Shimano Twin Power 1000 FA

tlo_non

Shimano Twin Power 1000 FA

Przed nami test młynka z serii Shimano Twin Power, znajdującego się w ofercie Shimano. Obecnie producent oferuje już trzecią generację tej serii, my zaś przyjrzymy się z bliska modelowi z oznaczniem FA, cieszącego się sporym zainteresowaniem spinningistów. Przystępujemy do recenzji modelu w wielkości 1000.

 

Charakterystyka ogólna
Pierwsze kołowrotki z serii Twin Power FA pojawiły się na rynku wędkarskim kilka lat temu. Można powiedzieć, że jest to młoda seria, jeżeli chodzi o sprzęt oferowany przez japońskiego producenta. Pierwsze młynki z serii Shimano Twin Power są już na rynku od długiego czasu. Testowany przez nas model to kołowrotek w wersji z przednim hamulcem, niestety już od kilku lat nie produkowany lecz ciągle cieszący się uznaniem wędkarzy. Producent oferuje młynek w kilku wariantach wielkości. My przyjrzymy się dogłębnie najmniejszej dostępnej konstrukcji.
Shimano Twin Power 1000 FA
Shimano Twin Power 1000 FA

Jakość i wykonanie
Opisywany Shimano Twin Power 1000 FA to produkt japoński. Nie posiada malezyjskich odpowiedników. Wizualnie prezentuje się bardzo dobrze. Firma Shimano przykłada się do tego, aby ich sprzęt miał idealnie położony lakier, aby barwa współgrała z elementami wykonanymi z czystego aluminium, z chromowymi dodatkami. Młynek w wielkości 1000 sprawia wrażenie bardzo małej, aczkolwiek solidnej konstrukcji. Wykonany jest – co tu dużo mówić – wzorowo. Testowy  model (1000)  waży niewiele, bo tylko  220 gram. Przełożenie  wynosi 5,0:1. Pojemność szpuli to odpowiednio 0,18/170m, 0,20/140m, 0,25/90m, a więc sporo jak na tej wielkości młynek. Producent zaopatrzył kołowrotek w specjalistyczny port, przez który można wlewać oliwkę do smarowania przekładni mechanizmów. W Twin Powerze producent zastosował wiele rozwiązań technicznych, które wpływają na płynność i lekkość pracy wszystkich przekładni. Korbka wykonana jest z kawałka aluminium, posiada mechanizm składania. Uchwyt korbki jest poręczny, pokryty gumą.
Do nowego zestawu producent dorzuca olej (oliwę) do smarowania, jak również kilka podkładek pod szpulę. W zestawie jest nadto aluminiowa szpula zapasowa, zgrabnie zapakowana w kartonowe opakowanie, aby nie uległa zniszczeniu. Pojemność szpuli zapasowej jest identyczna jak szpuli głównej.
Shimano Twin Power 1000 FA
Twin Power 1000 FA – najmniejsza z dostępnych na rynku opcji

Shimano Twin Power 1000 FA
Poręczne pokrętło przedniego hamulca

Shimano Twin Power 1000 FA
Aluminiowa szpula…

Shimano Twin Power 1000 FA
…pojemna jak na tej wielkości kołowrotek

Shimano Twin Power 1000 FA
Łożyskowana rolka prowadząca linkę

Shimano Twin Power 1000 FA
Aluminiowa korbka z systemem szybkiego składania

Shimano Twin Power 1000 FA
Poręczny uchwyt pokryty antypoślizgowym materiałem

Shimano Twin Power 1000 FA
Rotor

Shimano Twin Power 1000 FA
Pokrętło hamulca. Widoczna gumowa podkładka zabezpieczająca przed przedostawaniem się wody

Shimano Twin Power 1000 FA
Mechanizm zwalniania biegu wstecznego umiejscowiony z tyłu kołowrotka

Cena
Twin Power w wielkości 1000 (model FA) to spory wydatek. Na wyprzedażach można znaleźć czasami niezłą okazję i nowy młynek zakupić za niewiele ponad 400 zł. Ogólnie zaś cena oscyluje w granicach około 550 zł lub jest nawet wyższa. Ciekawostką jest też że oficjalna cena tego kołowrotka to kwota około 800 zł. Temat trudny do oceny. Na cenę składa się zapewne pochodzenie sprzętu (produkcja japońska) a jak powszechnie wiadomo, tylko malezyjskie odpowiedniki są tańsze niż wersje produkowane w Japonii. W przypadku Twin Powera FA nie ma na rynku jego malezyjskich odpowiedników.
Shimano Twin Power 1000 FA
Przeznaczenie
Wielkość młynka predysponuje do połowu niewielkich ryb za pomocą małych przynęt oraz cienkich żyłek. W naszej opinii Twin Power 1000 FA sprawdzi się przy połowach na spinning takich gatunków jak okonie, krasnopióry, klenie i jazie. Wykonanie młynka jest jednak na tyle solidne, że bez problemu poradzi sobie z holem większych ryb. Z uwagi na swoją nieznaczną wielkość, model 1000 będzie też dobrym wyborem przy połowach podlodowych.
Shimano Twin Power 1000 FA
Twin Power FA produkowany jest tylko w wersji z przednim hamulcem

Praca
Omawianego Shimano Twin Power’a FA cechuje bardzo wysoka kultura pracy. Mechanizmy pracują niezwykle płynnie i cicho, spasowanie elementów jest wręcz perfekcyjne, brak wyczuwalnego jakiegokolwiek „bicia”.  Niestety najczęstszą negatywną cechą tego modelu to pojawienie się niewielkiego luzu na korbce (oczywiście po jakimś czasie eksploatacji).
Twin Power wyposażony jest w 7 krytych łożysk A-RB oraz łożysko oporowe. Kabłąk zbijany setki razy nie zawiódł. Hamulec przedni pracuje bardzo płynnie i jest to niebywale duży atut Twin Power’a. Posiada wielostopniowy, mikroprecyzyjny zakres regulacji. Linkę oddaje niezwykle równo. Nawijanie żyłki na szpulę wręcz idealne. Nawijanie grubszych plecionek również bez jakichkolwiek zastrzeżeń z naszej strony. Rolka prowadząca linkę nienagannie spełnia swoje zadanie. Wyżłobiony rowek trzyma żyłkę na swoim miejscu.
Zauważyliśmy (podobnie jak w przypadku innych modeli młynków Shimano), że w trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie  podczas niskich temperatur, smar wewnątrz mechanizmów lekko tężeje.  Nie traktujemy jednak tego jako wadę sprzętu. Ot, odczucie którym postanowiliśmy podzielić się z wędkarzami.
Shimano Twin Power 1000 FA
Bardzo mała konstrukcja, zbliżona wielkością do kołowrotków podlodowych

Port do smarowania mechanizmów kołowrotka….cóż, przez jednych chwalony za możliwość samodzielnego konserwowania sprzętu, przez innych ganiony za łatwość doprowadzenia do usterki sprzętu. Przy mądrym dawkowaniu oleju, uszkodzenie mechanizmów jest niewielkie.  Uważamy jednak, że należy unikać nadmiernego i częstego smarowania wewnętrznych mechanizmów ponieważ oryginalny smar który jest zaaplikowany we wnętrze kołowrotka zostanie po prostu wypłukiwany przez nowo aplikowany olej. Jeżeli już smarujemy to róbmy to niewielkimi ilościami smarowidła (kilka kropli).
Musieliśmy sprawdzić Shimano Twin Power’a 1000 jak sobie poradzi podczas łowienia przynętami stawiającymi w wodzie spory opór. Większe wahadłówki, spore woblery…Ciężkie testy przeszedł zwycięsko, aczkolwiek oczywistym jest, że do takiego mocniejszego traktowania stworzone są większe modele.
Shimano Twin Power 1000 FA
Port, przez który można dokonać samodzielnego smarowania wewnętrznych mechanizmów

Shimano Twin Power 1000 FA
Bogaty zestaw – kołowrotek, zapasowa szpula, podkładki i oliwa do smarowania

Shimano Twin Power 1000 FA
Ogólne wrażenie
Bardzo solidny sprzęt przeznaczony do lekkiego, finezyjnego spinningu, cechujący się nienaganną pracą w różnych warunkach. Spasowanie elementów stoi na wysokim poziomie.  Komfort  łowienia gwarantowany. Twin Power FA to sprzęt dla wymagających wędkarzy. Młynek jest stworzony do wielosezonowej eksploatacji. Szkoda jednak, że tyle dobrego musi sporo kosztować. W naszej opinii cena jest trochę za wysoka. To jest jedyny istotny minus jakiego się doszukaliśmy. W tym wypadku cena znacząco wpłynęła na końcową punktację.
Shimano Twin Power 1000 FA

kołowrotki shimano
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,5,8,9,8,8.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– jakość wykonania,
– bardzo płynna praca,
– spasowanie elementów,
– aluminiowa szpula zapasowa,
– wodoszczelny hamulec,
– zbyt wysoka cena,
– wycofanie z produkcji,
– problemy z dostępnością,
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14