Cormoran Cora Z LaxFish

tlo_non

Cormoran Cora Z LaxFishTym razem przyglądamy się z bliska błystkom obrotowym niemieckiego producenta. Seria przynęt CoraZ cieszy się dużym powodzeniem za naszą zachodnią granicą. Postanowiliśmy sprawdzić, jak obrotówki sprawdzą się na polskich łowiskach. Pod lupę trafiły wirówki z rodziny LaxFish.

Charakterystyka ogólna
Seria przynęt Cora Z LaxFish to obrotówki z owalnym skrzydełkiem, które Cormoran oferuje wędkarzom tylko w jednym rozmiarze wielkości – 4. Pomimo jednego rozmiaru, wirówki dostępne są w trzech gramaturach wagowych – 10g, 17g oraz 25g, oraz w pięciu opcjach kolorystycznych. Z założenia producenta, są to wabiki przeznaczone na większe osobniki ryb drapieżnych – szczupaków, sandaczy i sumów oraz troci i łososi.
Cormoran CoraZ LaxFish
Cormoran CoraZ LaxFish 10g i 17g

Jakość i wykonanie
Opakowanie do którego przytwierdzona jest obrotówka zawiera niemiecki opis przeznaczenia przynęty. Znajdziemy tam również informację o wielkości skrzydełka oraz wadze przynęty. Cormoran nie omieszkał również wspomnieć o graficznej prezentacji zastosowanych haków (CGS), które są rzekomo ostrzone chemicznie.
Cormoran Cora Z LaxFish
Sama wirówka prezentuje się ciekawie. Od klasycznej wirówki z serii CoraZ, LaxFish różni się wytłoczeniami powstałymi na skrzydełku. Dostępne opcje kolorystyczne to położone metodami galwanicznymi odcienie złota, miedzi i srebra. Dwie pozostałe opcje to zwykłe, tradycyjne malowanie.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, obrotówki z serii LaxFish, oprócz barwy skrzydełka mogą różnić się tylko masą. Przedział wagowy 10g – 17g – 25g jest spory, co daje wędkarzowi możliwość dobrania wirówki do odpowiednich warunków panujących na łowisku. Nam przyszło używać wirówek o wadze 10g oraz 17g. Możemy śmiało powiedzieć, że lotność tej cięższej jest co najmniej zadowalająca. Daje się ją posyłać na spore odległości, a dodatkowo przez swoją wagę, można nią obławiać głębsze partie wody.
Kotwica zastosowana w obrotówce ma czerwoną barwę i na pierwszy rzut oka wydaje się być mocna. Jest to jednak złudne wrażenie. Początkowo bardzo ostre groty szybko ulegają zagięciu i stępieniu. Do tego czerwona barwa szybko znika. Kotwica zamocowana jest do głównego drutu za pomocą wytrzymałego kółka łącznikowego. Producent dodatkowo wzbogacił kotwicę o gumowy chwost wykonany z czerwonej, gumowej rurki, rozciętej na pół. Z pewnością jest to inne rozwiązanie niż stosowane chwosty z tworzyw syntetycznych.
Korpus wirówki to metalowe koraliki połączone ze sobą na stałe, które od metalowego stożka przy strzemiączku rozdziela koralik wykonany z plastiku. Połączenie w wirówce mosiądzu i plastiku pełniących rolę stabilizatyora i startera pracy to wielka wada. Podczas wielogodzinnego kręcenia korbką obrotówka zaczyna pracować słabiej. Plastikowe startery szybko zużywają się.  Wszystkie metalowe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, o czym przekonuje Nas odpowiedni zapis na opakowaniu.
Cormoran Cora Z LaxFish
Na opakowaniu znajdziemy informacje dot. wielkości skrzydełka oraz gramaturę błystki

Cormoran Cora Z LaxFish
Logo producenta obok napisów wskazujących główne przeznaczenie błystki

Cormoran Cora Z LaxFish
Zamiast syntetycznego chwosta – gumowa rurka rozcięta na pół. Widoczna również czerwona kotwica, której groty szybko ulegają zagięciu lub stępieniu.  Kotwica to najsłabsze ogniwo wirówki

Cormoran Cora Z LaxFish
Metalowy korpus, pomalowany na ciemny kolor (wersja 17g)

Cormoran Cora Z LaxFish
Metalowy korpus (wersja 10g)

Cormoran Cora Z LaxFish
Skrzydełko obrotówki i ciekawe krępowanie. Widoczne wytłoczenia, charakterystyczne dla tej serii

Cena
Obrotówki CoraZ LaxFish to wydatek od 5 zł do 7 zł za sztukę. Różnica cenowa występuje najczęściej wówczas, gdy chcemy zakupić wirówkę o określonej gramaturze. Nie są to jednak rozbieżności duże – mogą się wahać w granicach około 1 zł pomiędzy poszczególnymi gramaturami.
Cormoran Cora Z LaxFish
Przeznaczenie
Cormoran już na opakowaniu wskazuje w obcojęzycznym zapisie, że wirówki przeznaczone są do połowu większych ryb drapieżnych jak szczupaki, sandacze, sumy, trocie, łososie. Wielkość skrzydełka nie potwierdza jednak tych wskazówek. W naszym odczuciu jest to raczej wabik uniwersalny, którym nie pogardzi niewielki nawet okoń bądź niewielki szczupak.
Cormoran Cora Z LaxFish
Praca
Masa LaxFisha to duży atut. Nawet najlżejsza w wyborze opcja daje się zarzucić na zadowalające odległości. Wersja 17g to już pełne zadowolenie. Obławianie głębszych partii wody to główne zadanie wirówki. Tam można liczyć na spore ryby.
Błystka obrotowa ma bardzo mocną i wyczuwalna pracę. W dużym nurcie to spore utrudnienie dla łowiących łososia czy troć. Skrzydełko obraca się nienagannie już nawet podczas wolnego ściągania jednak ta cecha występuje tylko w początkowej fazie eksploatacji przynęty. Nawet podczas pierwszych przeprowadzeń wirówki zdarza się, że gaśnie, jednakże lekkie podszarpnięcie wędką powoduje, że skrzydełko ponownie zaczyna pracować. Mocna praca wirówki jest dokładnie odczuwalna na kiju.  LaxFish pracuje szeroko, wytwarzając w wodzie silne drgania. Błystka obrotowa, przy zastosowaniu dobrej jakości krętlika, nie skręca w znacznym stopniu linki. Ale uwaga, skręcanie linki będzie widoczne niedługo po tym jak zaczną uszkadzać się plastikowe startery. Wtedy widoczna jest mocna praca kotwicy i niestabilna oś prowadzenia blaszki. Przynęty testowane były na spokojnej, jeziorowej wodzie, w rzekach o sporym uciągu, w prądach wstecznych.
Cormoran Cora Z LaxFish

Cormoran Cora Z LaxFish
Ogólne wrażenie
Testowana błystka obrotowa wykonana jest starannie, aczkolwiek widać, że nie jest  dopracowana w szczegółach (startery, kotwica). Dostępna w kilku wariantach kolorystycznych oraz trzech gramaturach wielkości. Jest to dobry produkt niemieckiego producenta, który z pewnością sprawdzi się na polskich wodach choć sugerujemy wymianę kotwicy na produkt lepszej jakości (kotwica zamontowana jest na kółku łącznikowym, a zatem nie będzie problemu z jej wymianą). Cena nie jest wygórowana i  odpowiada jakości wykonania.
Cormoran Cora Z LaxFish
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 5
– cena – 7
– przeznaczenie – 6
– praca 4
– ogólne wrażenie 5

Średnio: 5,4

Zalety Wady
– przeznaczenie,
– waga,
– kotwica, konstrukcja,
– niestabilna praca
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Możesz się wypowiedzieć na temat testowanego produktu na FORUM

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14