Sezon wędkarski trwa w najlepsze. Wielu wędkarzy woduje swoje łódki i przemierza wody różnych zalewów w poszukiwaniu spinningowych trofeów. Krótkie, jednoczęściowe wędki zdobywają coraz to większą popularność. Caperlan także podążył tym trendem i w ofercie pojawiła nowa seria jednoczęściowych wędek spinningowych przeznaczonych do połowów z lodzi o nazwie Wixom. Postanowiliśmy przyjrzeć się nowej pozycji w ofercie Caperlana.
Charakterysyka ogólna
Wixom M to jednoczęściowa wędka o długości 200cm. Cała seria zawiera w sobie 5 modeli od UL aż do MH. Na rozkład wzięliśmy model M o ciężarze wyrzutowym od 5 do 15 gram. Kij jest dość lekki i waży 125g, jednak patrząc na ofertę konkurencji spokojnie znajdziemy wędki które ważą mniej od testowanego produktu. Omawiany kij prPezentował się na tyle ciekawie, że nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej budowie testowanego spinningu.
Caperlan Wixom M 200cm 5-15g
Jakość i wykonanie
Wixom posiada ciekawy design. Blank jest dwubarwny – czarno-biały z czerwonymi wstawkami. Pierwsza sprawa, która pozytywnie nas zaskoczyła to fakt, że Wixom zapakowany jest do plastikowej tuby ochronnej wielokrotnego użytku, co na pewno w znaczący sposób ochroni wędkę podczas transportu. Po rozpakowaniu kija naszym oczom ukazuje się gustownie wykonane wędzisko. W tym modelu wykorzystano wysokiej klasy komponenty Fuji, wygodny uchwyt kołowrotka, oraz 8 klasowych przelotk serii K. Przelotki i omotki są położne bardzo starannie, nie zauważyliśmy nadmiernych nadlewek lakieru. Rękojeść wykonana została z bardzo popularnej dziś pianki. Co do jej jakości nie mamy zastrzeżeń. Rękojeść zwieńczona została klipsem z logo producenta. Według danych jakie otrzymaliśy od producenta, blank został stworzony z dwóch rodzajów włókna węglowego 24T i 36T co ma korzystanie wpływać na czułość i pracę kija.
Jednym zastrzeżeniem jakie mamy to brak lakieru w górnej połowie blanku. Oplot mat węglowych jest wyraźnie wyczuwalny i niestety musimy liczyć się częstszym oczyszczaniem blanku z zabrudzeń. Z drugiej strony znajdą się i tacy którzy będą to traktowali jako ciekawy element, podnoszący atrakcyjność spinningu.
Przeznaczenie
Wixom M to jednocześciowy kij o długości 200 cm. Długość podpowiada, że będzie dobrym rozwiązaniem głównie dla osób łowiących z łodzi. Masa wyrzytu od 5 do 15 g pozwoli zapolwać zarówno na mniejsze i większe okonie. Można spróbować również swoich sił przy połowie niewielkich szczupaków czy sandaczy.
W akcji
Z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze testy nad wodą. Postanowiliśmy sprawdzić Wixoma głównie podczas polowań na okonie z nieco większymi przynętami oraz podczas lekkiego, szczupakowego spinningowania. Podczas testów sprawdzaliśmy komfort łowienia z wykorzystaniem różnych rodzajów linek. Łowiliśmy żyłkami, plecionkami oraz hybrydami. Za każdym razem nie odczuliśmy pogorszenia jakości połowów. Zgodnie z opisem producenta kij najlepiej pracuje z przynętami o wadze o 5 do 15 g. Podczas testów przekraczaliśmy te wartości jednak zejście poniżej 5 g wyraźnie pogarszało komfort połowów. Przyjąc zatem należy że dolna granica wyrzutu to na prawdę minimum. Podczas wyrzutów przynęty kij Wixom M pracuje w ¾ swojej długości, dzięki czemu przynęty niemalże są katapultowane na sporą odległość i to niezależnie od rodzaju przynęty jaką wybierzemy. Właśnie dzięki temu, że kij nie jest bardzo szybki (określony jest jako Fast) spokojnie łowiliśmy woblerami, przynętami metalowymi oraz gumami i lżejszymi kogutami. Podczas holu mniejszych ryb kij pracuje w ¾ długości, jednak pod większym obciążeniem przechodzi w płynną parabolę, dzięki czemu hol jest płynny i pewny.
Podczas testów nie zauważyliśmy spadów ryb, co zdarza się przy bardzo szybkich kijach. Śmiało możemy powiedzieć że Wixom jest czułą wędką. Używając przynęt od 5 g dokładnie czuliśmy co dzieje się z przynętą, a brania sprytnych okoni były spokojnie wyczuwalne w ręce. Ponadto szczytówka testowanego modelu bardzo fajnie poddaje się podczas skubnięć, dodatkowo informując łowiącego o braniu. Niestety producent nie zadbał o tak drobny element jakim jest uchwyt do podczepiania przynęty. Niby nic istotnego, a jednak brak takiego zaczepu jest odczuwalny, a wręcz wymusza zaczepianie przynęty na przelotce, co jest oczywiście niewskazane i może prowadzić do uszkodzeń ringów.
Cena
Cena opisywanego modelu wynosi niecałe 470zł. Nie jest to najniższa cena jednak zważając na klasowe komponenty, jakość produktu i dołączoną tubę do transportu nie jest to wcale wygórowana. Seria Wixom jak i pozostałe produkty Caperlana dostępne są tylko w sieci Decathlon.
Ogólne wrażenie
Resumując, Wixom M to ciekawa propozycja dla wędkarzy preferujacych łowienie ze środków pływających. Dobre wykonanie, wysokiej jakości komponenty oraz walory techniczne wędki stanowią dobry balans pomiędzy ceną.
Ocena końcowa/punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7.5,7,7.7,7.7,7.5,7.5″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– dobra czułość wędki – wysokiej jakości komponenty – ochronna tuba w zestawie – niewygórowana cena
|
– brak lakieru w górnej części wędki
|