Temperatura wody i jej wpływ na brania ryb

Wraz ze wzrostem temperatury wody spada w niej ilość tlenu i brania ryb zazwyczaj słabną. W polskich wadach występują ryby, które mają większe lub mniejsze zapotrzebowanie na tlen. Do ryb o dużym zapotrzebowaniu zaliczamy wszystkie łososiowate takie jak np. pstrągi. Za nimi, o mniejszym zapotrzebowaniu na tlen są: klenie, lipienie, ukleje. Ryby o średnim zapotrzebowaniu to brzany, płocie, sandacze, okonie czy szczupaki. Leszcze, sumy, krąpie, jazie, wzdręgi nie maja dużych oczekiwań względem natlenienia wody. Co ciekawe karaś jest rybą, która potrafi przeżyć w wodzie o praktycznie zerowej ilości tlenu. Wniosek jest taki, że wraz ze spadkiem tlenu w wodzie, w danym miejscu, ryby takie jak szczupaki, sandacze czy leszcze przenoszą się w miejsca o większym natlenieniu np. w głębsze partie wody lub szukają spokoju w nurcie rzeki.

Każda woda oczywiście rządzi się swoimi prawami. Dlatego tak ważne jest jej poznanie. Miesiące ciepłe zawsze przysparzają wędkarzowi problemu. Znalezienie ryb to jedno, a znalezienie ryb chętnych do brań to już zupełnie co innego.

Niestety mimo dużego wysiłku, który włożyło się w te czynności nie zawsze przekłada się na pełen sukces. W lecie brania ryb da niestety nie tak atomowe jak to ma miejsce np. jesienią. Dodatkowo pora żerowania też jest inna niż przed zimą. Nawet kalendarz brań tutaj nie pomoże 🙂

Podczas łowienia drapieżników trzeba o tym pamiętać szczególnie w miesiącach ciepłych jak czerwiec czy lipiec i tam szukać ryb.

Podsumowując, gdy temperatura wody rośnie to zawsze brania ryb praktycznie ustają. Ryby nie mają w głowie pobierania pokarmu. Ich głównym zdaniem jest przeżycie w tych niedogodnych warunkach.

Duża temperatura wody to słabe brania ryb

temperatura wody a brania ryb

Podziel się ciekawostkami ze świata wędkarskiego!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zobacz także

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments