Tym razem, specjalnie dla czytelników Fishing Test, zaprezentujemy wędkę spinningową z oferty rodzimej firmy York. Wędka, której postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, pozycjonowana jest przez producenta na półce sprzętu wędkarskiego z niezbyt wygórowaną ceną. Choćby z tego powodu postanowiliśmy szczegółowo przeanalizować testowany model kija.
Charakterystyka ogólna
York w powszechnej opinii posiada ofertę skierowaną do mniej zamożnego wędkarza. My postanowiliśmy zająć się kijem o dość uniwersalnej długości i stosunkowo sporym zakresie wykorzystywanych przynęt. Uniwersalność oraz niewygórowana cena zadecydowała o konieczności wykonania testu dla wielu przyszłych klientów.
York Axion Spin 270 cm
Jakość i wykonanie
Spinning Axion został zapakowany w zgrabny i przyjemny w dotyku pokrowiec. Sam kij wygląda bardzo przyzwoicie i na pierwszy rzut oka wykonanie nie budzi zastrzeżeń. Korkowa rękojeść wydaje się być starannie wykończona, podobnie jak mocowanie kołowrotka, przelotki oraz omotki wraz z lakierowaniem. Zapewne jakość kija podnosi zastosowanie dwóch rodzajów korka, użycie wstawki korkowej w uchwycie do mocowania kołowrotka oraz dekoracyjnego, metalowego ringu. Komponenty wykorzystane przy budowie wędki nie noszą znamion markowych producentów, ale nie tego też wymagamy od testowanego spinningu. Fakt jest taki, że kij uzbrojony został poprawnie i schludnie. Jednym słowem wędka prezentuje się przyzwoicie. Naszą uwagę zwraca ostry fioletowy odcień wykończenia. Zapewne takie zdobienie znajdzie wielu zwolenników. Przyznać jednak należy, że York zdobył się na sporą odwagę podczas projektowania kija. Długość transportowa – 140 cm. Waga 197g.
Producent chwali swoją serię przez zastosowanie do budowy blanku węgla w technologii „High Modulus”, oznaczonego symbolem 40T. Dodatkowo poszczególne części blanku zostały wzmocnione węglem 36T, 30T, 24T. To tajemniczo brzmiące określenia, ale zawierzamy producentowi i traktujemy blank jako przedstawiciela „serii nowej generacji”.
Logo producenta
Przelotki użyte do zbrojenia kija nie są produktami markowymi, aczkolwiek do ich jakości nie mamy zastrzeżeń
Dobrze wykończony blank
Oznaczenia na kiju
Widoczna korkowa wstawka z mielonego korka.
Metalowy ring podnoszący atrakcyjność rękojeści. Widoczny uchwyt do podczepiania przynęt
Producent nie omieszkał poinformować wędkarza, że blank Axiona został wykonany z wysokomodułowego węgla
Zgrabne zakończenie rękojeści wykonane z mielonego korka. Zakończenie poprzedzone metalowym ringiem
Dobrej jakości korkowa rękojeść
Przeznaczenie
York Axion to typowy uniwersał, który może zostać przez nas potraktowany jako niezłe narzędzie do łowienia szczupaków, sandaczy czy boleni, za pomocą przynęt w przedziale wagowym od 7 do 25 gram. Większa gramatura nieco obciąża blank, jednak nie traktujemy tego jako wadę. Axion fajne sprawdza się w połączeniu z woblerami, obrotówkami czy wahadłówkami. Przy odrobinie fantazji możemy ten model wykorzystać do łowienia większych kleni czy pstrągów. Dużą zaletą jest spora dynamika blanku, która dodatkowo zwiększa uniwersalność zastosowań.
Akcja
York Axion to dość szybki model spinningowy o akcji przechodzącej w przyjemną parabolę. Zachowanie kija pod obciążeniem jest dość spolegliwe ze względu na niezbyt duży zapas mocy w dolniku. Szczytowa część jest szybka i ładnie ładuje się podczas rzucania przynętami. Dużym zaskoczeniem było zastosowanie w testowanym modelu tylko 7 przelotek, które celowo zostały luźno rozstawione. Z tego powodu w środkowej części pod obciążeniem widocznie brakuje nam jednej przelotki. Szkoda, bowiem ten jeden element mocno zwiększyłby całościową ocenę za akcję.
Wędka dobrze sprawdza się podczas łowienia nawet takimi przynętami, które stawiają w wodzie większy opór. Kij dobrze trzyma rybę i łowienie nim jest całkiem przyjemne. Długość dolnika jest również optymalna. W żaden sposób nie utrudnia wędkarzowi posługiwania się spinningiem.
Ugięcie kija
W naszej opinii w uzbrojeniu kija brakuje ewidentnie jednej przelotki
Cena
Testowany przez nas model można kupić w sklepach internetowych za około 180 zł. To niebyt drogo. W naszej ocenie kij warty jest swojej ceny. W zakresie ceny niejeden produkt konkurencji został zdeklasowany.
Ogólne wrażenie
Podczas oceny wędziska braliśmy pod uwagę niewygórowana cenę kija, która w znaczny sposób podnosi ogólną ocenę w teście. Tak czy inaczej wędka przyniesie wiele radości początkującym wędkarzom, a zapewne sporo doświadczonych spinningistów wybierze Axiona jako niedrogi model, który warto zabrać ze sobą choćby jako kij rezerwowy. W naszej opinii jest to niedrogi kij o przyzwoitych walorach użytkowych.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/6,8,8,6,6,6.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– atrakcyjna cena, | – niezbyt duża moc w dolniku, – zbyt mała ilość przelotek |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |