Okuma Alaris Light Jig 240 cm 12 g

tlo_non

Okuma przygotowała na ten sezon propozycję spinningu dla osób, które pasjonują się łowieniem na lekko. W nasze ręce trafił jeden z reprezentantów kijów z serii Alaris. Zapoznajcie się z najnowszym testem spinningu od Okumy. Tym razem przedstawiciel podserii Light Jig.

Charakterystyka ogólna

Omawiany kij to jedna z szerokiej oferty wędzisk z serii Alaris, jaką ma w swojej ofercie Okuma. Kij to stosunkowo nowa propozycja dla wędkarzy. Do niej dedykowane są również kołowrotki z tej samej serii. My przyjrzymy się dzisiaj skrupulatnie modelowi o długości 240 cm i ciężarem wyrzutu z górną granicą 12g.

Jakość i wykonanie

Jakość produktów znanych producentów sprzętu wędkarskiego, uwzględniając niewielką cenę zakupu, bardzo wędkarzy cieszy bo jest naprawdę zadowalająca. Okuma w tym zakresie zawsze trzymała swój poziom i tak jest w tym wypadku. Wędka jest dwuczęściowa. Nabywamy ją wraz z dwukomorowym pokrowcem. Połączenie dwóch sekcji jest solidne i trwałe. Do jakości wklejenia przelotek nie mamy zastrzeżeń. Producent wskazuje że do budowy blanku użyto koreańskiego włókna węglowego 24T. Nam to niestety nic nie mówi. Charakterystyczna jest z pewnością masa kija która wynosi jedynie 131 g.

Korkowa rękojeść, do tego uchwyt kołowrotka Touch Blank , ciekawy kolor blanku, który charakteryzuje całą serię Alaris, z pewnością dają pozytywne wrażenia wizualne, nawet dla osób wymagających. Warto dodać, że producent zastosował tu przelotki SIC. Do tego część szczytowa została wykonana z pełnego węgla. Tą cechę mają jedynie kije z serii Light Jig. Całość wygląda obiecująco, a zatem czas zweryfikować to nad wodą.

Przeznaczenie

Producent nie określa sztywno przeznaczenia kija. Ogólnikowo jest skategoryzowany jako kij do łowienia metodą spinningową. Rozszerzając tą charakterystykę wskażemy, że będzie uniwersalnym rozwiązaniem przy połowie okoni, kleni, jazi, niewielkich szczupaków. Sprawdzi się głównie przy połowie z łodzi choć nie tylko.

Cena

Kij jest stosunkową nowością w ofercie Okumy. Jest dostępny w internetowych sklepach wędkarskich. Jego cena (przy takiej specyfikacji którą testujemy) to wydatek w granicach od 145 zł do nawet 180 zł. Taka rozpiętość cenowa dziwi choć jest to już zależne zapewne od sprzedającego.

W AKCJI

Kij sprawdzaliśmy przy lekkim łowieniu na dużej rzece. Budowa blanku to 100% włókno węglowe. Nie wpływa to jednak na masę spinningu. Nie męczy podczas długiego łowienia . Kij jest dobrze wyważony i współgra z kołowrotkami w wielkości 2500. Większe modele już nie współgrają tak dobrze jak wersje 2500. Potwierdzamy, że przyjemnie łowi się nim zarówno z brzegu jak i z łodzi. Długość wędki pozwala na posyłanie nawet niewielkich przynęt na zadowalające odległości. Przyznać trzeba, że celność kija jest zadowalająca. Nieźle się ładuje pomimo tego, że część szczytowa jest dosyć spolegliwa. Ma niezły zapas mocy jak na swój ciężar wyrzutu. Charakterystyczne jest to, że dobrze trzyma ryby. Z większymi sztukami również sobie dobrze radzi aczkolwiek trzeba tu już być ostrożnym. Wędka skutecznie amortyzuje odjazdy ryb. Fajnie się nim łowi, gdy mamy nawiniętą na kołowrotek plecionkę. Dla łowiących z brzegu to ciekawe rozwiązanie.

Uchwyt kołowrotka przystosowany jest do większości stopek kołowrotków. Wszystkie kołowrotki jakimi dysponujemy dawały się do niego podpiąć bez problemów. Ograniczony ciężar wyrzutu pozwala na stosowanie głłwnie lekkich przynęt. Wydaje się, że nieznacznie przeszacowano górną granicę wyrzutu. Kij najlepiej sprawdzał się przy łowieniu przynętami od 3 -4 g. Producent mógł wskazać dolne c/w. Obecny zapis może sugerować, że można tym kijem łowić już przynętami od 1g. W naszej ocenie nie będzie to komfortowe łowienie.

Komfort łowienia i precyzja

Potwierdzamy, że przyjemnie łowi się tym kijem zarówno z brzegu jak i z łodzi. Długość wędki pozwala na posyłanie nawet niewielkich przynęt na zadowalające odległości. Przyznać trzeba, że celność kija jest zadowalająca.

Podsumowanie

Dwuczęściowa wędka spinningowa Okuma Alaris Light Jig 240 cm z ciężarem wyrzutu do 12 g to zdecydowanie dobre rozwiązanie na rzekę. W naszej ocenie będzie to dobry wybór dla początkujących i średnio zaawansowanych wędkarzy, którzy będą próbować swoich sił przy lekkim łowieniu w poszukiwaniu okoni, kleni czy jazi. Polecamy go osobom łowiącym z łodzi. Kij prezentuje się ciekawie, ma swoje mocne cechy. Do tego kosztuje niewiele.

Zalety

 • niewielka masa,
 • ciekawa akcja,
 • jakość wykonania,
 • dobrze trzyma ryby,
 • uniwersalne zastosowanie,
 • pokrowiec w zestawie,

Wady

 • nieznacznie zawyżony ciężar wyrzutu,
 • brak określenia dolnej granicy ciężaru wyrzutu może wprowadzić kupującego w błąd.
0
Jakość i wykonanie
0
Przeznaczenie
0
Cena
0
W akcji
0
Wrażenia
0
Ocena ogólna

UDOSTĘPNIJ TEST!

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
 • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
 • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
 • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
 • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
 • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
 • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
 • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
 • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14