Niemal wszyscy uznani producenci wprowadzili po wielkim sukcesie Salmo Slidera woblery wzorowane na Salmowskim pierwowzorze. Część z nich to mocno nieudane produkcje, jednak wśród całej masy tego typu przynęt znajdziemy przynęty godne uwagi. Produkcja firmy Siek-M dla polskich wędkarzy znana była z tradycyjnych woblerów typu crankbait. Od kilku dobrych lat Sieki chętnie kupowane są przez wielu spinningistów z całego kraju.
Charakterystyka ogólna
Przed producentem pojawiło się spore wyzwanie. Wyprodukowanie jerka wysokiej jakości nie jest prostą sprawą. Specyficzna praca, odpowiednia lotność, waga, tempo opadania przynęty na dno. Wykorzystanie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych no i oczywiście wizerunek końcowy decydowały będą o pozycji na rynku danej przynęty.
Weryfikacji poddaliśmy dziesięciocentymetrowe Glapy. Pierwszy rzut oka na przynętę natychmiast podpowiada, że wzorem jest popularny Slider. Kiedy jednak przynęcie przyjrzymy się dokładniej na jaw wychodzą cechy unikalne dla Siekowej Glapy. Zwarta budowa dolnej części woblera oraz nieco wyciągnięty ku górze grzbiet nadają oryginalny dla Glapy kształt. Malowanie stylizowane na rękodzieło oraz obfite pokrycie brokatem nadają przynęcie atrakcyjny design. Wyglądające masywnie a wręcz ciężkie przynęty zdecydowanie nabierają wigoru po zetknięciu z wodą.
Jakość i wykonanie
Malowane aerografem przynęty, pokryte brokatem to nieczęsty widok wśród wabików na sklepowych półkach. Sieki wyraźnie nawiązują do swoich poprzedników produkowanych od lat przez firmę. Mocny drut przeprowadzony przez całą przynętę decyduję o bezpieczeństwie podczas zaczepów oraz nawet bardzo siłowych holów. Kilkukrotne lakierowanie przynęty z pewnością zabezpieczy nasze cacka przed ostrymi zębami drapieżników. Niestety wykończenie szczegółów takich jak zabezpieczenie przed pękaniem powłoki lakierniczej i farby tuż przy wyjściach drutu do mocowania tylnej kotwicy oraz agrafki pozostawia wiele do życzenia. Jest to element bardzo istotny szczególny przy produkcji przynęt znacznych rozmiarów. Przenikanie wody powodowało będzie odpryskiwanie powłoki farby tuż przy oczkach drucianych. Największą jednak wadą Glapek jest ich nieprawidłowo określona pływalność. Wśród modeli pływających znajdujemy wszystkie dostępne w ofercie. Nam trafił się model zdecydowanie tonący opisany jako pływający. Dla wielu wędkarzy jest to wielki minus wręcz dyskwalifikujący przynętę z użytku. Poza tymi niedociągnięciami woblery prezentują się bardzo przyzwoicie a jakość wykonania jest zachowana na wysokim poziomie.
Cena
Koszt zakupu jednego woblera o długości 10 cm kształtuje się na poziomie 15-19zł. Jest to jeden z najtańszych modeli tego typu na rynku.
Przeznaczenie
Producent daje do dyspozycji trzy gramatury przy długości 10 cm. Model pływający waży około 22g, Tonący ważący około 29g i najbardziej ciekawe rozwiązanie, czyli Glapka o pływalności naturalnej, czyli ok. 24g. Jeśli uda nam się dobrać odpowiedni tonący lub pływający model, przynęta przy odpowiednim prowadzeniu stanie się świetnym narzędziem do łowienia zarówno szczupaków, okoni a nawet sandaczy. Modele pływające świetnie nadają się do obłowienia nawet półmetrowej wody. Woblery neutralne możemy zastosować do prowadzenia na głębokości do około 1,2m i Glapa tonąca daje na zakres prowadzenia nawet do 3 metrów. Glapy to dość uniwersalne przynęty pozwalające stosować je w bardzo wielu okolicznościach.
Akcja
Wszystkie trzy woblery o różnej gramaturze pracują zdecydowanie inaczej. Modele pływające charakteryzują się najbardziej agresywną akcją. Delikatny ruch szczytówką nadaję jerkowi bardzo ciekawą i nierówną pracę. Wychylanie się na boki, lusterkowanie i bardzo miękki odjazdy na boki. Wszystkie cechy pracy stają się mniej widoczne wraz ze wzrostem gramatury przynęt. Pracę Glapek możemy śmiało ocenić bardzo wysoko. Jednak woblery nawet o tej samej gramaturze pracują czasem nawet znacznie inaczej. Można to oczywiście potraktować nawet jako zaletę, ale w seryjnie produkowanych przynętach to cecha niedopuszczalna.
Ogólne wrażenie
Przyzwoicie wykonane, bardzo poprawnie pracujące przynęty noszące cechy rękodzieła. Doskonale lotne i bardzo tanie woblery. Glapy stanowią bardzo mocną konkurencję dla jerków nawet najbardziej uznanych, światowych producentów przynęt wędkarskich. Producent jednak nie ustrzegł się znacznych wad, które znacznie obniżają jakość przynęty
PLUSY
– cena
– wzornictwo i malowanie
– uniwersalność zastosowania
MINUSY
– niska jakość wykonania
– brak powtarzalności produkcji
OCENA OGÓLNA – punktowanie:
– jakość wykonania – 6
– cena – 10
– akcja – 8
– ogólne wrażenie – 7
OCENA KOŃCOWA – 7,75
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |