Browning Xitan HSM 830

tlo_non

Browning Xitan HSM 830Tym razem do testów trafił kołowrotek z oferty Browninga. Przyglądamy się skrupulatnie modelowi z serii Xitan o oznaczeniu HSM 830, w wersji z tylnym hamulcem. Zapraszamy do recenzji.

Charakterystyka ogólna
Producent przedstawia Xitana HSM jako kołowrotek, który odniósł duży sukces na rynku. Obecnie do sprzedaży została wprowadzona wersja z przedrostkiem FD, czyli przednio hamulcowa. My zaś pozostaniemy przy modelu z tylnym hamulcem. Testujemy wersję większą (w sprzedaży są modele oznaczone symbolem 820 oraz 830). Zabieraliśmy ze sobą Xitana na wyprawy spinningowe. Naszymi głównymi łowiskami były wody Odry i Wisły.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Browning Xitan HSM 830

Jakość i wykonanie
Wizualnie Xitan wygląda przyzwoicie, aczkolwiek można stwierdzić, że kolorystycznie odbiega nieco od młynków powszechnie dostępnych na rynku. Obecnie dominują barwy szare, imitujące surowe aluminium, złotawe. Browning przedstawił coś odmiennego. Na pewno zestawienie głębokiej czerni z cukierkowo różowymi wstawkami niejednemu przypadnie do gustu. Z drugiej jednak strony nie można się oprzeć wrażeniu, że kołowrotek wygląda na plastikowy. Oczywiście jest to złudne wrażenie, gdyż technologia produkcji w niczym nie ustępuje obecnie panującym trendom konstrukcyjnym.
Charakterystyczną cechą jest z pewnością zastosowanie podwójnej korbki. Obecnie jest to rozwiązanie stosowane stosunkowo rzadko. Dobrze, że Browning przedstawia nam młynek z podwójną korbą. Szpula główna oraz zapasowa wykonane są z aluminium. Ich pojemność jest różna, gdyż szpula zapasowa jest w wersji matchowej. Główna pomieści 220m żyłki o średnicy 0,22mm, a więc całkiem sporo.  Na płytszą nawiniemy 150m żyłki o średnicy 0,20mm.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Szpula wykonana z aluminium

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Korbka mocowana za pomocą wkręcanego pokrętła

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Uchwyty korbki poręczne, pokryte antypoślizgowym materiałem

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Element dekoracyjny – jak w tunningowych samochodach

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Spasowanie elementów jeszcze przed łowieniem nie budzi zastrzeżeń. Na sucho młynek pracuje cicho. Podwójna korbka eliminuje całkowicie efekt bicia.
Powróćmy na chwilę do korbki.  Nie jest ona wkręcana bezpośrednio w korpus, lecz jest kontrowana za pomocą nakrętki. Szkoda, bo z pewnością z czasem eksploatacji pojawi się w tym miejscu luz. Korbka jest składana. Wystarczy wykręcić śrubę kontrującą i rączka składa się w połowie swojej długości.
We wnętrzu Xitana HSM 830 znajdziemy 8 łożysk. Młynek posiada natychmiastową blokadę biegu wstecznego. Warto również zwrócić uwagę na przełożenie – 6,1 : 1 to całkiem sporo. Waga młynka – 328g.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Obudowa nierdzewna

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Wnętrze szpuli

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Przeznaczenie
Producent nie wskazuje jednoznacznie o przeznaczeniu swojego produktu. Należy go więc traktować jako produkt o uniwersalnym przeznaczeniu. Xitan HSM 830 nie jest młynkiem o sporych gabarytach, a zatem z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem dla wędkarzy lubujących się w technikach ciężko gruntowych. W naszej opinii jego optymalnym przeznaczeniem będzie łowienie na średniej wielkości przynęty, lub z użyciem niezbyt ciężkich zestawów gruntowych.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Cena
Browning Xitan HSM 830 to wydatek w granicach 220 – 250 zł. Opieramy się na cenach za jaką młynek można nabyć w internetowych sklepach wędkarskich. Biorąc pod uwagę mnogość sprzętu w tym przedziale cenowym oraz właściwości jakie kołowrotki oferują, w naszej opinii cena omawianego Xitana jest nieznacznie wygórowana.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Praca
Przechodzimy do informacji najbardziej istotnych dla wędkarza. A więc po kolei… Kultura pracy trochę nas zaskoczyła. Nie chodzi o jakieś niepokojące szmery, etc. lecz o lekkość kręcenia korbką. Ma się wrażenie, że w środku wszystko jest zbyt ciasno spasowane. Taki efekt odczuwa się już nad samą wodą, gdy prowadzimy przynętę. Kręcąc na sucho tego nie odczujemy.
Z pewnością kształt szpuli, który w opisach przedstawiany jest jako ekstremalnie castingowy i mający wpływ na odległości rzutów, w naszej opinii nie odbiega od budowy tradycyjnej szpuli. Odległości rzutu również niczym szczególnym Xitana nie wyróżnią. Na pewno oferowanie wędkarzom szpuli matchowej to dobre posunięcie ze strony producenta. Tutaj plus dla Browninga. Problem z nawijaniem podkładu, gdy wędkarz chce zastosować cienką linkę mamy z głowy.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

Kołowrotek Browning Xitan HSM 830

W naszym odczuciu na niekorzyść może wpływać zbyt mała dokładność układania linki na szpuli. Nie jest ona najgorsza, ale mogłaby być lepsza. Nie tego się spodziewaliśmy. Kabłąk chodzi lekko aczkolwiek zbijanie z korbki wydaje się być głośne. Kabłąk wyposażono w system zapobiegający samoczynnemu zamknięciu. Bez zarzutu działa natychmiastowa blokada biegu wstecznego.
Hamulec… jest to z pewnością najsłabsza strona Xitana HSM 830. Zdecydowanie brakuje w nim precyzji. Mocy mu nie brakuje, sprawdzaliśmy to skrupulatnie. Niestety największym problemem jest precyzyjne oddawanie linki. Przeskoki między poszczególnymi poziomami nastawień sa nierówne i trzeba nieco wprawy aby ustawić sprzęgło odpowiednio. Do samego pokrętła regulacji nie mamy zastrzeżeń.
Duże przełożenie ma swoje dobre, jak i słabe strony. Na pewno żywotność przekładni na tym ucierpi. Sprawdzaliśmy przydatność młynka przy połowie boleni na tzw. ekspresowe łowienie, gdzie duże przełożenie ma kluczowe znaczenie dla większości wędkarzy preferujących taki sposób łowienia. Cóż… do tego sposobu łowienia radzimy poszukać innych kołowrotków.
Najlepiej Xitan sprawuje się przy połowie na nieduże gumy, woblery do 5 – 7cm oraz nieduże wahadłowki i obrotówki.  Będzie to też trwały kołowrotek do zastosowania w metodzie spławikowej.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
Ogólne wrażenie
Ciężko nam jednoznacznie ocenić Xitana, bo mamy przed sobą młynek całkiem przyzwoity, który ma tak naprawdę jedną negatywną, aczkolwiek istotną cechę – mało precyzyjny hamulec. Wędkarz weekendowy (spinningista) nie znajdzie w nim wielu wad. Ten zaś, kto spędza nad wodą sporo czasu i miał w rękach kilkanaście kołowrotków z pewnością zwróci na to uwagę. Naszym zdaniem zadowoleni z Xitana będą spławikowcy.
Kołowrotek Browning Xitan HSM 830
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,6.2,7,6.6,7,6.9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– zapasowa szpula wykonana z aluminium,
– podwójna korba,
– nieznacznie wygórowana cena,
– praca hamulca,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14