Pierwsze lody już za nami i zapewnie wielu zapaleńców podlodowego łowienia już troszkę połowiło. Pogoda jednak zapowiada nadejście kolejnej fazy lodu, więc postanowiliśmy przedstawić Wam test niezastąpionego narzędzia dla wędkarzy podlodowych.
Charakterystyka ogólna
Pierzchnie wykorzystywane są od wielu lat przez fanów wędkarstwa podlodowego i mają one całą masę zwolenników. Są też tacy, którzy bez pierzchni na lód nie zamierzają się wybierać. Pierzchnia to bardzo ważne narzędzie i nie chodzi tu o jej ścisłe przeznaczanie, czyli robienie otworów w lodzie. Pika do lodu to ekwipunek pozwalający na szybkie i sprawne ocenienie grubości lodu i o tym wędkarze powinni pamiętać. Fajną sprawą jest to, że pikę możemy rozmontować do transportu. Jej wymiary po złożeniu to 52 cm. Długość całkowita to 138 cm oraz waga około 2,3 kg.
Jakość i wykonanie
Z sentymentem patrzyliśmy na rozłożone na poszczególne elementy narzędzie. W każdym jego detalu widać siermiężną technologię ZSRR. Pierzchnia wykonana jest z trzech rozkładalnych elementów. Dwa stanowiące trzonek pokryte są drewnem. Ostatnia i najważniejsza część, to ciężki kawał metalowego płaskownika, do którego za pomocą śrub przymocowane jest charakterystyczne ostrze o dużej powierzchni tnącej. Całość jest stosunkowo ciężka, ale tego właśnie oczekiwaliśmy. Podsumowując jakość wykonania należy zwrócić uwagę na dopracowanie wszystkich elementów. Drewniana rączka jest bardzo ergonomiczna i doskonale wypolerowana. Ostrze jest ostre i dodatkowo zabezpieczone przez plastikową nasadkę, aby przypadkowo podczas transportu się nie skaleczyć lub nie uszkodzić odzieży.
Cena
Na rynku dostępne są przeróżne produkty o podobnym zastosowaniu. Ich cena kształtuje się od 80 zł do nawet 300 złotych. Rosyjski Tonar kosztuje około 120 zł. Jest wart swojej ceny i w naszej opinii każdy wędkarz podlodowy powinien mocno przemyśleć zakup piki na lód.
Przeznaczenie
Wbrew pozorom pika ma wiele zastosowań. Jej największą zaletą jest szybkie i bardzo sprawne zbadanie grubości lodu na nieznanym łowisku. To bardzo często decyduje o bezpieczeństwie na pierwszym lodzie. Kolejna sprawa to możliwość wykorzystania piki jako narzędzia ratunkowego. Producent ten element wskazuje jako jedno z podstawowych zadań. Na koniec oczywiście przeznaczanie czysto wędkarskie. Pierzchnia to doskonały przyrząd do szybkiego poszukiwania okoni pod lodem. Idealnie się sprawdza jeśli chcemy szybko odszukać stada ryb na pierwszym lodzie. Pika to nieodzowny element wyposażenia wędkarza, który planuje łowić leszcze. Podczas holu nawet grubej ryby, będziemy mogli zmontować bez ostatniego, górnego elementu pierzchni i rozkuć przerębel.
W akcji
Produkt niemal doskonały. Pierzchnia jest bardzo ostra i trwała. Wkręty łączące wszystkie części piki trzymają trwale i nie rozkręcają się w trakcie pracy na lodzie. Ostrze po pewnym przykręceniu śrubami nie ma prawa na najdrobniejsze poluzowanie.
Ogólne wrażenie
Świetny produkt. Trwały i bardzo funkcjonalny. Polecamy z pełną odpowiedzialnością! Bez zastanowienia przyznajemy również nagrodę „wybór redakcji”.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,8,10,9,8.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– trwałość, | – brak |