Sezon 2014 powoli się rozpoczyna. Część wędkarzy ugania się za rybami które nie są objęte okresem ochronnym w oczekiwaniu na możliwość połowu pozostałych gatunków ryb. Dla łowców okoni, oraz pstrągów a także innych niewielkich gatunków ryb firma Savage Gear ma w swojej ofercie wędzisko z seri LRF przeznaczone do łowienia małymi przynętami.
Charakterystyka ogólna
LRF – Light Rage Fishing jest to nowa seria wędzisk przeznaczona do połowu ryb na małe przynęty typu woblery, blaszki, błystki obrotowe, małe gumki. Kij jest stworzony dla wędkarzy którzy lubują się w metodzie połowu określanej mianem ultra light. Jest przeznaczony do połowu okoni, pstrągów w niewielkich rzekach czy jeziorach. Seria oferuje kilka modeli o różnej długości i ciężarze wyrzutu. Cechą która wyróżnia tą serię od pozostałych jest ciekawy kolorystyczny design oraz waga wędki. Kije z serii LRF są bardzo lekkie. Otrzymaliśmy do testów model o długości 210 cm o ciężarze wyrzutowym 0.5 – 7g.
Jakość i wykonanie
Testowany przez nas kij o długości 210 cm waży niewiele bo 100 g. Jest to wędka dwuskładowa, której długość transportowa po złożeniu wynosi 112 cm. Kilka słów na temat budowy oraz wyglądu wędki. Tak jak w poprzednich seriach wędzisk od Savage Gear, również i seria LRF wyróżnia się starannością wykonania. Wszystkie elementy są dobrze i starannie spasowane, wykonane równo. Ciekawy jest także design wędki. Blank jest dwubarwny w kolorach czarno-białych. Połączenie tych kolorów daje bardzo ciekawe wrażenia wizualne. Zdecydowanie kij będzie przyciągał spojrzenia innych wędkarzy. Rękojeść jest dzielona. Uchwyt do mocowania kołowrotka zastosowany w wędzisku to typ Savage Gear GOLD Label R/S. Mieliśmy już wcześniej styczność z tym modelem uchwytu i stwierdzamy, że trzyma on kołowrotek pewnie i nie stwarza dla wędkarzy problemów podczas łowienia. Rękojeść wykonana jest z lekkiej i twardej japońskiej pianki EVA. W dolnej części dolnika dodatkowo wygrawerowany jest w piance firmowy napis. Przelotki w jaki uzbrojony jest kij serii LRF są klasy SIC. Są one wklejone równo i starannie, w testowanym modelu nie występują nadlewki lakieru. Dodatkowo przelotki oplecione są srebrną nicią. Podnosi to również walory estetyczne. Nadmienić należy także, że wędka posiada uchwyt do podczepiania przynęty. Cześć szczytowa oznaczona jest kolorem białym oraz czerwonym. Jest to celowy zabieg który zdecydowanie ułatwia wędkarzowi wzrokową identyfikację brań na tle wody.
Cena
Wędziska Light Range Fishing kosztują niewiele ponad 300 zł. Uważamy, że jest to dobra cena za kij tej klasy z trafnym w 100% przeznaczeniem, z dobrymi komponentami oraz parametrami.
Przeznaczenie
Przeznaczeniem LRF jest połów okoni, pstrągów na mikro przynęty typu woblerki, obrotówki, małe gumy. Uważamy, że wędzisko do połowu tych gatunków ryb jest wręcz stworzone.
W akcji
Naszymi łowiskami były rzeki Wisła oraz Odra. Należy zaznaczyć, że najlepszym łowiskiem gdzie sprawdzi się kij będą małe rzeki oraz jeziora, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby łowić nimi także na innych większych akwenach. Akcja wędziska… część szczytowa nie posiada charakterystycznego przegrubienia jakie występuje w typowych wklejankach. Producent podaje że część szczytowa jest w formie rurki. vBlank jest szybki. Mimo małej gramatury wyrzutu – nie jest to wędka o akcji określanej przez wędkarzy mianem „krowi ogon”. Kij jest szybki o szczytowej akcji, która pod ciężarem większej ryby równo przechodzi w parabolę. Podczas połowu małych okoni pracuje część szczytowa, jednak po zacięciu np. wymiarowego szczupaka wędka pokazuje swoją ukrytą moc. Ugięcie jest wtedy pełne. Podczas holu szczupaka o wadze ok 1 kg dało się wyczuć jej zapas mocy. Stwierdzamy, że bez problemu da się na nią wyholować nawet większe ryby. Gramatura kija opisana jest jako 0.5 – 7g. Według nas jest to jak najbardziej trafny opis. Bez problemu rzucimy obrotówką w rozmiarze 0, a także 4 centymetrową z ociążeniem. Główka 5g wraz z niedużą gumą jest to wg nas maksymalny ciężar który nie powoduje nadmiernego ugięcia delikatnej części szczytowej. Szczytówka oznaczona kolorem białym oraz czerwonym doskonale pokazuje najdelikatniejsze nawet branie. Wszelkie stuknięcia w przynętę są bardzo widoczne i minimalne skubnięcie nie ujdzie uwadze wędkarza. Również blank jest bardzo czuły. Każde stuknięcie w dno jest natychmiast wyczuwalne na ręce wędkarza. Wędka jest bardzo lekka. Testowany model waży ok 100g i w połączeniu z lekkim kołowrotkiem daje wędkarzowi niesamowity komfort łowienia, nawet przez wiele godzin. Całość z kołowrotkiem jest bardzo dobrze wyważona, dolnik nie jest za długi, można wędziskiem komfortowo łowić z łodzi.
Ogólne wrażenie
Jest to nowa seria wędzisk, która na pewno znajdzie uznanie w oczach pasjonatów ultra light’a. Połączenie dobrej jakości materiałów oraz czułości daje wędkarzowi idealne narzędzie do połowu ryb takich jak okonie, pstrągi. Wędka mimo swojej delikatności posiada zapas mocy który pozwoli na wyholowanie nawet większej ryby nie odbierając przy tym komfortu łowienia. Kij ciekawie wygląda, nadto wykonany jest z dobrej jakości komponentów. Polecamy go wszystkim wędkarzom, którzy lubią łowić delikatnie i finezyjnie.
Ocena końcowa/punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,10,8,8,8.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– jakość wykonania, – lekkość, – czułość blanku, – przeznaczenie. |