Wklejanki najbardziej popularne są bez wątpienia w Polsce. Metoda połowu okoni za pomocą wędek tego typu zdobyła swoich zwolenników już kilkanaście lat temu. Wklejki do połowu okoni to dla wielu wędkarzy podstawowy kij w arsenale. Tym razem przedstawiamy kontynuatora popularnej swego czasu wędki z wklejaną szczytówką o nazwie Robinson Diaflex Perch Jig.
Charakterystyka ogólna
Robinson jako firma z powodzeniem funkcjonująca na rynku polskim, poznała przez kilkanaście lat gusta i sposoby łowienia ryb rodzimych wędkarzy. Każdego roku w ofercie pojawiają się nowości, czasem wzorowane na starszych, uznanych i cenionych konceptach. Robinson Diaflex Perch Jig to typowy kij z akcją szczytową, przeznaczony do łowienia okoni ew. sandaczy metodą jigową. Wędki tego typu, a w szczególności ich charakter ugięcia, odpowiada praktycznie tylko temu jednemu zastosowaniu.
Jakość i wykonanie
Przyznać należy, że producent postarał się, aby swój kij wyposażyć w komponenty z wysokiego segmentu. Katalog podaje nam informację o blanku powstałym na bazie High-Carbonu, o współczynniku sztywności 85 mln PSI. Dzięki zastosowaniu technologii Nano-Core blanki są zdecydowanie cieńsze, lżejsze oraz mocniejsze. Ciekawostką jest rękojeść wykonana z hi-carbonu, która spełnia kilka interesujących funkcji. Po pierwsze, nie wpływa wygłuszająco na przenoszenie drgań, pełni ona funkcję swego rodzaju tuby rezonansowej. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości oraz waży zdecydowanie mniej, niż klasyczne rękojeści. Uzupełnieniem całości są wysokiej jakości przelotki Fuji K-Concept.
Wędka prezentuje się atrakcyjnie. Jest ładnie wykonana i bogato uzbrojona. Na sucho wygląda ciekawie, jest szybka i dynamiczna. Szczytówka jest delikatna i finezyjna. Warte zaznaczenia jest to, że przelotki w części szczytowej są wklejone starannie i prezentują się solidnie.
Przeznaczenie
Robinson Diaflex Perch Jig 240 / 2-12g to typowy kij do łowienia okoni. Sprawdzi się też zapewne podczas polowania na sandacze oraz szczupaki, gdy stosowali będziemy główki do około 10 gram. Głównym jej przeznaczaniem, ze względu na wklejaną cześć szczytową, jest metoda jigowa.
W akcji
Wędka nie jest typowym ultra lightem. Możemy śmiało zaznaczyć, że doskonale spisuje się podczas łowienia nieco większymi przynętami niż paproszki. Najlepiej sprawdza się też z okoniami powyżej 25 cm. Kij jest bardzo szybki i ostry. Pod nawet dużym obciążeniem nie uzyskuje ugięcia parabolicznego. Dolnik jest sztywny i bardzo mocny. Tego typu cechy podpowiadają nam zastosowanie kija nawet przy łowieniu sandaczy.
Wędka operuje się komfortowo. Jest czuła i pozwala wyholować fajne ryby. Podczas dłubania okoni trafił nam się ładny szczupak i leszcz, który nawędce nie zrobił żadnego wrażenia. Jest jedno ALE… Komfort i użyteczność jest przez jeden drobny mankament nieco zmniejszony. Chodzi o zbyt długi dolnik, który podczas wędkowania w grubej odzieży często zaczepia się o kurtkę.
Cena
Wędka nie jest tania. Testowany model kosztuje około 550 zł. Dla niektórych wędkarzy może to być zbyt wygórowana cena.
Ogólne wrażenie
Mocny, czuły i finezyjny kij do łowienia metodą opadu. Lekki i niezwykle szybki, z bardzo starannie dobraną i pracującą w płynnym ugięciu częścią szczytowa. Nieco drogi, ale podczas łowienia sprawdza się doskonale.
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,6,9,8,7,7.4″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– czułość – dynamika – szybkość | – zbyt długi dolnik
|