Robinson Dual MG 207

tlo_non

Jeśli kołowrotek, to z wysokim przełożeniem czy z niskim? Zapewne wielu z was zastanawiało się nad tym przy wyborze odpowiedniego młynka dla siebie. A jakby połączyć jedno z drugim, i dać wędkarzowi możliwość zmiany przełożenia? Taką propozycję przedstawiła wędkarzom firma Robinson, wypuszczając na rynek kołowrotek Dual MG. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym testem.

 

Charakterystyka ogólna

Robinson Dual MG to nowość w ofercie producenta na 2016 rok. Kołowrotek dostępny jest w dwóch wariantach wielkości (207 oraz 257). Produkowany jest w wersji wyłącznie z przednim hamulcem. Niejednego może zaskoczyć tym właśnie, że posiada wbudowany mechanizm zmiany przełożeń z 4,7:1 do aż 6,7:1. Sprawdzaliśmy przydatność kołowrotka podczas wielu wypraw spinningowych, łowiąc głównie nad rzekami nizinnymi. Nasze spostrzeżenia znajdziecie w dalszej części testu.

Robinson Dual MG 207

Jakość i wykonanie

Od razu w oczy rzuca się spore zgrubienie w miejscu, gdzie uchwyt korbki łączy się z korpusem. Tam właśnie umiejscowiony został ów mechanizm zmiany przełożeń. Poza tym żadnych zmian wizualnych w kołowrotku nie dostrzeżemy. Wygląda jak klasyczny młynek. Dual MG ma nowoczesny design. Grafitowy lakier w połączeniu z anodyzowaną dwukolorową szpulą daje fajne wrażenia wizualne. Kołowrotek będzie się podobał, a wygląd ma przecież dla niejednego z nabywców kluczowe znaczenie.
Kolejna cecha na którą zwracamy uwagę, to waga kołowrotka. Producent wskazuje, że cechuje go lekka, grafitowa konstrukcja. Całość jednak w połączeniu ze szpulą ze stopu metalu oraz wewnętrznym mechanizmem zmiany przełożeń, który jest przecież czymś niespotykanym, waży sporo. Ma się wrażenie, że kołowrotek to raczej wersja „full metal body”.

Robinson Dual MG 06

Robinson Dual MG 07

Robinson Dual MG 08

Robinson Dual MG 09

W zestawie otrzymujemy dodatkową szpulę ze stopu metalu (tzw. matchową), oraz dodatkowo, co bywa rzadkością, kolejną szpulę, tym razem grafitową.
Ze specyfikacji technicznej wynika, że całość pracuje na przekładni z mosiądzu i duralu. Kołowrotek wyposażono w 7 łożysk, w tym łożysko oporowe. Po pozostałe dane techniczne odsyłamy was do zapisów katalogowych producenta.

Robinson Dual MG 015

Robinson Dual MG 016

Robinson Dual MG 017

Robinson Dual MG 018

Robinson Dual MG 019

Robinson Dual MG 020

Robinson Dual MG 021

Robinson Dual MG 022

Przeznaczenie

Producent nie wskazuje jasno przeznaczenia Duala MG. W naszej ocenie, jest to kołowrotek który z powodzeniem będzie stosowany w wędkarstwie spinningowym. Tutaj, jak w żadnej innej metodzie, możliwość zmiany przełożeń będzie najbardziej pożądana i doceniana przez łowiącego.

Robinson Dual MG 014

Cena

Spore zaskoczenie. Robinson Dual MG 207, czyli nowość na 2016 r., kołowrotek z możliwością zmiany przełożeń – czyli mechanizm nietuzinkowy, do tego wyposażony w dwie dodatkowe szpule (w tym jedna metalowa) to wydatek w granicach 180 – 200 zł. Naprawdę cena nabycia zaskakuje. Nawet efekt nowości nie wywindował ceny Duala. Z jego dostępnością również nie ma żadnych problemów. Znajdziemy go bez trudu zarówno w stacjonarnych sklepach wędkarskich, jak i sklepach internetowych.

Robinson Dual MG 013

W akcji

Początkowe wrażenia są pozytywne, i takie w większości wypadków zostały do końca testów. Uwagę zwracamy na bardzo mocną sprężynę kabłąka, choć zbija się go bardzo lekko. Tylko czasami trafia się martwy punkt przy zbijaniu. Głośność zbijania – w granicach normy. Rolka prowadząca linkę pracuje bez zastrzeżeń, a jakość układania linki zdumiewa. Wygląda to jak w przypadku kołowrotków z dużo wyższej półki cenowej. Zostaliśmy tym mile zaskoczeni. Uchwyt korbki typu Soft Rubber sprawuje się bez uwag. Na korbce już na samym początku wyczuwalny jest luz. Początkowo zastanawialiśmy się, czy jest możliwość przełożenia korbki na drugą stronę, gdyż mechanizm zmiany przełożeń mógłby to uniemożliwić. Zainteresowanym tą informacją podpowiadamy, że po zmianie korbki na drugą stronę kołowrotek pracuje dokładnie tak samo. Korbka jest kontrowana plastikową nakrętką. Pomimo, że wygląda uniwersalnie, nie zastosujemy jej w innych kołowrotkach, gdyż ma dużo dłuższy trzpień.
Uchwyt zwalniania blokady biegu wstecznego jest pod korpusem. Nie pracuje zbyt lekko, i to nas cieszy. Bardzo nas także uszczęśliwiła stosunkowo płynna regulacja pracy hamulca i jego działanie. Zmartwił nas natomiast brak choćby wątłej jakości uszczelki gumowej pod pokrętłem hamulca.

Robinson Dual MG 03

Robinson Dual MG 026

Robinson Dual MG 027

Robinson Dual MG 029

Robinson Dual MG 028

Omówmy teraz najważniejszą cechę kołowrotka, a więc możliwość zmiany przełożeń. Powiemy krótko – to naprawdę działa. Są jednak pewne wady takiego rozwiązania. Otóż z pewnością jest nią wyczuwalna praca przekładni. Ten efekt towarzyszył nam do końca testów. Pamiętać należy, że pokrętło zmiany prędkości pracy kołowrotka należy przekręcić zawsze do oporu, aby wewnętrzne mechanizmy „zatrybiły” jak trzeba. Niedopuszczalna jest zmiana przełożeń podczas kręcenia korbką (oczywiście to również musieliśmy sprawdzić, żebyście wy nie musieli tego robić na własnym sprzęcie). Kołowrotek się wówczas zblokuje, czasami korbkę ciężko przekręcić. Zresztą pojawiały się różne efekty po takim działaniu. Gdy chcemy zmienić przełożenie, choćby podczas holu ryby lub podczas łowienia, wystarczy zatrzymać kręcenie korbką, zmienić przełożenie i kołowrotek nadal będzie pracował tak jak należy. Nie ma martwych punktów przy zmianie przełożenia. Łapie zawsze, w każdym położeniu, czasami warto jednak czynność ponowić. Będziecie to wiedzieli, gdyż przy zwijaniu będziecie słyszeli wyraźniejszą pracę przekładni. Rolka prowadząca linkę po pewnym czasie uzytkowania zacznie szumieć i konieczne będzie jej przesmarowanie.

Robinson Dual MG 04

Robinson Dual MG 023

Robinson Dual MG 024

Robinson Dual MG 025

Robinson Dual MG 031

Robinson Dual MG 030

Możliwość zmiany przełożeń dla niektórych może wydawać się fanaberią. Ma to jednak swoje mocne cechy. Jeżeli przykładowo zabieramy na łowisko, jak to bywa w większości przypadków jeden zestaw, i nastawiamy się na łowienie szczupaków, a w danym dniu pięknie żeruje boleń przy powierzchni, to dlaczego nie zapodać mu przynęty prowadzonej w ekspresowym tempie, wykorzystując do tego oferowane przełożenie 6,7:1?
Już na sam koniec wskażemy, że zastrzeżenia mamy do napisów na szpulach metalowych, które schodzą po przejechaniu palcem. Można to było lepiej rozwiązać. Tandetnie też wygląda malowanie na pokrętle zmiany przełożeń. Brak precyzji w jego naniesieniu źle wygląda. Chlapnięcie farbą to w naszej ocenie spora niedoróbka. Wspomnieć należy również o nikłej jakości podkładce plastikowej przy śrubie kontrującej korbkę. Ukręciliśmy ją przy kilku zmianach korbki.

Robinson Dual MG 05

Robinson Dual MG 010

Robinson Dual MG 011

Robinson Dual MG 012

Ogólne wrażenie

Robinson Dual MG to propozycja z pewnością ciekawa i warta uwagi. Kołowrotek jest solidny, dobrze spasowany, ładnie się prezentuje. Hamulec pracuje bez zastrzeżeń, zaś jakość nawijania linki zostawia w tyle niejeden kołowrotek z wyższych półek cenowych. Możliwość zmiany przełożeń z pewnością będzie przydatna dla tych, którzy wybierając się na ryby nie zabierają ze sobą kilku zestawów. Sporą zaletą omawianego sprzętu jest również atrakcyjna cena zakupu, za co wystawiamy nagrodę redakcji „Korzystny zakup”.

Robinson Dual MG 032

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,9,7,7,7.2,7.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety:
– możliwość zmiany przełożenia,
– solidność konstrukcji,
– zadowalająca praca hamulca,
– możliwość sporej regulacji hamulca,
– dobra jakość nawijania linki,
– 5 letnia gwarancja,
– atrakcyjna cena zakupu,

Wady:
– brak uszczelki gumowej pod pokrętłem hamulca,
– niedoróbki w malowanych napisach na szpulach.

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14