Relax Shad 3”

tlo_non

Relax Shad 3”Tym razem przedstawiamy test przedstawiciela rodziny Shad – trzycalowego rippera znajdującego się w ofercie firmy Relax. W ręce redaktorów trafił model o najbardziej klasycznej budowie. Zapraszamy do recenzji.

Charakterystyka ogólna
Polski producent zaoferował wędkarzom ciekawą odsłonę rippera. Trzycalowy Shad to jeden z wielu w szerokiej rodzinie Shad’ów. Jego budowa jest konserwatywna, a nas zaintrygowało głównie to, dlaczego Relax wprowadza na rynek przynętę o tak klasycznym kształcie, gdzie zaobserwowane obecnie trendy są wręcz odwrotne. Przyglądaliśmy się uważnie Relaxowi Shad sprawdzając jego cechy w dużej nizinnej rzece. Zapraszamy do recenzji.
Relax Shad 3”
Relax Shad 3″

Jakość i wykonanie
Przyglądając się budowie Shad’a skategoryzować go można jako typowy ripper. Budowa korpusu jest klasyczna, bez powszechnych ostatnio urozmaiceń w postaci płetw, faktury łuski, etc. Jedynym widocznym zarysem na korpusie są wyprofilowane łuki skrzelowe. Ot typowa gumowa rybka jeszcze z lat 90-tych.
Trzycalowy Shad wykonany jest ze stosunkowo sztywnej gumy. Producent oferuje ripper w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej. Wariacji kolorystycznych jest kilkadziesiąt i bez przesady będzie stwierdzenie, że na pewno każdy znajdzie gumę odpowiednią na dane łowisko, porę roku, itp. W ofercie dostępne są również wersje z wtopionymi w korpus płatkami brokatu. Nawet w zakresie barwy brokatu producent przedstawia wędkarzowi szerokie możliwości wyboru.
Relax Shad 3”

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Shad ma raczej klasyczną budowę, jednakże pojawia się jeden, aczkolwiek waży wyróżnik. Otóż istotnym jest przewężenie przy ogonie. Jest ono bardzo wysokie, ale jednocześnie grubość gumy w tym miejscu jest nieznaczna. Wpływa to zdecydowanie na pracę przynęty, ale o tym napiszemy szerzej w dalszej części testu. Sam ogonek nie jest duży, ma klasyczną łopatkę. Jakość tworzywa z którego wykonany jest Relax Shad pozwala na uzbrajanie w główki jigowe bez obawy o rozerwanie, co często zdarza się w przypadku zbrojenia przynęt wykonanych ze stosunkowo sztywnego materiału.
Ripper Relax Shad 3”
Bardzo ciekawa, i co ważne – trwała kolorystyka

Ripper Relax Shad 3”
Wtopione płatki brokatu to jeden z elementów podnoszący atrakcyjność przynęty

Przeznaczenie
Można śmiało wskazać, że przeznaczenie trzycalowego Shada jest raczej uniwersalne. Za sprawą wielkości (około 7cm) przynętę można z powodzeniem stosować do połowu okoni, szczupaków a na sandaczach kończąc. Na uniwersalność zastosowania duży wpływ ma również niesamowicie bogata różnorodność kolorystyczna.
Ripper Relax Shad 3”

Praca
Wcześniej wskazywaliśmy, że guma z której wyprodukowany jest Shad jest stosunkowo sztywna. Wpływa to w sposób oczywisty na pracę przynęty. Przewężenie przy ogonie jest bardzo wyraźne ale ogonek osadzony jest na sporym kawałku gumy. Shad nabiera przez to drobnej pracy, drgającej, a ogonek pracuje bardzo intensywnie i mocno zamiata. Guma nabiera wężowej pracy. Korpus lusterkuje podobnie jak w klasycznych ripperach Mannsa’a.
Trzycalowe Shady najlepiej pracują uzbrojone w główki w granicach od 7g do 18g. Przy uzbrojeniu w cięższe główki, widoczny jest spadek atrakcyjności pracy. Guma pracuje praktycznie ogonkiem, mniej lusterkuje.
Poprzez swoje właściwości Shad jest ciekawą propozycją przy połowie sandaczy. Ripper nie stawia oporu w wodzie, a jego największą zaletą jest doskonała kolorystyka. Tworzywo z którego wykonano Shady jest trwałe. Odporność na uszkodzenia (np. poprzez pogryzienie przez szczupaki) jest zadowalająca. Guma nie zsuwa się z haka.
Ripper Relax Shad 3”
Prezentacja sztowności materiału z którego wykonane są rippery

Cena
Zakup 3-calowego Shad’a to wydatek w granicach 2 zł za sztukę. Często można nabyć rippery pakowane po 10 szt., choć wówczas cena jednostkowa przedstawia się podobnie. Wskazać należy, że cena Shada jest niższa niż klasycznego Manns’a o około 50gr, a więc różnica jest całkiem spora. Szczegónie zwracamy też uwagę na to, że konkurent proponuje swoje gumy w bardzo ubogiej kolorystyce. Tutaj oferta Relaxa jest zdecydowanie bardziej rozbudowana.
Ripper Relax Shad 3”

Ogólne wrażenie
Relax Shad w wersji 3-calowej to fajna guma o najbardziej popularnym kształcie, jednakże o nieco odmiennej akcji niż podobne produkty oferowane przez konkurencję. W naszej opinii testowany produkt prezentuje się ciekawiej. Do największych zalet zaliczyć można z pewnością nietuzinkową kolorystkę i charakterystyczną akcję. Każdy spinningista powinien mieć w swoim arsenale przynęt kilka sztuk Shad’a.
Ripper Relax Shad 3”

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{fusionchart id=”84″ Relax Shad 3}

Zalety Wady
– ciekawa akcja,
– dobre wykonanie, szeroka gama barw,
– trwałość,
– brak
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14