Sezon podlodowy w pełni i choćby dlatego postanowiliśmy przetestować kolejny produkt z tej kategorii. Tym razem wynalazek osławiony przez doskonałych wędkarzy. KUUSAMO – to brzmi dumnie!
Charakterystyka ogólna
Kuusamo to jeden z najbardziej zasłużonych producentów przynęt podlodowych na świecie. W swojej ofercie posiada kilkanaście różnych modeli blaszek podlodowych. Wszystkie charakteryzują się bardzo specyficzną akcją i określonym zastosowaniem. Przed naszym obiektywem znalazł się model o nazwie Varma. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana polskim wędkarzom blaszka podlodowa Kuusamo. Bardzo jesteśmy ciekawi jak fiński producent zaprojektował swoją przynętę. Jak w miejscu, gdzie niemal przez pół roku wody bywają zamarznięte, produkuje się blaszki podlodowe. Zatem czym prędzej zabieramy się do oględzin.
Przynęty podlodowe Kuusamo Verma
Jakość i wykonanie
Zgrabne pudełko, które swoim wyglądem nie przypomina „naszych” rodzimych opakowań. To od Varmy nawiązuje raczej do wczesnych lat 90-tych. Ale co tam, nie opakowanie jest ważne. Blaszka na pierwszy rzut oka niczym szczególnym nie zaskakuje. Ot, nieco nietypowa podlodówka. Zdziwienie może wzbudzić jedynie jej dość nonszalanckie wykonanie. Troszkę producent za mało się postarał, aby zaprezentować nam przynętę wykonaną na miarę tak potężnej nazwy jak Kuusamo. Przynęta jest raczej zwyczajna. Powłoka jest wyraźnie polerowana, lecz nieco niedokładnie. Rybka została pokryta lakierem, co ma zabezpieczyć ją przed zmianą koloru. To działanie oceniamy pozytywnie. Oczka do mocowania haka i agrafki nieczyszczone wystarczająco starannie. Samo oczko do mocowania żyłki wydaje się być bardzo oddalone od końca blaszki, co może powodować problemy z dopasowaniem odpowiedniej agrafki. Duży plus to jakość zastosowanego haka oraz łańcuszek, który oddala haczyk od przynęty. Fajne rozwiązanie, stosowane przez wielu producentów z Rosji oraz byłych republik radzieckich.
Wyprofilowanie blaszki – widok z boku
Powłoka lakiernicza ma chronić blaszkę przed zmianą koloru
Uzbrojenie – pojedynczy hak….
Hak zamontowany na łańcuszku, którego zadaniem jest oddalenie go od przynęty
Dodatkowe malowanie – element wabiący
Blaszki pakowane są w oddzielnych plastikowych opakowaniach
Zbyt daleko osadzone oczko do mocowania linki może sprawiać problemy z zapięciem niektórych agrafek
Cena
Kussamo Varma jest przynętą nieosiągalną na polskim rynku. Nam nie udało się zakupić tego produktu w Polskich sklepach. Klientowi pozostają zakupy poza granicami kraju. Przynęty są drogie. Średnia cena Varmy to 5-6 euro/szt.
Przeznaczenie
Varma to specyficzna przynęta, która charakteryzuje się ciekawym kształtem odwróconej i rozciągniętej kropli. Dodatkowo w dolnej części widoczne jest zgrubienie, odpowiedzialne za nadanie prawidłowej pracy przynęcie. Największą jednak zaletą Varmy jest jej niska waga przy stosunkowo dużej powierzchni. To dla wielu wędkarzy niewątpliwa zaleta. Rybka o długości 55 mm waży 6 gram. To bardzo mało. Standardowo tej wielkości blaszka waży 9 gram. To kolejny pozytyw dla Kuusamo. Choćby po tym szczególe widać, że projekt i przeznaczanie Varmy, jest bardzo przemyślane. Verma doskonale sprawdza się na wodzie już od jednego metra. Właśnie ze względu na wagę można ją prowadzić w bardzo różnorodny sposób. Śmiało połowimy też na wodzie do 10 metrów.
W akcji
Varma pracuje bardzo ciekawie. Odjeżdża na boki, migocze. Ładnie i kusząco lusterkuje. Zawieszony na łańcuszku hak możemy dodatkowo uatrakcyjnić przynętami naturalnymi. Koniecznie należy dodać, że blaszka w połączeniu z luźno zwisającym hakiem tworzy wyjątkowo interesującą całość. Odpowiednia konstrukcja podpowiada nam też różnorodny sposób prowadzenia. Rybkę można podszarpywać, wprawiać ją w nieregularne drgania. Udawało nam się też pięknie kontrolować opad blaszki. W naszej opinii praca bardzo efektowna i zapewne intrygująca dla ryb.
Ogólne wrażenie
Bardzo ciekawa propozycja dla wędkarzy podlodowych. Atrakcyjna przynęta, której największą mocą jest praca i łatwość w obsłudze. Dodać należy jednak kwestię kiepskiego wykonania oraz zbyt wysokiej ceny. Kolejny produkt, który nie jest dostępny dla wielu klientów w Polsce. Końcową ocenę znacznie obniżają te właśnie czynniki.
Testowany sprzęt został zakupiony w Finlandii w sklepie Prisma
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 6
– cena – 4
– przeznaczenie – 10
– w akcji – 10
– ogólne wrażenie – 6
Zalety | Wady |
– atrakcyjna praca, – przeznaczanie, | – brak dystrybucji na polskim rynku, – wysoka cena, |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |