Przedstawiamy czytelnikom kolejną odsłonę spinningu z oferty Caperlan. Wcześniej testowaliśmy dłuższy model wędki z serii Ilicium. Tym razem model o długości 210 cm. Zapraszamy do recenzji.
Charakterystyka ogólna
Jak w przypadku poprzednika (wersji o długości 240 cm), testowany przez nas spinning o długości – 210 cm charakteryzuje ciężar wyrzutu, 10-30g. Blank wykonany z włókna węglowego HM. Wędkę testowaliśmy na dużych nizinnych rzekach, łowiąc głównie z brzegu.
Caperlan Ilicium – wersja o długości 210cm
Jakość i wykonanie
Nie będziemy się odnosić ściśle do informacji o testowanym modelu, gdyż pokrywają się one całkowicie z tymi zawartymi w teście modelu o długości 240 cm. Calerpal Ilicium niczym szczególnym się nie wyróżnia w szerokiej masie dostępnych na rynku wędzisk. Ot posiada typowe zestawienia kolorystyczne. Wykonanie Iliciuma jest dobre. Przelotki wklejone są równo, choć gdzieniegdzie zauważymy nadlewki lakieru. Przelotki to nie produkty klasowe, jednakże sprawdzają się bez zastrzeżeń. Podczas łowienia nie mieliśmy z nimi żadnych problemów. Zestawienie czerwonej i srebrnej omotki podnosi walory estetyczne kija. Wygląda to ciekawie na tle szarego, lakierowanego w całości blanku. Dzielona rękojeść zakończona metalowymi ringami, wykonana jest z twardej pianki EVA. Do budowy kija producent zastosował klasowy uchwyt kołowrotka firmy FUJI. Podnosi to ostateczne wykończenie kija. Foregrip służy do odkręcania uchwytu kołowrotka. Łączenie dwóch sekcji wędziska jest typu spigot. Kij sam w sobie jest krótki, a jego nieznaczna długość transportowa pozwala zmieścić spinning w niedużym bagażniku samochodu.
Rękojeść wykonana z pianki EVA
Na zdjęciu foregrip za pomocą którego przytwierdzamy kołowrotek do wędki
Mały, aczkolwiek dla niektórych niezbędny wręcz element – uchwyt do podczepiania przynęty
Uchwyt kołowrotka Fuji
Przeznaczenie
Producent jasno wskazuje, że testowany kij przeznaczony jest dla wędkarzy profesjonalistów łowiących metodą spinningową. Tak jak poprzedniki, Ilicium 210 cm z uwagi na swoją długość może być stosowany zarówno przy łowieniu z brzegu jak i środków pływających. Ciężar wyrzutu podpowiada nam o uniwersalnym łowieniu sandaczy czy szczupaków.
W akcji
Ilicium 210 to ciekawa wędka, której akcja charakteryzuje się bardzo dużą szybkością oraz dynamiką. Kijek wydaje się być nieznacznie zbyt sztywny w górnej części przez co mieliśmy spore obawy jeśli chodzi o holowanie zdobyczy. Wędka posiada klasyczne ugięcie środkowe i sztywny (może nieco zbyt sztywny) dolnik. W naszej opinii wędce brakuje niestety mięsistości, bardziej płynnego ugięcia. Zapewne tego typu akcja przypadnie do gustu wielu wędkarzom szczególnie tym polującym na sandacze.
Testowany Ilicium dobrze sprawdza się z przynętami o 10 do nawet 45 gram. Przy tym zakresie ciężaru przynęt kij doskonale przenosi wszelkie sygnały brania czy charakterystyki dna. To duży plus dla producenta. Wiele godzin spędzonych nad wodą podpowiedziało nam też dodatkowe zastosowanie dla wędki. Pierwsza sprawa to lekkie Jerki. Spinningowy model Illicium fajnie współgra z przynętami tego typu, fajnie obsługuje też większe woblery. Najciekawszą jednak sprawą jest możliwość wykorzystania wędki do łowienia kogutami, nawet tymi o wadze do 40 gram.
Cena
Spinning nie jest drogi, Nabędziemy go za kwotę około 300 zł. W naszym odczuciu jego cena mogłaby być nieznacznie niższa. Niemniej jednak wykonanie kija jest dobre, do użytych do budowy komponentów również nie mamy większych zastrzeżeń.
Ogólne wrażenie
Dobry kij o raczej uniwersalnym zastosowaniu z przewagą w kierunku sandacza. Wykonanie niezłe, zadowalającej jakości komponenty. Caperlan Ilicium to niezły sprzęt, choć głównie dla tych średnio zaawansowanych. Stwierdzenie, że jest to kij dla profesjonalistów nie jest do końca trafne. Gdyby cena była nieznacznie niższa, prezentował by się jeszcze lepiej. Tak czy inaczej dla koguciarzy będzie fajny.
Ocena końcowa/punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,7,7,6.5,7,6.9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– niezłe wykonanie, – spory zapas mocy, – ciekawa akcja, | – nadlewki lakieru na omotkach, – nieprawidłowo opisany ciężar wyrzutu, – nieco zbyt wysoka cena, – dostępność. |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, |