Uniwersalna wędka na szczupaka – St. Croix PS70MHF

tlo_non

Uniwersalna wędka na szczupaka – St. Croix PS70MHFSezon szczupakowy w pełni. Wielu z nas z zacięciem poluje na szczupaki z wykorzystaniem przeróżnych modeli przynęt. Wielkim ułatwieniem jest wykorzystanie do połowu jednej uniwersalnej wędki, którą będziemy mogli łowić większością klasycznych przynęt szczupakowych w przeróżnych warunkach. Tym razem sprawdzamy tezę która zakłada, że wędka uniwersalna nie istnieje. Pod lupę wzięliśmy wędkę jednoczęściową ze stajni St. Croix – Premier Spinning 70MHF.

Charakterystyka ogólna

Tym razem zajęliśmy się kijem, który w opinii wielu wędkarzy jest swego rodzaju średnim lub ciężkim uniwersałem na łódkę. Testy przeprowadzaliśmy łowiąc szczupaki oraz sandacze. Próbowaliśmy swoich sił i w rzece, i w jeziorze. Stosowaliśmy przeróżne przynęty: od niewielkich gum po ciężkie jerki.
PS70MHF to kij, który już na pierwszy rzut oka wydaje się być wędką do wszystkiego. Z jednej strony szybki, ale zarazem dość spolegliwy, ze sporym zapasem mocy. Fajny i pod gumę, i do woblera. Spokojnie można nim też popływać w trollingu. Poniżej efekt naszych wnikliwych obserwacji.

wędka na szczupaka

Jakość i wykonanie

Wędki St. Croix z serii Premier to dość konserwatywny design. Mocny, nieco siermiężny kij, którego najważniejszą zaletą jest blank o bardzo ciekawych właściwościach. Wędka na szczupaka została uzbrojona tak, aby podczas wielu lat użytkowania wędkarz cieszył się jej pełną funkcjonalnością. Do zbrojenia wykorzystano przelotki Kigan Master Hard 3D, które są amerykańskim odpowiednikiem Alconite. Uchwyt kołowrotka to klasyczny DPS Fuji. Uzupełnieniem całości jest wysokiej jakości portugalski korek , który nadaje nieco oldschoolowego charakteru. Całość wygląda solidnie i trwale. Wykończenie oceniamy wysoko, widać że producent postawił na użyteczność, funkcjonalność oraz trwałość produktu.

st.croix premier PS70MHF-3

st.croix premier PS70MHF-4

wędka na szczupaka

st.croix premier PS70MHF-6

st.croix premier PS70MHF-7

st.croix premier PS70MHF-8

st.croix premier PS70MHF-13

Przeznaczenie

Amerykański producent przedstawia serię Premier jako podstawowe, uniwersalne kije spinningowe. Amerykanie łowią tymi wędkami szczupaki, basy, pstrągi i sandacze. Przyzwyczajenie polskich wędkarzy jest nieco inne, i kije charakteryzujące się cechami serii Premier, wykorzystywane są głównie pod szczupaki, a modele lżejsze pod pstrągi.
PS70MHF to jednoczęściowy, dość mocny kij o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu. Doskonale nadaje się do łowienia szczupaków na gumy, od tych niewielkich 7 cm, do takich po kilkanaście centymetrów. Obsłuży nam śmiało główki lekkie, jak i te ważące po 35 gram. Wzorowo wypada w przypadku ciężkich woblerów, wahadłówek czy obrotówek. Bez kłopotu możemy też St. Croix PS70MHF wykorzystać jako lekką jerkówkę.
Warte zaznaczenia jest też to, że testowaliśmy nasz amerykański kij na sandaczach łowiąc na koguty. W naszym rozumieniu jest to wędka niemal idealnie wpisująca się w tę metodę połowu. O tym jednak nieco niżej.

Uniwersalna wędka na szczupaka – PS70MHF

st.croix premier PS70MHF-9

st.croix premier PS70MHF-10

st.croix premier PS70MHF-11

st.croix premier PS70MHF-12

W akcji

Mówiąc w dużym skrócie… Szczytowa akcja progresywnie przechodząca w pół-parabolę. Mocny i mięsisty blank z bardzo silnym dolnikiem. Z jednej strony szybki, jednak pod rybą spolegliwy i dość dynamiczny. Ten opis wskazuje na idealnie zastosowanie do łowienia ciężkim kogutem. Ważne jest tutaj bowiem operowanie szczytową częścią wędki, oraz uzyskanie dużej mocy w dolniku. Pełne ugięcie będzie decydowało o pewnym trzymaniu sandacza na kotwicy.
Jeśli chodzi o łowienie szczupaków to musimy stwierdzić, że PS70MHF to wzorowa wędka na szczupaka z kategorii mocnych uniwersałów. Zastosujemy tutaj gumy 10 cm na główce 5 g, oraz jerki po 45 g. Charakter pracy kija będzie nam dawał duży komfort podczas prowadzenia przynęty oraz, co najważniejsze, pewnego holu nawet rekordowych egzemplarzy sandaczy i szczupaków.

st.croix premier PS70MHF-14

st.croix premier PS70MHF-16

st.croix premier PS70MHF-17

st.croix premier PS70MHF-18

st.croix premier PS70MHF-19

Cena

Wędka nie należy do najdroższych. Kij wykonany ręcznie w USA, objęty 5-letnią gwarancją producenta, kosztuje na polskim rynku około 680 zł. Cena zachęca do zakupu tego modelu jako pierwszego kija St. Croix, z którego właściciel będzie miał wiele pociechy przez długie lata.

st.croix premier PS70MHF-15

Ogólne wrażenie

Bardzo ciekawa propozycja dla fanów koguta i sandaczy. Wzorowa wędka na szczupaki. Dobre wykonanie, przystępna cena – produkt godny rozważenia.

nagroda

Ocena końcowa / punktowanie:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,9,10,10,9,9.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady          
– cena
– uniwersalne przeznaczenie
– solidne uzbrojenie
– akcja
– brak

 

Wędka St. Croix Premier PS70MHF została dostarzona przez sklep wędkarski Corona Fishing

 

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14