Plecionka Dragon HM8X

tlo_non

Plecionka Dragon HM8XPlecionki – przez jednych uwielbiane, dla innych wręcz odpychające. Ten test przeznaczamy dla tej grupy wędkarzy, którzy stosują plecionki i ciągle poszukują coraz to nowszych produktów. Tym razem przyglądamy się nowej lince z oferty Dragona. Przed nami HM8X. A więc zaczynamy…


Charakterystyka ogólna
Nowa seria plecionek w ofercie Dragona dostępna jest w trzech opcjach kolorystycznych (fluo, czerwona, grafitowa) oraz w  ośmiu średnicach (od 0,06mm do 0,21mm).  Wyprodukowana została w Japonii przez firmę Toray, zaś Dragon jest pierwszym dystrybutorem produktu na rynek europejski. Dystrybutor dumnie wskazuje, że seria plecionek HMX8 jest nową generacją linek wędkarskich, a co za tym idzie  – przyszłością spinningu. My te zapewnienia postanowiliśmy sprawdzić. Zabieramy się za ciężkie testy na plecionce o średnicy 0,10mm.
Plecionka Dragon HM8X
Plecionka HM8X 0,10mm

Jakość i wykonanie
Plecionkę nabywamy w przeźroczystym, plastikowym opakowaniu. Konfekcjonowana jest na szpuli na której znajdziemy informację o długości motka, z tyłu zaś dystrybutor umieścił naklejkę ze średnicą oraz wytrzymałością. Linka na szpuli nawinięta jest niezwykle równo i dokładnie.
Plecionka oferowana jest tylko w odcinkach 135 metrowych. Wszelkie niezbędne dla wędkarza informacje wymienione wyżej (średnica, wytrzymałość) zawarte są nadto na plastikowym opakowaniu.
Przejdźmy do samej plecionki… Jak już wspomnieliśmy, oferowana jest w trzech kolorach. My dysponujemy kolorem grafitowym, a więc najbardziej zbliżonym do barwy wody, koloru najmniej widocznego w łowisku. Ci wędkarze, którzy podczas łowienia śledzą linkę, będą mieli do wyboru wersje o ostrzejszych barwach (czerwień oraz fluo).
Plecionka jest lekko połyskująca i na pierwszy rzut oka wygląda jak żyłka. Na pewno uwagę zwraca wiotkość linki. Jest niezwykle miękka, wydaje się być niepodatna na odkształcenia. Pominiemy w tym miejscu technologię splatania włókien, gdyż o tym można przeczytać w katalogu dystrybutora. Powiemy tylko tyle, że linka posiada swój „rdzeń”, na około którego są splecione cieńsze włókna. Nie ukrywamy, że do „rdzenia” ciężko nam był się dostać. Nie obawiajmy się również o to, że linka będzie się rozwarstwiała po przecięciu końcowki.
Przekrój plecionki można śmiało określić jako okrągły. Wytrzymałość linki producent określił na 8,85kg, a więc całkiem sporo. Sprawdzimy to dokładniej w dalszej części testu.
Plecionka Dragon HM8X
HM8X oferowana jest w odcinkach o długości 135 m

Plecionka Dragon HM8X
Z tyłu plastikowego opakowania znajdziemy informację o wszystkich dostępnych średnicach HM8X’a

Plecionka Dragon HMX8
Na głównej szpuli znajdziemy zapisy informujące o technologii produkcji

Plecionka Dragon HM8X
Barwa grafitowa

Plecionka Dragon HM8X
Na szpuli kołowrotka linka układa się bardzo równo

Cena
Plecionka HM8X o średnicy 0,10mm to wydatek ponad 150zł. Cena jest zatem wysoka i jednocześnie zastanawiająca. Wiemy, że jest to nowy produkt na rynku, aczkolwiek wydatek takiej sumy na linkę w odcinku 135m to zdecydowanie sporo.
Plecionka Dragon HM8X
Przeznaczenie
Nie trzeba się zagłębiać w temat – plecionka ma uniwersalne zastosowanie choć oczywistym jest, że nie jest przeznaczona na okazy. My używaliśmy jej głównie do połowu przedwiosennych i wiosennych kleni, okoni i jazi w nizinnej rzece, głównie z uwagi na jej niewielką średnicę. HM8X pojechała również na wyprawę pstrągową, a zatem w trudny, pełen zawad teren. Uważamy również, że użycie HM8X z taką średnicą (0,10mm) pozwoli wyholować całkiem sporą rybę.
Plecionka Dragon HM8X
W akcji
Zacznijmy od początku…Plecionka fajnie się układa na szpuli kołowrotka. Co ważne – podczas zwijania linki nie słychać żadnego szorowania. Jest bardzo cichutka jeżeli chodzi o zestawienie z innymi linkami. Dla wielu będzie to bardzo ważna cecha.
Węzły…tutaj początkowo natrafiliśmy na spory problem. Podczas wiązania węzłów na szybko bardzo często zdarzało się, że plecionka po prostu pękała jak nitka, gdy węzeł został „ściągany” (mówimy o wiązaniu klasycznym palomarem). Co ciekawe – linka pękała nie na węźle tylko na linii po której węzeł był ściągany. Problem został rozwiązany w następujący sposób – węzeł trzeba ściągać bardzo powoli, do tego najlepiej jest zwilżyć plecionkę. Jak już tego dokonamy – wówczas wytrzymałość na węźle jest więcej niż zadowalająca. Naprawdę trzyma niemalże tak mocno jak plecionka na całej linii. Pozostańmy jeszcze przy wytrzymałości… Próby zrywania metrowych odcinków w rękach skończyły się niepowodzeniem. Wytrzymałość na zrywanie na podwodnych zawadach – również przyzwoita. Czy wytrzymałość wskazana przez producenta jest zawyżona ? Wydaje się, że nie, choć trzeba pamiętać o umiejętnym zawiązaniu węzła.
Plecionka Dragon HM8X
Jeden z końców linki zabezpieczony jest naklejką gwarantującą, że plecionka nie była wcześniej odwijana

Jeżeli chodzi o odporność na ścieranie to przy średnicy 0,10mm nie możemy oczekiwać cudu. Niestety podwodne kamienie są w stanie postrzępić każdą linkę, a przy takiej średnicy o uszkodzenie delikatnych włókien nie jest wcale trudno. Niewielkie postrzępienie nie osłabia znacznie plecionki, choć wpływa na jej końcową wytrzymałość o czym mogliśmy się przekonać.
Przejdźmy teraz do pamięci kształtu i barwy. Po wielokrotnych wyprawach nad wodę możemy stwierdzić, że grafitowa linka którą dysponujemy (nie możemy określić, jak zachowa się linka w innym kolorze), fajnie trzyma kolor. Nie płowieje tak szybko jak niektóre plecionki dostępne na rynku. W zakresie pamięci kształtu, produkt musimy wysoko ocenić. HMX8 jest niezwykle wiotka, miękka. Przy wyrzutach brody często nie powstają, linka nie zachowuje kształtu szpuli kołowrotka. Ułatwia to zdecydowanie posyłanie przynęt na dalsze odległości, nawet tych bardzo lekkich. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie założyli na koniec zestawu sporych obrotówek. W ten sposób najszybciej można określić podatność na skręcanie. W przypadku HM8X’a  testy wypadły przyzwoicie.
Ogólnie rzecz ujmując, łowienie z HM8X jest bardzo przyjemne. Wędkarz zdecydowanie rzadziej natrafia na typowe problemy związane z użytkowaniem linek, aczkolwiek przed tradycyjną „brodą” nie sposób się ustrzec. Plecionki się tym chcarakteryzują i tyle…
Plecionka Dragon HM8X
Ogólne wrażenie
Z jednej strony Dragon oferuje wędkarzom dobry produkt, o niezłych parametrach użytkowych i wytrzymałościowych. Z drugiej zaś stoi za tym wręcz kolosalna cena. To zaś może sprawić, że produkt nie będzie cieszył się takim powodzeniem jak chociażby inne linki z oferty rodzimego dystrybutora.
Plecionka Dragon HM8X
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8.5,3,7.5,7.5,6,6.5″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– parametry wytrzymałościowe,
– wiele wariantów średnic,
– brak pamięci kształtów,
– stosunkowo trwałe trzymanie barwy,
– wygórowana cena,

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14