Wędka Okuma Helios 2,7m 8-25g

tlo_non

Wiosna to czas rzecznych połowów, kiedy wielu amatorów spinningu poszukuje okazów nad różnymi rzekami. Klenie, jazie i pstrągi to popularne cele tych wypraw. Bardzo często warunki nad wodą wymuszają używanie różnych przynęt. Wielu z nas poszukuje uniwersalnej wędki do wiosennych połowów. Zadanie nie jest proste – szeroki zakres przynęt do obsługi mocno weryfikuje wędki. W nasze ręce wpadła Okuma Helios SX. Sprawdźmy zatem, czy sprawdził się w takich warunkach.

Charakterystyka ogólna

Okuma Helios SX to nowa seria wędek na 2019 r. Dostępnych jest 16 modeli spinningowych oraz jeden casting. Wędki dostępne są w długości od 165 do 300 cm, w pełnym zakresie wagi przynęt. My postanowiliśmy przetestować model, który ma największe szanse uzyskać miano rzecznego uniwersału, czyli wędkę o długości 2,7 m z zakresem przynęt od 8 do 25 gram.

Jakość i wykonanie

Kij dostarczony jest w materiałowym, dwukomorowym pokrowcu. Pierwsze wrażenia po rozpakowaniu kija są bardzo pozytywne. Wędka wykonana jest bardzo dobrze, zgodnie z najnowszymi kanonami. Lakierowany blank jest w górnej części czarny, w dolnej szary. Dzielona rękojeść wykonana została z wykorzystaniem twardej pianki EVA. Pianka jest dobre jakości, nie odkształca się i jest dość odporna na zabrudzenia. Uchwyt kołowrotka jest dobrze spasowany, zamocowany kołowrotek jest stabilny i co najważniejsze, uchwyt nie ma tendencji do rozkręcania się nawet przy intensywnym łowieniu. Uchwyt kołowrotka pozwala na bezpośredni dostęp do blanku (touch blank) co zwiększa czułość zastawu. Wędzisko wyposażone jest w 9 lekkich przelotek CCS SIC z oprawkami w kolorze gunsmoke. Przelotki ustawione są równo, gustowne brązowe omotki nie budzą zastrzeżeń, brak tu nadlewek czy innych niedoróbek. Zastosowanie lekkich przelotek spowodowało, że kij jest dość szybki.
Wszystkie parametry znajdują się na wędce. Długość całkowita 270 cm, długość transportowa 139,5 cm. Wędka jest lekka, waży 128 g, co nie dziwi patrząc na małą ilość materiału wykorzystaną szczególnie w górnej sekcji. Pomimo tego, wędka nie sprawia wrażenia filigranowej, a rzutu, nawet te bardzo mocne, wydają się nie robić na niej wrażenia. Producent zaleca przynęty w zakresie od 8 do 25 gram.

Przeznaczenie

Parametry wędki jednoznacznie plasują ją w grupie uniwersalnych wędzisk do połowów drapieżników. Długość podpowiada jako główne zastosowane połów z brzegu. Testowany model pozwala na zastosowanie szerokiej gamy przynęt, a moc wędki została określona przez producenta jako Medium Light. Sprawdźmy więc, czy teoria znajdzie potwierdzenie w praktyce.

Cena

Okuma Helios SX 270 cm 8-25 g to wydatek w granicach 250-280 zł, w zależności od sklepu. Zważając na komponenty i jakość wykonania cena jest odpowiednia, w naszym odczuciu stosunek ceny do jakości wypada korzystnie. Należy zwrócić uwagę, że wędka dostępna jest w większości sklepów internetowych oraz stacjonarnych.

W AKCJI

Wędkę testowaliśmy głównie podczas wiślanych połowów. Sprawdzaliśmy pełen zakres gramatury przynęt zalecanej przez producenta, a także jak zachowuje się poza tymi granicami. Przy zastosowaniu cienkiej linki byliśmy w stanie rzucać znacznie lżejszymi przynętami niż wskazuje opis. Rozsądne odległości osiągaliśmy już od 4 gram, natomiast górny zakres naszym zdaniem jest opisany prawidłowo, a przekraczanie go może zbytnio przeciążyć blank. Mówiąc krótko, od 4 do 25 g połowimy komfortowo.
Kolejnym elementem odczuwalnym w trakcie łowienia jest masa kija, która jest dość mała. Dobór lekkiego kołowrotka umożliwi nam wielogodzinne połowy. Ciężar wędki podyktowany jest jego konstrukcją – jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, w górnej sekcji ścianki blanku są dość cienkie.
Dzięki smukłemu i lekkiemu blankowi kij jest szybki, ale przy tym sprężysty. Wędka ładuje się bardzo dobrze, posyłając przynęty na duże odległości, i co ważne jest celna, dając nam pełną kontrolę rzutu. Blank podczas rzutu pracuje w ¾ długości, a pod obciążeniem przechodzi w głębsze ugięcie. W pełnym półparabolicznym ugięciu widoczne jest lekkie przeszytwnienie w miejscu łączenia sekcji.
Uchwyt kołowrotka dostosowany jest do szerokiej gamy stopek kołowrotków. Podczas testów stosowaliśmy kołowrotki od 2000 do 4000 różnych producentów. Za każdym razem młynek zamocowany był pewnie i nawet podczas intensywnych połowów boleni nie rozkręcał się.
Łowiąc Heliosem stosowaliśmy szeroką gamę przynęt: od okoniowych gumek, przez woblery na klenie, kończąc na goleniowych pociskach i cykadach. Podczas prowadzenia woblerów w nurcie szczytówka lekko się wychyla, wyraźnie sygnalizując agresywną pracę przynęty i pozostawiając duży zapas blanku do zacięcia brania. Kij dobrze amortyzuje holowane ryby nawet przy zastosowaniu cienkiej plecionki.
Drobna rzecz na którą zwróciliśmy uwagę podczas rzutów – przy przytrzymywaniu kciukiem linki kilka razy zdarzyło się, że ta haczyła o uchwyt przynęt który umiejscowiony jest na lewej bocznej ścianie blanku. Sugerujemy producentowi zmianę miejsca uchwytu.

Świetny blank

Dzięki smukłemu i lekkiemu blankowi kij jest szybki, ale przy tym sprężysty. Wędka ładuje się bardzo dobrze, posyłając przynęty na duże odległości, i co ważne jest celna, dając nam pełną kontrolę rzutu.

Podsumowanie

Okuma Helios SX 270 cm 8-25 g jest ciekawą propozycją dla osób poszukujących niedrogiej i uniwersalnej wędki. Sprawdzi się bardzo dobrze podczas polowań na rzekach oraz lekkiego łownia z brzegu jeziora. Świetne wykonanie w nowoczesnym stylu z bardzo dobrymi komponentami. Stosunek ceny do jakości jest na korzyść kupującego, a szeroki wybór modeli w serii Helios SX zaspokoi oczekiwania najwybredniejszych wędkarzy.

Zalety

  • wygląd i wykonanie
  • uniwersalność zastosowania
  • kilka wariantów długości do wyboru

Wady

  • uchwyt przynęty po lewej stronie.
0
Jakość i wykonanie
0
Przeznaczenie
0
Cena
0
W akcji
0
Wrażenia
0
Ocena ogólna

UDOSTĘPNIJ TEST!

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14