Eumer Spintube

tlo_non

Łowienie ryb na spinning związane jest z doborem odpowiedniej przynęty, dopasowanej do danego łowiska i gatunku ryb. Rynek jest tu ogromny, i generalnie nie ma problemu z kupnem różnorakich wabików. Problem pojawia się w sytuacji, gdy ryby przestają reagować na standardowe, ogólnodostępne modele. W takiej sytuacji trzeba szukać nowych rozwiązań. Dlatego sprawdziliśmy totalnie odmienną przynętę, wyróżniającą się spośród innych pracą, wyglądem, oraz tym, że jest produkowana ręcznie. Przed Państwem Spintube firmy Eumer, dystrybuowany w naszym kraju przez Mikado.

Charakterystyka ogólna

Spintube jest to nic innego jak duża mucha, streamer zaciągnięty z wędkarstwa muchowego, ale przeznaczona dla wędkarzy łowiących na spinning. Dostępnych jest kilka wersji podzielonych na różne rozmiary, wagę oraz pływalność – mamy do wyboru modele szybko i wolno tonące. O ich cechach i przeznaczeniu napiszemy więcej w dalszej części testu. Trzeba dodać, że Spintube wytwarzany jest w wielu wersjach kolorystycznych. Wybierać możemy spośród dużej palety barw – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Eumer Spintube

Wabiki pakowane są pojedynczo w blistry jak np. woblery, wiec kupujemy dokładnie to, co nas interesuje i jest nam potrzebne. Jest to kompletna przynętą, do której nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. Mocujemy ją do linki głównej za pomocą agrafki lub węzła.
Wagowo wypadają bardzo rożnie, bo od 6 g do 55 g.

7-spintube

Jakość i wykonanie

Jak wspomnieliśmy na początku, Spintube produkowane są ręcznie. Produkty ręcznie robione zazwyczaj charakteryzują się bardzo dobrą jakością. W tym wypadku nie jest inaczej – użyte materiały oraz sposób produkcji gwarantują nam wielokrotne użycie przynęty. Budowa Spintube opiera się na przelotowym korpusie, przez który przeciągnięta jest linka z hakiem. Korpus to tak jakby serce testowanej przynęty. To właśnie na niego zostały nawinięte wielokolorowe „pióra”, często uatrakcyjniane połyskującymi flashami – zależne od modelu.

20-spintube

21-spintube

27-spintube

19-spintube

22-spintube

17-spintube

18-spintube

28-spintube

29-spintube

Wabik został wyposażony w jeden, jednoramienny hak. Niestety zmniejsza on ilość celnych zacięć, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo zaczepienia przynęty pod wodą. Chroniony jest dodatkowo gęstym „pióropuszem” materiału, który powoduje, że Spintube jest przynętą anyzaczepową. Co prawda małe modele posiadają kotwicę dwuramienną, ale my skupiliśmy się głównie na dużych wersjach.
Wszystkie węzły zostały osłonięte gumowymi koszulkami. Mają one za zadanie ochronić łączenia i nie powodować plątania zestawu. Na przedzie znajduje się metalowy korpusik, którego zadaniem jest przesuniecie środka ciężkości i nadanie odpowiedniej pracy przynęcie.

8-spintube

9-spintube

10-spintube

15-spintube

12-spintube

13-spintube

5-spintube

14-spintube

Przeznaczenie

Jest to przynęta, jakiej brakowało na tak dużym rynku wędkarskim. Wyprodukowana została z myślą o łowieniu większości drapieżników. Małe modele z powodzeniem można stosować na okonie i pstrągi, a duże na szczupaki czy sandacze. Konstrukcja Spintube została tak obmyślona, aby było można jej używać w mocno zarośniętych częściach wody np. w zatokach lub płytkich, rozległych podwodnych łąkach. Generalnie nie ma ograniczeń co do jej zastosowania, wszytko jest tylko zależne od tego, jakim modele będziemy łowili. Nam najbardziej spodobały się duże, szczupakowe wersje szybko i wolno tonące, i to właśnie im poświęciliśmy najwięcej czasu.

16-spintube

11-spintube

Cena

W porównaniu z produktami powszechnie dostępnymi w naszym kraju, Spintube wypada słabo. Na nasze standardy cena prawie 50 zł za duży model szczupakowy to dużo. Ale jeśli nałożymy na to łatkę produktu ręcznie robionego, pochodzącego z północy Europy, wszystko staje się jasne i zrozumiale. W naszym odczuciu warto uzupełnić swoje pudełka o tego typu wabiki.

31-spintube

4-spintube

Praca

Tutaj Spintube prezentuje się również bardzo dobrze. Praktycznie nie ma on konkurencji, przez co znakomicie uzupełnia nasze pudełko wędkarskie. Model wolno tonący najlepiej sprawdził się w wodzie płytkiej, do około 2 m, z równym dnem. Natomiast szybko tonący wykorzystywaliśmy do obławiania podwodnych górek, gdzie głębokość szybko ulegała zmianie – chodzi o spadek dna. Drugim zastosowanie tego modelu to obławianie linii przybrzeżnej, gdzie teren szybko opada w dół. Każde podciągnięcie modelu szybko tonącego powoduje zwiększanie głębokości pracy.

1-spintube

2-spintube

Obie wersje prowadzi się praktycznie tak samo – wolne lub energiczne szarpnięcia kijem w dół lub do boku. Prowadzona w ten sposób przynęta leci, a w przerwach między pociągnięciami zatrzymuje się lub opada (zależy jaki model), a pióra delikatnie falują kusząc do brania drapieżniki. Jest to wspaniale łowienie leniwych jesiennych lub wiosennych szczupaków.
Co ciekawe, przynęta praktycznie nie stawia oporu w wodzie, nie przegina szczytówki. Łowienie jest przyjemne i nie męczy ręki.

25-spintube

26-spintube

3-spintube

Dzięki budowie, którą opisaliśmy wyżej, nie ma szans przy zacięciach na powstanie tak zwanej dźwigni. Dzięki temu hol jest pewny i spadanie ryby zostało ograniczone do minimum. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na swobodne holowanie i robienie luzów, ale generalnie możemy dużo większą swobodę niż np. przy kogutach. Jedyny problem, jaki udało nam się odnotować, dotyczy samej faza brania i zacięcia. Tutaj jeśli ryba nie trafi, to po prostu się nie zatnie.

32-spintube

33-spintube

34-spintube

Ogólne wrażenie

Niespotykanie ciekawa i zarazem skuteczna przynęta na leniwe drapieżniki. Cena może trochę odstraszać, i finalnie to ona zapewne zadecyduje o tym, czy ktoś stanie się posiadaczem Spintube’a czy nie. Na pewno warto ją sprawdzić, szczególnie tam, gdzie jest duża presja wędkarska lub w miejscach, gdzie klasyczne przynęty nie pozwalają się poprowadzić.

31-spintube

23-spintube

24-spintube

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,6,8,8,7,7.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

ZALETY WADY
– Praca
– Zastosowanie
– Dostępne kolory
– Cena
– Jeden hak
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14