Obrotówki ABC – błystka obrotowa ABC Cobra

tlo_non

Błystka obrotowa ABC CobraW gąszczu asortymentu przeznaczonego do połowu ryb drapieżnych czasami trudno się odnaleźć. Jeszcze trudniej niekiedy trafić na przynętę, która spełni nasze oczekiwania. Poszukujemy zatem ciągle wabików o mocnych cechach. Tym razem długotrwałej i intensywnej ocenie poddawaliśmy obrotówki ABC Cobra spod szyldu ABC.

Charakterystyka ogólna

Polski producent oferuje wędkarzom kilka modeli obrotówek. Wśród nich znajduje się model Cobra. Producent obrotówek ABC śmiało cechuje swoje produkty jako wabiki posiadające autorskie rozwiązania. Cobra podobnie jak pozostałe w ofercie obrotówki, produkowana jest w kilku wariantach wielkości. Testom poddawaliśmy głównie modele o wielkości 00 do rozmiaru 2. Naszym łowiskiem była w większości przypadków rzeka Odra, a zatem łowisko na którym można sprawdzić tego typu przynętę w każdy możliwy sposób.

obrotówki abc
obrotówki abc

Błyski obrotowe ABC Cobra

Jakość i wykonanie

Wykonanie obrotówki ABC jest solidne. Jeżeli nabędziemy większą ilość sztuk, trudno doszukać się jakichś niedoróbek czy większych niedociągnięć pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Nie jest to rękodzieło, lecz staranność wykonania stoi na przyzwoitym poziomie. Obrotówka ABC Cobra ma skrzydełko typu Collonel jednak nieco zmienione względem oryginału. Paletka dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych. Skrzydełko cechuje faktura rybiej łuski. Drut na którym błystka jest wykonana jest gruby i sztywny co w pewnych warunkach może deterinować wadę przynęty. Korpusy mają kształt kulki lub walca. Wszystkie błystki uzbrojone są w kotwice Cannelle. Model Cobra dostępny jest w wielkościach od 00 do 4, przy czym najlżejsza wersja ma wagę 1,5g, zaś wirówka w rozmiarze 4 charakteryzuje się wagą 11g. Wszelkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta. Nam pozostało sprawdzić łowność przynęt oraz charakterystykę pracy.

obrotówka abc
obrotówka abc
błystka obrotowa abc
błystka obrotowa abc

Jedna z dostępnych opcji kolorystycznych


Większe modele mają korpus w formie walca

Przeznaczenie

Producent wskazuje przyszłemu nabywcy, do jakich gatunków ryb określone błystki są preferowane. W kwestii wyboru wielkości wirówki, również przekazuje swoje podpowiedzi. Najmniejsze modele będą dobrym rozwiązaniem do połowu kleni, jazi i okoni. Model w wielkości 1 będzie dobry do połowu pstrągów. Cobra 2 skusi do brania niejednego szczupaka. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Cena

Najmniejszy model obrotówki ABC Cobra 00 to wydatek 4,50 zł za sztukę. Wersja w rozmiarze 0 kosztuje 4,90 zaś Cobra 1 to wydatek 5,20 zł za sztukę. Największa dostępna wersja 4 kosztuje 6,90 zł. W naszej ocenie cena jest bardzo atrakcyjna. Co wiecej, z dostępnością produktu nie ma żadnych problemów.

Praca

Błystki obrotowe ABC znane są wędkarzom od kilkunastu lat. Początkowe modele miały korpus z drutu, który z czasem pokrywał się nalotem uniemożliwiając w ten sposób paletce płynną, nienaganną pracę. Jak sprawa wygląda obecnie? Tego w obecnych produktach firmy ABC nie znajdziemy. Materiały wykorzystane do budowy są w pełni odporne na warunki w jakich przyjdzie im pracować. Błystki od modelu 2 w górę pracują bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Skrzydełka pięknie kręcą nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu. Przynęty dają się posyłać na zadowalające odległości. Przy dobrej jakości krętlikach, nie skręcają żyłki. Jak wygląda sprawa w przypadku łowienia na najmniejsze rozmiary, czyli 00/0 i 1? Również większych zastrzeżeń nie zgłaszamy, choć tutaj zaznaczyć należy, że zdarzają się momenty, że skrzydełka w tych wabikach potrafią przygasnąć. Wówczas potrzebna jest ingerencja wędkarza. Wada ta dotyczy szczególnie modeli 00 i 0, a prawdopodobnie winowajcą tego jest wspomiany wcześniej gruby drut. Wadliwa praca zauważalna jest głównie w sytuacji gdy prowadzimy wirówkę z prądem wody lub gdy trafia z prądu wstecznego na spokojną wodę. Te występujące cechy nie występują nagminnie i choćby ze względu na cenę blaszki nie traktujemy tego jako wielkiej wady.

Obrotówki ABC posiadają nienaganną pracę


Jesienno – zimowe poszukiwanie okoni

W naszej ocenie błystki Cobra sprawdzają się przy połowie kleni, jazi i okoni. Również spore szczupaki nie gardzą najmniejszymi modelami. Obrotówkami ABC łowiliśmy cały poprzedni sezon. Dostępne kolory skrzydełka to również kolejna z mocnych cech Cobry.

Ogólne wrażenie

Cobra to bardzo ciekawa propozycja w ofercie polskiego producenta. Cena zakupu jest atrakcyjna, wykonanie nienaganne. Mała Cobra będzie bardzo dobrym wyborem dla łowców kleni, jazi, okoni oraz pstrągów. Warto mieć kilka modeli w swoim pudełku. Warte zaznacznia jest to, że spośród zakupionych kilku modeli najmniejszego rozmiaru, może nam się trafić model, który będzie wymagał kortekty jej pracy. Mimo wszystko przyznajemy nagrodę redakcji za atrakcyjną cenę zakupu przy jednoczesnyn zachowaniu cech jakości.

OCENA KOŃCOWA – punktowanie:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8.5,8.5,8,7.5,8.1,8.1″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

ZALETY WADY
– wykonanie,
– dostępność,
– cena zakupu,
– skrzydełka najmniejszych modeli potrafią przygasać podczas wolnego prowadzenia.
na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments