Robinson Diaflex Perch 2-12g

tlo_non

Robinson Diaflex Perch 2-12gOdpowiadając na pytanie, jaki rodzaj wędki jest najczęściej wybierany do połowu niewielkich ryb drapieżnich większość z wędkarzy wskaże, że wklejanki. Nie sposób się z tym nie zgodzić.  Rynek jest przesycony tego typu sprzętem i znalezienie przez spinningistę odpowiedniego kija wydaje się być czasami bardzo  trudne. W nasze ręce trafiła wklejanka Robinsona o wdzięcznej nazwie Perch. Przystępujemy do serii trudnych dla kija testów.

Charakterystyka ogólna
Omawiany spinning “Perch” to model kija, który znajduje się w bogatej i zróżnicowanej rodzinie wędek Diaflex, oferowanej przez Robinsona. Seria Perch składa się z pięciu wędzisk z wklejaną częścią szczytową o długościach od 215 cm do 270 cm. Kije posiadają zróżnicowany ciężar wyrzutu. My przyjrzymy się z bliska spinningowi o długości 225 cm oraz masie wyrzutu od 2 do 12 gram.
Robinson Diaflex Perch
Robinson Diaflex Perch 225 cm 2-12g

Jakość i wykonanie
Spinning oferowany jest w mocnym, trwałym pokrowcu wyposażonym w dwie przegrody, aby każda z części wędki nie obijała się o siebie podczas transportu.
Pierwszy rzut oka na dwuczęściową wędkę i od razu bardzo pozytywne wrażenia. Zaskakuje jakość wykonania oraz użyte do budowy materiały. Kij posiada ładnie wyprofilowaną rękojeść wykonaną z bardzo dobrej jakości korka. Rękojeść jest z jednej strony lekko ścięta, przez co idealnie przylega do przedramienia wędkarza podczas łowienia. Ciekawe rozwiązanie, które ukazuje, jak producent przyłożył się do wykonania detali. Rękojeść w testowanym modelu ma długość 26 cm. Diaflex Perch wyposażony został w najwyższej jakości komponenty – uchwyt firmy Fuji, przelotki Fuji Alconite, których na kiju jest dziewięć. Nie będziemy się rozpisywali z jakich materiałów wykonany jest blank, gdyż te informacje można znaleźć na stronie producenta. Wędka nie posiada na sobie zbędnych napisów w postaci kolorowych naklejek. Nazwa modelu, serii, oznaczenie gramatury wyrzutu oraz niemalże niewidoczne oznaczenie modułu z którego kij został wykonany to jedyne informacje jakie się tam znajdują (oprócz niewielkiego logo producenta). Konserwatywne, eleganckie napisy dodają spinningowi charakteru.
Robinson Diaflex Perch 2-12g
Bardzo dobrej jakości korek

Robinson Diaflex Perch uchwyt Fuji
Uchwyt do mocowania kołowrotka firmy FUJI

Robinson Diaflex
Uchwyt do podczepiania przynęty

Diaflex Perch 2-12g
Nazwa komponentu, z jakiego jest wykonany blank

Robinson Diaflex Perch 2-12g
Oznaczenie modelu, masy wyrzutu

Część końcowa Diaflex Perch’a posiada zakończenie wykonane z mielonego korka o zwiększonej odporności na uszkodzenia. Przed zakończeniem wędki znajduje się metalowy pierścień. Podobny korek zastosowany został przy uchwycie do mocowania kołowrotka. Nie dość, że wygląda to bardzo estetycznie, to dodatkowo wędka przyjemnie leży w ręce. Nie czujemy pod palcami żadnych plastikowych uchwytów tylko korkową rękojeść jako przedłużenie całości. Producent zaopatrzył Perch’a w uchwyt do podczepiania przynęty.
Długość transportowa wędki to około 120 cm. Przelotki są mocne i trwałe, aczkolwiek wydaje się, że pokryte są zbyt obfitą ilością lakieru. Wpływa to niepotrzebnie na zawyżenie masy kija oraz zaniżenie względów estetycznych. Ostatnich pięć przelotek ma małą średnicę aczkolwiek nie ma żadnego problemu z plątaniem się linki przy wyrzutach, etc. Problem pojawia się tylko wówczas, gdy użyjemy bardzo słabej jakości żyłki, która mocno się skręca. Zdarza się wtedy, że żyłka okręca się wokół niewielkich przelotek.
Robinson Diaflex Perch 2-12g
Zakończenie rękojeści wykonane z mielonego korka, poprzedzone estetycznie osadzonym metalowym ringiem

Rękojeść Robinson Diaflex Perch
Wyprofilowana rękojeść

Diaflex Perch
Ścięta” część rękojeści, która podczas łowienia przylega do przedramienia wędkarza

Szczytówka Robinson Diaflex Perch
Przelotka szczytowa

Robinson Diaflex Perch
Łączenie dwóch elementów wędki

Przelotki Fuji Robinson Diaflex Perch
Przelotki Fuji Alconite

Diaflex Perch 2-12g
Jedna z wad Perch’a to zbyt obfita ilość lakieru na omotkach

Cena
Diaflex Perch o długości 225 cm to wydatek około 430 zł -460 zł. Nie jest to mało, choć biorąc pod uwagę jakość wykonania oraz użyte materiały, nie możemy spodziewać się tego, że kij będzie kosztował o 200 zł mniej.
Robinson Diaflex Perch 225 cm
Uchwyt kołowrotka wykończony mielonym korkiem

Przeznaczenie
Robinson Diaflex Perch (jak wskazuje nazwa serii) przeznaczony jest głównie do połowu okoni z łodzi. Przemawia za tym zarówno masa wyrzutu (od 2 do 12 g) oraz długość wędki (225 cm). Nie znaczy to jednak, że trzeba się ograniczyć tylko i wyłącznie do połowu tego gatunku i tylko przy użyciu łódki. My używaliśmy wędki w różnych warunkach, nie tylko przy użyciu łodzi. Testowaliśmy Percha na wiślanych i odrzańskich kleniach łowiąc je z brzegu. Podobnie łowiliśmy okonie. Nie da się jednak ukryć, że długość Perch’a 225 cm to idealne rozwiązanie do łowienia ze środków pływających.  Kij Robinsona to ciekawe rozwiązanie do łowienia cykadami sandacza i okonia. Dobry też będzie do lekkiego opadu. Śmiało możemy stosować przynęty w okolicach 10-15 gram.
Diaflex Perch 225 cm
Praca
Kij posiada typową dla kijów przeznaczonych na rynek europejski akcję szczytową. Rodzimi wędkarze bardzo lubią kiedy kij pracuje jedynie w górnej części blanku. Bardzo podobne rozwiązanie zastosował Robinson. Model Perch jako typowy kijek do drobnych przynęt pięknie sygnalizuje brania, a zastosowanie wklejki nie zmniejszyło znacznie czułości wędziska. Wędka posiada bardzo mocny dolnik pozwalający holować nawet sporą rybę. Środkowa część blanku poddaje się też pod sporym obciążeniem. Szczytowa część jest delikatna i bardzo spolegliwa. Te czynniki wpływają na bardzo szybką i dynamiczną akcję. Wydaje się nawet, że konstruktor miał bardzo elektryczne ręce. Kij przez znaczną szybkość determinuje stosowanie delikatnej i miękkiej żyłki. Przy zestawie ze sztywną żyłką a co gorzej z plecionką niewielkie okonie mogą nam spadać w trakcie holu. W naszym odczuciu w kiju Perch brakuje nieco ciepła w środkowej części blanku.
Intensywnie łowiliśmy, szarpaliśmy, nie obyło się bez bardzo mocnych wymachów z użyciem przynęt w górnych granicach masy wyrzutu Perch’a. Holowaliśmy nawet całkiem spore bolenie jako przyłów. Perch kompleksowe testy przeszedł wzorowo.
Praca Robinson Diaflex Perch

Akcja Robinson Diaflex Perch 2-12g

Ugięcie Robinson Diaflex Perch 2-12g

Wklejana część szczytowa Robinson Diaflex Perch
Ogólne wrażenie
Bardzo starannie wykonany spinning o konkretnym przeznaczeniu. Diaflex Perch to ciekawa propozycja w ofercie Robinsona. Użyte do budowy materiały to produkty wysokiej klasy. Nadto Robinson udziela na kij 10 letniej gwarancji, a to świadczy o poważnym traktowaniu wędkarza przez producenta. Polecamy testowanego Perch’a głównie wędkarzom, którzy preferują łowienie okoni ze środków pływających. Do takiego łowienia ten kij jest wręcz idealny.
Robinson Diaflex Perch 2-12g 225 cm
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie: 9,5
– cena – 7
– przeznaczenie – 8
– akcja – 7
– ogólne wrażenie – 8

Średnio: 8,0

Zalety Wady
– bardzo dobre wykonanie,
– użycie do budowy markowych materiałów,
– właściwości,
– zbyt obfita ilość lakieru na omotkach,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Możesz się wypowiedzieć na temat testowanego sprzętu na FORUM

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze