxon Holo Select Esox
Praca
Mieliśmy obawy, czy produkt będzie pracował nienagannie, jak opisuje to w swoim katalogu producent. Nasze obawy okazały się niepotrzebne. Błystka doskonale pracuje nawet podczas bardzo wolnego prowadzenia. Skrzydełko nie gaśnie nawet wtedy, gdy zetknie się z dnem lub podwodną przeszkodą. Do wznowienia pracy listka nie potrzebne jest podszarpywanie szczytówką wędki.
My łowiliśmy obrotówkami w wielkości 3, a zatem o masie 14g. Nie sądziliśmy, że wirówkę o takiej wadze można posyłać na spore odległości. Tutaj spotkało nas kolejne zaskoczenie. Odległości jakie osiągaliśmy były naprawdę imponujące, a to dzięki nietypowemu obciążeniu.
Esox został stworzony do bardzo wolnego prowadzenia. Takie wnioski nasuwają się od razu, gdy wędkarz rozpoczyna ściąganie przynęty. Błystka w wielkości 3 stawia w wodzie spory opór, przez co szybsze poprowadzenie nie może mieć miejsca, a jeżeli ktoś się uprze na szybsze ściąganie wirówki to będzie go to kosztowało sporo wysiłku. Opór stawiany przez błystkę jest na tyle duży, że nawet sztywna wędka wygina się wówczas jak w czasie holu niewielkiej ryby. Uważamy, że Esox nie nadaje się do połowu w rzekach, gdzie występują prądy wsteczne. Ściąganie wirówki, gdzie występuje  nawet niewielki prąd wsteczny jest bardzo trudne i musi się odbywać w żółwim tempie. Esox sprawdzi się na spokojnych wodach jezior lub zbiorników zaporowych, ewentualnie w basenach między główkami rzek, gdzie nie ma uciągu wody. Błyska pracuje szeroko, w wodzie wytwarza bardzo dużą amplitudę drgań. Sprawia jednak problemy natury technicznej – z uwagi na błędy konstrukcyjne, doprowadza do skręcenia żyłki. Dodajmy, że łowiliśmy Esoxem zarówno z użyciem żyłki jak i plecionki. W przypadku żyłki opór stawiany w wodzie jest dużo bardziej odczuwalny niż przy zastosowaniu plecionki.
Jaxon Holo Select Esox
Jaxon Holo Select Esox

Wspomnieć trzeba o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Okresowo trzeba kontrolować, czy nie nastąpiło przekrzywienie kotwicy względem korpusu przynęty (widoczne na zdjęciu poniżej). Wpływa to również na niewłaściwą pracę błystki.
Jaxon Holo Select Esox
Ogólne wrażenie
Błystka wykonana przeciętnie. Pracuje nienagannie, choć potrafi sprawiać wiele problemów podczas łowienia nią w rzekach. Jest to produkt, który może się sprawdzić głównie na wodach spokojnych, bez uciągu. Tam komfort łowienia będzie większy. Niewątpliwie musi być prowadzona w bardzo wolnym tempie, gdyż stawia spory opór w wodzie. Z drugiej strony może to być jej główny atut, bo szczupaki się nią interesują. Produkt niewiele kosztuje i może się przydać w określonych warunkach nad wodą.
Jaxon Holo Select Esox
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 5
– cena – 7
– przeznaczenie – 7
– praca – 4
– ogólne wrażenie – 5

Średnio: 5,8

Zalety Wady
– nienaganna praca skrzydełka,
– zadowalające odległości rzutowe,
– jakość wykonania,
– bardzo duży opór stawiany w wodzie,
– skręcanie żyłki,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14