Gumowa tuba to przynęta, która w pudełkach rodzimych spinningistów nie jest tak popularna jak kopyta czy twistery. Mamy nadzieję, że dzisiejszy test, który przeprowadziliśmy na tubie Flat Tire marki Cabela’s przybliży naszym czytelnikom wabik rodem zza oceanu. Sprawdźmy zatem przydatność tuby na rodzimych łowiskach.
Charakterystyka ogólna
Testowany model tuby ma długość 3,75” czyli 9,5 cm. Sam ogon jest wielowłóknowy, jego długość wynosi 5 cm. W zestawieniu ze smukłym 4,5 centymetrowym korpusem możemy przypuszczać, że przynęta będzie bardzo ciekawie zachowywała się w wodzie. Średnica korpusu wynosi od 15 do 10 cm. W środku pustej, silikonowej tuby jest miejsce na hak z ciężarkiem. Po włożeniu ciężarka mamy do dyspozycji jeszcze trochę miejsca, które możemy wykorzystać aplikując do środka tuby atraktor. Zobaczmy zatem, jak przynęta będzie wyglądała gdy spojrzymy na nią z bliska…
Tuba Flat Tire Cabela’s 9,5cm
Jakość i wykonanie
Cabela’s Flat Tire Tube to guma o cylindrycznym kształcie, pusta w środku, z korpusem zakończonym z jednej strony półokrągłą „główką” a z drugiej wielowłóknistym ogonem. Na pewno wygląda to dziwacznie i inaczej od tradycyjnie stosowanych gumowych wabików. Tuba posiada wiele niedocenianych możliwości, które doskonale widać w wodze. W przypadku swoich tub, Cabela’s zastosował wysokiej jakości gumę – mięsistą, sprężystą, odporną na przerwania czy rozciągnięcia. Omawiany model tuby ma znakomicie dopasowany ciężar, przez co sprawdzi się przy połowie szczupaków, sandaczy oraz okoni. Kolory w jakich dostępne są tuby to naturalne barwy: jasne odcienie błękitu, zielenie, brązy i szarości. Pod względem koloru i malowania gumy wyglądają bardzo dobrze. Na grzbiecie znajduje się malowanie imitujące rybią łuskę, kolory płynnie przechodzą na całym korpusie. W gumie, z której zostały stworzone tuby, producent umieścił również barwne brokatowe płatki, przez co przynęta w wodzie daje dodatkowe refleksy świetlne. Ciekawym dodatkiem są oczka 3D wykonane z cienkich płatków srebrnego plastiku, które w wodzie również wytwarzają ciekawe refleksy. Warto wspomnieć o ogonku, który jest charakterystycznym elementem testowanej przez nas tuby. Składa się z wielu włókien, które w wodzie falują reagując na drobne podszarpytwanie wędką.
W gumę wtopione zostały brokatowe płatki
Ogon tuby – wykonany z pojedynczych pasków silikonowych
Grzbiet pokryty malowaną imitacją łuski
Duże trójwymiarowe oczy
Wnętrze tuby
Cena
Tubę Cabela’s Flat Tire o długości 9,5 cm możemy nabyć za cenę około 4 zł. Dla jedych cena może wydawać się spora, inni dostrzegą w tym innowacyjnym wabiku szansę na zaskoczenie drapieżników czymś jak dotąd niespotykanym. My cenę tuby określamy jako przystępną, choć uważamy, że mogłaby być nieznacznie niższa.
Przeznaczenie
Tuba Flat Tire znajdująca się w ofercie amerykańskiego Cabelas’a to bardzo ciekawa propozycja, mogąca być alternatywą dla kogutów czy też wysłużonych twisterów. Bardzo fajnie spisuje się podczas powolnego opadu. Jeżeli chodzi o zbrojenie tuby to możemy stosować specjalnie w tym celu wykonane główki z owalnym obciążeniem, oraz standardowe główki jigowe o maksymalnej wadze 5g (głównie ze względu na rozmiar główki). Testowana tuba o rozmiarze 9,5 cm doskonale spisywała się z owalnym obciążeniem o masie 7g. Tuba świetnie spisze się podczas połowu na przełowionych wodach.
Praca
Cabela’s przyzwyczaił nas już nie tylko do dobrego wykonania swoich produktów, co też do dobrze pracujących przynęt. W przypadku tuby nie ma odstępstw od reguły. Guma bardzo ciekawie pracuje, czujnie reagując na drobne ruchy szczytówki. Przy mocniejszych szarpnięciach w pracy tuby można dostrzec agresywniejsze, bardziej zwinne ruchy. Ogon pracuje płynnie, w rzecznym nurcie cechuje go naturalna, energiczna praca. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gumka bardzo dobrze spisuje się w opadzie, choć warto też zastosować ją przy klasycznym prowadzeniu. Jej praca w połączeniu z niespotykanym kształtem może okazać się kluczowym elementem zestawu na nasze przełowione rzeki i jeziora.
Kilka opcji kolorystycznych
Ogólne wrażenie
Testowana przez nas przynęta to ciekawa propozycja dla wędkarzy, którzy są otwarci na nowe kształty wabików i nie boją się eksperymentować nad wodą. Podczas testów byliśmy pozytywnie zaskoczeni pracą tuby, a w szczególności części ogonowej. Nado dokładne malowanie, precyzyjne wykonanie oraz wysokiej jakości materiały do jakich przyzwyczaił nas Cabela’s to ogromny plus tej przynęty. Niestety za wadę musimy uznać dostępność produktu na rodzimym rynku.
Ocena końcowa / punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,6,7,7,7.5,7.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
-ciekawa akcja, -atrakcyjne malowanie, -oczka wywołujące intrygujące refleksy w wodzie, -praca ogonka, | -dostępność na polskim rynku -zastosowanie głównie przy powolnym opadzie -słabo dostępne dociążenia |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |
Przynęty do testu dostarczył wędkarski sklep internetowy jazgarek.pl