Savage Gear LRF Mini/Micro Sandeel Kit

tlo_non

Okonie, szczupaki, sandacze – generalnie do połowu każdej z tych ryb wędkarze stosują (lub starają się stosować) inne przynęty. Nie chodzi tylko o ich wielkość, lecz najczęściej także o rodzaj, kształt czy też masę, gdyż w sztucznych wabikach mamy szerokie pole manewru w kwestii wyboru. Savage Gear zaproponował spinningistom coś odmiennego. Do swojej oferty wprowadził zestaw przynęt, którym tym razem się przyglądamy. Zapraszamy na recenzję.

 

Charakterystyka ogólna

Savage Gear LRF Mini/Micro Sandeel Kit to nic innego, jak zestawy przynęt spinningowych z serii Sandeel w różnych rozmiarach oraz kształtach. Dostępne w zestawie gumy można podzielić na dwa rodzaje: przynęty w stylu dropshot, oraz klasyczne gumy z kopytem. Pierwowzór, czyli przynęta Sandeel to rodzaj rippera, który przypomina swoją budową cygaro. Sam producent wskazał, że Sandeel jest typową gumą do łowienia w morzu. Stąd też pewnie duża waga główek jigowych, które są w zestawie wraz z pierwowzorem przynęty. Kształt gumy oraz materiał z jakiego został wykonany Sandeel, kwalifikuje go jednak jako ideał do łowienia sandaczy z opadu, lub przy zbrojeniu stosunkowo lekkimi główkami do łowienia szczupaków. W przypadku zestawu Sandeel Kit możemy mówić o łowieniu takich ryb drapieżnych jak okonie, szczupaki lub sandacze.

Savage Gear LRF Mini/Micro Sandeel Kit

Jakość i wykonanie

W szczelnie zapakowanych zestawach otrzymujemy gumy, wraz z dedykowanymi do nich główkami jigowymi. W nasze ręce trafił zestaw z dwoma rodzajami główek jigowych (7 g i 10 g) – zestaw Mini Sandeel Kit, oraz zestaw z główkami 3 g i 6 g – zestaw Micro Sandeel Kit. Główki te są przeznaczone typowo do zbrojenia Sandeeli, i ich wielkość odpowiada kształtowi korpusu przynęty. Wszystkie wabiki w przypadku zestawu Mini mają długość 10 cm, zaś w przypadku zestawu Micro jest to długość 6,5 cm.
Przynęty zbudowane są z dobrej jakości materiału. Guma jest wytrzymała. Ze wstępnych oględzin wynika, że główka jigowa wydaje się mieć zbyt krótki hak, i większość przynęty pozostaje bez uzbrojenia. Producent oferuje przynęty w kilku wariantach kolorystycznych, i wybór w tym zakresie jest raczej zadowalający. Są podstawowe kolory, są nawet wersje z zatopionym brokatem i fluo.

03-Mini-Micro-Sandeel-Kit

04-Mini-Micro-Sandeel-Kit

05-Mini-Micro-Sandeel-Kit

06-Mini-Micro-Sandeel-Kit

07-Mini-Micro-Sandeel-Kit

08-Mini-Micro-Sandeel-Kit

09-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Przyznać trzeba, że kształt klasycznego Sandeela jest intrygujący. Zróżnicowane umieszczenie płetwy ogonowej (dostępne w modelach w testowanych zestawach), wymusza na przynęcie określoną pracę. Dobrym posunięciem ze strony producenta jest dorzucenie do zestawu przynęt w stylu dropshot, które na dołączonych główkach pracują nienagannie.

02-Mini-Micro-Sandeel-Kit

022-Mini-Micro-Sandeel-Kit

023-Mini-Micro-Sandeel-Kit

025-Mini-Micro-Sandeel-Kit

026-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Przeznaczenie

W zestawie Mini znajdują się przynęty w 2 wariantach, o zróżnicowanej pracy i przeznaczeniu. Z założenia Sandeele przeznaczone są do łowienia metodą jigowania, choć w tym wypadku dobrze pracują nawet podczas jednostajnego prowadzenia. Przynęty z omawianego zestawu są przeznaczone głównie do połowu ryb drapieżnych takich jak okonie, szczupaki czy sandacze. Sprawdzą się jednak również przy połowie innych gatunków ryb, choć nie są do tego dedykowane.
W zestawie Micro Kit znajdziemy łącznie 10 gumek (5 z klasycznym ogonkiem i 5 typu dropshot). W tym wypadku oczywistym wydaje się, że przynęty dedykowane będą głównie do połowu okoni, głównie z uwagi na wielkość przynęt.

016-Mini-Micro-Sandeel-Kit

017-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Cena

Nie ukrywamy, że z dostępnością omawianego zestawu przynęt jest w naszym kraju ciężko. Na obecną chwilę tylko jeden rodzimy wędkarski sklep internetowy ma w swojej ofercie testowane przez nas wabiki. Cena zestawu to wydatek nawet w granicach 30 zł. W naszej ocenie to całkiem sporo.

014-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Praca

W pierwszej kolejności sprawdzamy pracę modeli z zestawu Mini, o klasycznym ogonie rippera. Przynęta wolno prowadzona na niewielkiej główce leniwie kolebie się w wodzie. Przy podszarpywaniu estetycznie łamie się na boki. Sprawdzaliśmy, jak to wygląda w przypadku odejścia od zastosowania dedykowanej główki, i uzbrojeniu przynęty w klasyczną główkę jigową. O ile długość haka nie będzie przesadzona, o tyle zastosowanie większej masy główki robi z większych modeli dobre wabiki do łowienia w opadzie. W naszej ocenie taka guma zyskuje na atrakcyjności, nie mówiąc już o posyłaniu przynęty na znaczne odległości. Jeszcze jedna sprawa: haki główki są stosunkowo mocne, a krótki trzonek spełnia swoje zadanie.

011-Mini-Micro-Sandeel-Kit

012-Mini-Micro-Sandeel-Kit

013-Mini-Micro-Sandeel-Kit

018-Mini-Micro-Sandeel-Kit

019-Mini-Micro-Sandeel-Kit

020-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Przynęty w rodzaju dropshot nie wymagają cięższego zbrojenia. Dedykowanie główki mają optymalną masę na niezbyt głębokie łowiska (jak chociażby rzeki), a zatem przesadne nadużywanie wagi główki nie jest tu konieczne. Inaczej sprawa wygląda podczas łowienia w głębokich jeziorach. W wypadku przynęt typu dropszot, trzeba umiejętniej popracować wędką aby nadać przynęcie ciekawej akcji. Jednostajne ściąganie jest mało atrakcyjne
.W tym miejscu należy wskazać, że modele z klasycznym ogonem wchodzące w skład omawianego zestawu śmiało możemy wykorzystać do łowienia….boleni. Przynęta na lekkiej główce spełnia wszelkie kryteria do powierzchniowego, szybkiego łowienia tych drapieżników w okresie wiosenno – letnim. Niemniej jednak, po naszych doświadczeniach nad wodą stwierdzamy, że omawiany zestaw najlepiej sprawdzi się podczas łowienia innych drapieżników. Mówiąc wprost – wielkość przynęt odpowiada chociażby okoniom czy szczupakom.

021-Mini-Micro-Sandeel-Kit

027-Mini-Micro-Sandeel-Kit

028-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Przynęty z zestawu Micro również ciekawie zachowują się w wodzie, z tą różnicą, że modele z klasyczną płetwą ogonową wymagają posługiwania się wędką podczas prowadzenia przynęty. Podczas wolnego, jednostajnego prowadzenia ogonek może przygasać.
Krótki hak ma swoje zalety, bo nie zmienia pracy przynęty. Ma jednak i wadę – zdarzało się, że ryby łapały za część ogonową i pojawiały się puste brania.

010-Mini-Micro-Sandeel-Kit

029-Mini-Micro-Sandeel-Kit

030-Mini-Micro-Sandeel-Kit

Ogólne wrażenie

Gotowe zestawy przynęt, które wędkarz może uzbroić według własnej konfiguracji i uznania, to ostatnio coraz powszechniejsza oferta firm wędkarskich. Omawiane zestawy Sandeel Kit mogą ucieszyć „dłubaczy” okoni, oraz łowców innych rodzimych drapieżników. Przynęty są trwałe, mają nietuzinkową pracę. Uważamy, że w tym wypadku w zestawie powinna znajdować się taka sama ilość dedykowanych główek jigowych, co gum. Co do ceny zestawu to mamy odczucia, że całość mogłaby być nieco tańsza. Najgorzej jednak wygląda sprawa z dostępnością. Widać dokładnie, że o ile producenci coraz odważniej wprowadzają do swojej oferty zestawy przynęt, o tyle kupujący nie przejawiają tym większego zainteresowania, co przekłada się na dostępność w sklepach. Zakup poszczególnych elementów osobno wychodzi korzystniej.

015-Mini-Micro-Sandeel-Kit

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,6,7,7,7,7″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

ZALETY WADY
– wykonanie,
– jakość,
– uniwersalna kolorystyka,
– ograniczona dostępność,
– spora cena zakupu zestawu,
– zbyt mało dedykowanych główek jigowych w zestawie;

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14