Szyk i elegancja – to pierwsze słowa, jakie przychodzą na myśl po wzięciu do ręki wędki Excellence Method Feeder od Mikado. Jednak wszyscy wędkarze doskonale wiedzą, że sam wygląd to nie wszystko. Jak zatem kij od Mikado, który trafił na polski rynek na początku 2018 roku, sprawdza się nad wodą? Testując go całe lato, sprawdziliśmy go skrupulatnie. Sami przekonajcie się, jakie wyciągnęliśmy wnioski.
Charakterystyka ogólna.
Excellence Method Feeder to wędka, która na rynku dostępna jest w trzech długościach – 305 cm., 330 cm. i 350 cm, oraz ciężarze wyrzutu do 90 g. Estetyczny wygląd tego kija przyciągnie wzrok wędkarzy, którzy gustują w eleganckich, klasycznie prezentujących się wędziskach. W nasze ręce trafił model w rozmiarze 330 cm o wadze 224 g. Na pierwszy rzut oka wędka zrobiła na nas ogromne wrażenie. Cały czas jednak zastanawialiśmy się, jak zachowa się nad wodą, tym bardziej, że jej nazwa sugeruje „doskonałość”. Szybko zatem trafiła do naszego pokrowca. Czy zostanie tam na stałe?
Jakość i wykonanie
Elegancja – to słowo często będzie przewijało się w naszym teście wędki Excellence, albowiem trudno nie zawiesić oka na jej mieniącym się w słońcu, burgundowym kolorze. Samo wędzisko to dwuskładowy, lekki kij o progresywnej akcji, która w porównaniu do np. rodzimych wędek typu UV, jest nieco zmniejszona pod względem paraboliczności. Model 330 składa się do 169 cm długości transportowej. W zestawie z każdą wędką dostajemy 3 szczytówki oraz pokrowiec. Wspominany klasyczny design sprawia, że wędka wygląda majestatycznie, co z pewnością ucieszy wędkarzy – estetów. Równie pięknie wyglądają pojedyncze elementy blanku i rękojeści, do której wykonania zostały użyte trzy rodzaje korka. Szczytówki wydają się być osadzone solidnie i z dbałością o szczegóły, nie inaczej jest również z uchwytem kołowrotka. Zwieńczeniem całego wyglądu kija jest napis z nazwą wędki, do którego została dobrana odpowiednia czcionka, odzwierciedlająca cały wygląd wędziska.
Przeznaczenie
Jak sama nazwa wskazuje, wędka Excellence Method Feeder od Mikado została stworzona do szybkiego łowienia ryb spokojnego żeru, na tak zwaną „metodę”. Naszym zdaniem, cel związany z przeznaczeniem tego modelu został jak najbardziej osiągnięty.
Cena
W sieci, jak i w sklepach stacjonarnych, cena wędek Excellence Method Feeder uzależniona jest od długości, jaka nas interesuje. Najczęściej koszt, jaki musimy ponieść za zakup kija, kształtuje się w zakresie między 160 a 200 zł. Według nas nie jest to wielki wydatek, zresztą firma Mikado przyzwyczaiła nas, że w swojej ofercie posiadają dobre wędki w przyzwoitych cenach.
W akcji
Po pierwszym zachwycie wyglądem wędki Excellence, przyszedł czas na sprawdzenie jej parametrów nad wodą. Podczas naszych testów kij zachowywał się bardzo poprawnie. Mimo umiarkowanej sztywności, brania większych, jak i mniejszych ryb, były doskonale widoczne. Dobre parametry wędki ujawniały się przede wszystkim podczas rzutów oraz holu. Wspomniana umiarkowana sztywność, w połączeniu z idealnie dopasowanym kołowrotkiem przekładały się na celne rzuty, które przy tym mogły być naprawdę dalekie. Na dużą uwagę zasługuje praca wędki podczas walki z rybą. Nawiązując do jej eleganckiego wyglądu, hol można nazwać symfonią, podczas której kij zachowuje się niemal idealnie, przekazując ruchy zdobyczy, i jednocześnie je amortyzując. Do tego wędzisko posiada duży zapas mocy, i choć zostało ono stworzone raczej na średniej wielkości ryby, wyciagnięcie większego okazu na brzeg nie stanowi żadnego problemu. Nad wodą nie zawiodły nas żadne elementy tego wędziska, dzięki czemu zdobyło ono nasze ogromne zaufanie.
Ogólne wrażenia
Wędka Excellence Method Feeder marki Mikado to naprawdę bardzo porządne wędzisko, idealnie sprawdzające się w metodzie, do którego zostało stworzone. Smukły wygląd, elegancki design i bardzo dobra praca sprowadzają się do tego, że posiadając ten kij nie musimy martwić się o to, jak potoczy się nasza walka z rybą. Do tego dochodzi przyjemność z prowadzenia naszej zdobyczy oraz możliwość oddawania celnych rzutów, co jest bardzo istotne w methodfeederowym wędkowaniu. Nas zauroczyła ta wędka tak bardzo, że pozwolimy, by pozostała z nami dłuższy czas.
Zalety
– duży zapas mocy
– możliwość oddawania dalekich rzutów
– praca podczas holu
– elegancki design
Wady
– brak
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,9,9,10,9,9.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}