Kilka tygodni temu mieliśmy przyjemność testować spinning Okumy z serii Alaris. Tym razem na warsztat bierzemy mocniejszą wędkę z tej serii. Zobaczmy, jak sprawdziła się w boju. Zapraszamy do lektury testu.
Charakterystyka ogólna
Seria Alaris zawiera 8 modeli o zróżnicowanej długości i ciężarze wyrzutowym. Znajdziemy tu modele do lekkiego spinningu, z oznaczeniem UL, oraz wędki do ciężkiego łowienia drapieżników, opisane jako Zander. Taka selekcja wędek w zupełności wystarczy do wypełnienia potrzeb spinningowych łowców. Tym razem podjęliśmy się testu modelu o długości 240 cm i ciężarze wyrzutu 10-35 g.
Jakość i wykonanie
Okuma kolejny raz potwierdza jakość swoich produktów. Od wykorzystanych materiałów, po wykonanie – próżno doszukiwać się tu słabych stron, w szczególności jeżeli przyjmiemy pod uwagę cenę produktu (ale o tym nieco później). Omawiany spinning jest wędką dwuczęściową, o długości transportowej 126 cm i wadze 148 g.
Blank pokryty jest szarym lakierem na całej długości, z czarnymi omotkami z ozdobną srebrną nitką. Przelotki CCS SIC położone są równo, a jakość omotek i lakierowania jest poprawna. Cała rękojeść wykonana jest z korka który wygląda dość solidnie, i co ważne, nie miał tendencji do kruszenia się lub innych ubytków nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Uchwyt kołowrotka Touch Blank pozwala na bezpośredni kontakt dłoni z blankiem, co podnosi czułość zestawu. Z perspektywy użytkowej ważne jest, że uchwyt kołowrotka współpracuje z kołowrotkami o różnych wielkościach stopki, takich jak Penn Slammer w rozmiarze 360.
Testowany model opisany jest jako Zander Spinn, ważnym więc elementem jest czułość blanku. Zgodnie z deklaracją producenta do stworzenia tego modelu wykorzystano wysokiej jakości koreańskie włókna węglowe 24T. Pora sprawdzić wędkę w boju.
Przeznaczenie
Opis Zander Spinn jasno sugeruje przeznaczenie wędki. Dodatkowo wyższy ciężar wyrzutowy nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z wędka przeznaczoną do łowienia drapieżników metodą spinningową, przy użyciu techniki jigowej cięższymi przynętami. Długość 240 cm pozwala na wykorzystanie kija do łowienia z łodzi, ale także znajdzie swoje zastosowanie podczas łowienia z brzegu.
Cena
Kij jest powszechnie dostępny w internetowych sklepach wędkarskich. Jego cena wacha się w granicach od 160 do 180 zł. Cena jest zmienna, i zależna od długości jak i ciężaru wyrzutu kija.
W AKCJI
Kij testowaliśmy głównie podczas połowów w dużej rzece, kilka razy sprawdziliśmy też jego zastosowanie podczas połowów w wodzie stojącej. W jednym i drugim przypadku możemy powiedzieć, że łowienie było komfortowe. Masa kija nie męczy ręki, dość łatwo go wyważyć większości dostępnych kołowrotków w rozmiarze 3000 oraz 4000. Długość kija pozytywnie wpływa na rzuty, nawet ciężkie przynęty rzuca się dość swobodnie. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że kij jest celny, przynęty trafiają dokładnie tam gdzie planowaliśmy wykonać rzut. Dodatkowo długość kija była atutem podczas przechodzenia z połowów z łodzi na brzeg zbiornika. Takie rozwiązanie pozwala nam ograniczyć sprzęt który musimy ze sobą nosić. Warto także zwrócić uwagę, że dłuższy kij pozwala na skuteczniejsze zacięcie, które jest bardzo ważne podczas łowienia sandaczy.
Wędka przeznaczone jest do łowienia większych ryb, zaczyna pracować już pod średnią rybą skutecznie amortyzując jej walkę. W dolniku dysponujemy jednak znacznym zapasem mocny, który poradzi sobie nawet z poważnym przeciwnikiem.
Producent określił ciężar wyrzutowy w zakresie 10-35 g. W naszej ocenie jest on nieco zaniżony, a pełen komfort łowienia zaczyna się od około 15 g. Wtedy też szczytówka zaczyna wskazywać opad. Górna granica jest także niedoszacowana, rzuty przynętami o masie nawet 45 g nie stanowiły większego problemu.
Jeżeli chodzi o przynęty, to sprawdziliśmy przynęty miękkie, woblery oraz obrotówki i wahadłówki – wędka dobrze współpracowała z nimi wszystkimi.
Jeden element negatywny na który zwróciliśmy uwagę, to umiejscowienie uchwytu do przynęt. Podczas zarzucania, kiedy linkę przytrzymywaliśmy kciukiem zdarzało się, że linka haczyła o uchwyt i uniemożliwiała poprawne rzuty. W szczególności podczas wykorzystania ciężkich przynęt może zakończyć się to odstrzeleniem przynęty.
Podsumowanie
Spinning Okuma Alaris to budżetowy kij o dobrym stosunki ceny i jakości. Uniwersalne zastosowanie podczas łowienia średnich i dużych ryb przy pomocy ciężkich przynęt. Polecamy go dla początkujących jak i średnio zaawansowanych wędkarzy, poszukujących wędki do zastosowani podczas połowów z łodzi lub z brzegu.
Zalety
- jakość wykonania,
- stosunkowo niewielka masa,
- uniwersalne zastosowanie,
- pokrowiec w zestawie,
- do budowy użyto dobrej jakości komponentów,
Wady
- Złe umiejscowienie uchwytu przynęt