Ciężkie łowienie w wielu warunkach jest wyjątkowo skuteczną metodą na duże drapieżniki. Liczne firmy posiadają w swojej ofercie specjalistyczny sprzęt właśnie do ciężkiego łowienia. Strike Pro zasłynął już w różnych zakątkach świata ze swojego flagowego modelu jerka o nazwie Buster Jerk. Z radością podeszliśmy do testu tej historycznej już przynęty.
Charakterystyka ogólna
Buster to przynęta o klasycznej budowie. Zaprojektowali ją Szwedzi do łowienia w jeziorach i szkierach. Jej przeznaczaniem są duże szczupaki. Z tego tytułu dało nam to przynętę masywną, przeznaczoną dla wędkarza posiadającego w swoim arsenale mocną wędkę castingową. Istotnym założeniem przy konstruowaniu przynęty było uzyskanie wabika o bardzo szerokim zastosowaniu, który pozwoli łowić szczupaki na różnych głębokościach przez cały sezon.
Jakość i wykonanie
Wygląd przynęt nie jest powalający. Ot, klasyczny jerk wykonany z plastku. Nie należy jednak w żadnym stopniu ujmować przynęcie, bowiem wykonana jest bardzo starannie i dokładnie. Materiał, z którego odlana jest przynęta, jest trwały i odporny na zęby szczupaków. Kotwice oraz kółka łącznikowe powinny stanowić wzór do naśladowania dla innych producentów. Bardzo ciekawą sprawą jest to, że Buster występuje w trzech odmianach pływalności. Dostępne są wersje lekko pływająca, zawieszająca się w toni oraz wolno tonąca. Na szczególna uwagę zasługuje szeroka paleta barw. Wydawać by się mogło, że 70% oferty kolorystycznej jest nikomu do życia nie potrzebne, jednak w wielu łowiskach kolorowe papugi mogą zdać egzamin.
Przeznaczenie
Pierwszą wielką zaletą Buster Jerka jest jego uniwersalność. Mając do dyspozycji trzy wersje jerków, możemy łowić niemal w każdych warunkach, zaczynając pod samą powierzchnią, a kończąc na 3-4 m głębokości. Jeśli chodzi o zakres możliwości operowania w klasycznej wodzie szczupakowej, dostejemy w ten sposób możliwość obłowienia niemal wszystkich miejscówek.
Oczywiście Buster Jerk to przynęta zbudowana celowo pod szczupaka. Jej charakter pracy, zachowanie oraz możliwości zestawienia z określonym wędziskiem jasno wskazują na zastosowanie.
Cena
Buster nie jest tani. Przynęta o długości 15 cm ważąca 75 gram kosztuje 80 zł. Z drugiej zaś strony, zestawiając go z przynętami japońskimi, jerk Strike Pro wypada śmiesznie tanio. Może zatem wartość 80 zł za tej wielkości skuteczną przynętę jest jak najbardziej adekwatna?
W akcji
Kolejna wielka zaleta testowanych przynęt to ich praca. Przyznać musimy, że wśród masowo produkowanych przynęt plastikowych zrobiła na nas wielkie wrażenie. Buster Jerk firmy Strike Pro to jeden z najlepiej pracujących jerków, jakie mieliśmy do tej pory okazję testować.
Porównując z najbardziej znanymi w Polsce jerkami wypada o dwie klasy korzystniej. Posiada w sobie co najmniej kilka rodzajów różnych prac, które jesteśmy w stanie wydobyć przez odpowiednie operowanie wędziskiem.
Podstawową sprawą są nieregularne odjazdy, przeplatane dodatkowo lekkim wychylaniem brzuszka. Przy krótkich szarpnięciach jerk wyraźnie kolebie się na boki. Kiedy pozwolimy wersji tonącej opadać – lusterkuje, natomiast wersja pływająca unosząc się ku górze leniwie błyska bokami. Gratulacje!
Ogólne wrażenie
Masywny, ciężki jerk na grube łowy. Bardzo uniwersalne zastosowanie i bardzo atrakcyjna praca. Zapewne w rękach wielu wędkarzy okaże się skutecznym narzędziem do łowienia fajnych szczupaków.
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/6,5,10,10,8,7.8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety:
– Uniwersalne zastosowanie
– Bardzo atrakcyjna praca
Wady:
– Cena