Kamizelka Team Dragon KA-21

tlo_non

Kamizelka Team Dragon KA-21Przeglądając nowości jakie pojawiły się na rodzimym rynku wędkarskim, postanowiliśmy zwrócić swoją uwagę w kierunku produktu sygnowanego logo Dragona. W nasze ręce trafiła kamizelka wędkarska Team Dragon model KA-21. Sprawdźmy zatem jej przydatność i funkcjonalność jako kamizelki dla wędkarza spinningisty.

 

Charakterystyka ogólna
Nowa seria kamizelek Team Dragon, przedstawianych jako nowość 2011 r. to propozycja siedmiu nowych wersji. Zróżnicowane są one zarówno pod względem kolorystycznym, mają inny układ kieszeni, nadto dostępne są różne długości. Każda ma inny design. Wszystkie modele dostępne są w rozmiarach od M do XXL, a więc każdy wędkarz na pewno znajdzie coś pasującego na swoją osobę. Nie sposób przetestować wszystkich kamizelek jednocześnie, dlatego też tym razem przyjrzymy się dokładnie modelowi KA-21, kamizelce o średniej długości, rozmiar L, wg zapewnień producenta – przeznaczonej na chłodniejsze pory roku. A zatem czas ruszyć nad wodę w mroźne jeszcze, zimowe dni.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Kamizelka Team Dragon KA-21

Jakość i wykonanie
Model którym dysponujemy prezentuje się bardzo ciekawie. Barwy ciemnej zieleni i czerni dobrze ze sobą współgrają. Mniej więcej na wysokości piersi wyszyty jest dwukolorowy napis serii. Pierwszą istotną rzeczą zwracającą uwagę obserwatora jest część barkowa. Jest ona podszyta neoprenem. Dodatkowo z przodu kamizelki producent umieścił neoprenowe kieszenie, które służą do ogrzewania rąk podczas niskich temperatur. Bardzo fajne i ciekawe rozwiązanie. Team Dragon KA-21 został wyposażony łącznie w 12 kieszeni (w tym kieszeń wewnętrzną). Wszystkie kieszenie zapinane są za pomocą zamków błyskawicznych. Producent nie zapomniał o takich szczegółach jak otwory wentylacyjne w kieszeniach. Dolne kieszenie wyposażone zostały w podwójne zamki.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Tył kamizelki

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Cztery duże, obszerne kieszenie główne

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Część barkowa pokryta neoporenem

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Pod górnymi kieszeniami – neoprenowe kieszenie do ogrzewania rąk

Co jeszcze oferuje KA-21? Z przodu znajdziemy dwa karabińczyki przytwierdzone do sprężynowych linek, służące do podczepiania drobnych akcesoriów, odpinaną część tylną, uchwyt na plecach do podczepienia podbieraka. Materiał z którego wykonano kamizelkę (oprócz elementów wykonanych z neoprenu) to tkanina wykonana z Nylonu Taslan Fabric. Materiał cechują m.in. właściwości odprowadzania wilgoci na zewnątrz, wodoszczelność, lekkość, łatwość czyszczenia oraz odporność na uszkodzenia. Tymi cechami zajmiemy się szerzej w dalszej części testu. Kamizelka nie posiada kołnierzyka (stójki).
Reasumując, wykonanie Team Dragona K-21 oceniamy wysoko.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Zarówno górne jak i dolne kieszenie posiadają otwory wentylacyjne

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Uchwyt na plecach do podczepiania podbieraka

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Kieszeń wewnętrzna

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Zapinka na rzep. Jedyny element wykonany w ten sposób

Kamizelka wędkarska spinningowa Team Dragon KA-21
Mniejsza, górna kieszeń

Cena
Kamizelka Team Dragon model KA-21 to wydatek około 120-140 zł. Nie jest to cena wygórowana, choć na rynku zapewne znajdziemy wiele produktów konkurencji o podobnym zastosowaniu za niższe pieniądze. Jednakże KA-21 ma kilka cech wartych wydania takiej kwoty.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Przeznaczenie
Producent nie wskazuje na konkretne przeznaczenie kamizelki. Może być stosowana przez wędkarzy preferujących różne metody połowu. Dragon sugeruje jedynie, że wskazane jest jej stosowanie w chłodniejsze pory roku. W naszej opinii jest to propozycja, która śmiało może być używana przez wędkarzy spinningistów. Przemawia za tym wielkość kieszeni, ich ilość  jak i długość kamizelki. Niestety długość KA-21 raczej eliminuje ją jako kamizelkę przeznaczoną dla muszkarzy (z wiadomych przyczyn). Dla tej grupy wędkarzy przeznaczone sa inne modele z nowej serii.
Spinningowa kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
W akcji
Pojemność kamizelki jest zadowalająca. Dolne kieszenie (przednie-mniejsze) pomieszczą pudełka o wymiarach 18×9,5cm przy jednoczesnym przechowywaniu pudełek 18x11cm w większych kieszeniach (dolnych). W górne kieszenie (większe) niestety nie zmieścimy pudełka o wymiarach 18×9,5cm. Zmieszczą się na pewno pudełka 14,5×8,5cm (otwierane z dwóch stron). Górne kieszenie (mniejsze) pomieszczą pudełka o wymiarach 11x8cm. Wewnętrzna kieszeń (z założenia przeznaczona na dokumenty i telefon) również jest pojemna.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Mniejsze, dolne kieszenie wykonane są z przewiewnego materiału

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Górna, większa kieszeń

Zatrzymajmy się na dłużej przy elementach wykonanych z neoprenu. Ich największą cechą jest to, że w jakiś sposób ma się wrażenie, że barki są odciążane przy sporym obciążeniu kamizelki. To pewnie zaleta miękkości nieoprenu. Wędkarz odczuwa przez to większy komfort. Neopren niweluje również odczuwalny nacisk, gdy dodatkowo nosimy obciążony plecak. Jedyną negatywną cechą neoprenu, którym podszyta jest część barkowa to szybkie przybieranie kształtu np. wieszaka na którym podwieszamy kamizelkę po skończonym łowieniu. Nie traktujemy tego jednak jako wadę, gdyż pod obciążeniem kamizelki, załamań materiału nie widać.
Generalnie cała kamizelka jest tak skrojona, że jest bardzo wygodna w użyciu, nie nadwyręża karku. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie kieszeni neoprenowych (umieszczonych z przodu kamizelki, pod górnymi kieszeniami), w których możemy ogrzać zmarznięte ręce. Brawa dla producenta za takie rozwiązanie. W mrozie nierzadko okazały się zbawieniem i ochroniły ręce przed niską temperaturą.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Neoprenowe kieszenie (do ogrzewania rąk)

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
A tak ogrzewamy zmarznięte ręce

Tkanina wykonana z Nylonu TF posiada właściwość odprowadzania wilgoci. Nie odczuliśmy tego znacznie, gdyż w zimne pory roku (obecnie na przełomie stycznia i lutego) kamizelka noszona jest zwykle na kurtce aby wygodnie sięgać po pudełka które ze sobą nosimy. Efekt odprowadzania wilgoci będzie skuteczny w tych cieplejszych okresach, gdy kamizelka będzie noszona bliżej ciała.  Dla testów trzeba było jednak tą właściwość sprawdzić i kamizelka trafiła pod szczelnie zapiętą kurtkę. Odczuwalny komfort to wystarczające słowo w tym temacie. Wodoszczelność materiału również potwierdzamy.
Wytrzymałość materiału – nie zaciąga się po zahaczeniu o gałęzie podczas przepraw w trudnym terenie, a zaznaczyć należy, że kamizelka eksploatowana była mocno. Nylon TF jest niesamowicie odporny na przetarcia. Na prawdę trudno uszkodzić ten materiał. W kwestii łatwości czyszczenia – zabrudzenia usuwa się niezwykle łatwo, zwykła wilgotna szmatka załatwi sprawę szybko. Na pewno wielką zaletą tkaniny (Nylonu TF) to lekkość – kamizelka niewiele waży.
Warto wspomnieć jeszcze o odpinanej części znajdującej się na plecach. W dni, kiedy jest cieplej, za pomocą kilku klipsów na każdym z boków oraz zamka błyskawicznego z tyłu, możemy w łatwy sposób ściągnąć tylną część kamizelki. Wówczas całość staje się bardziej przewiewna.
Zamki w kieszeniach… są mocne, wytrzymałe. Równo wszyte. Podczas zapinania, materiał z którego wykonana jest kamizelka nie dostaje się w jego szczeliny a każdy wie, jakie to potrafi być deprymujące. Dolne, większe kieszenie producent wyposażył w zamki podwójne (dwukierunkowe), ułatwiające odpinanie. Dobre rozwiązanie, gdyż są to kieszenie, które są najczęściej używane… Idąc dalej – dwa karabińczyki bez problemu się otwierają. Sprężynowe linki na których są zamontowane – szarpaliśmy, rozciągaliśmy… zawsze wracały do pierwotnego kształtu.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Metalowe zapinki po dwóch stronach kamizelki. Z tyłu zamek błyskawiczny służący do ściągania części materiału na plecach

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Tył kamizelki po zdjęciu części materiału. Dobre rozwiązanie na cieplejsze pory roku

Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Dwa karabińczyki na drobne akcesoria. Karabińczyki przytwierdzone do sprężynowych linek

Kilkugodzinne łowienie z maksymalnie obciążoną kamizelką nie zmęczy znacznie wędkarza. To zasługa prawidłowo rozmieszczonych kieszeni. Widać, że producent uważał na ten aspekt konstruując kamizelkę i ze swojego założenia się wywiązał.
Na koniec dodamy, że o jednej rzeczy Dragon zapomniał konstruując KA-21… brakuje na dole uchwytu do podczepiania wędki. Wielu wędkarzy z tego często korzysta.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
Ogólne wrażenie
Określając jednoznacznie przydatność Team Dragon’a KA-21 jako kamizelki dla wędkarza spinningisty (gdyż pod takim kątem była testowana) możemy stwierdzić, że jest to produkt na prawdę godny polecenia. Co więcej, producent dobrze rozpoznał rynek i wypuścił model kamizelki przeznaczonej typowo na chłodne pory roku, a ofert o takim przeznaczeniu jest niewiele. Kilka cech, którymi KA-21 się wyróżnia, będą miały na pewno istotne znaczenie podczas wędkowania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Polecamy głównie podczas jesienno – zimowych łowów.
Kamizelka wędkarska Team Dragon KA-21
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie: 9,5
– cena – 7,5
– przeznaczenie – 8
– w akcji – 9
– ogólne wrażenie 9

Średnio: 8,7

Zalety Wady
– zastosowanie neoprenowych elementów,
– lekkość materiału, wytrzymałość,
– dostępne rodzaje wielkości,
– przeznaczenie na chłodne pory roku,
– brak

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

Skomentuj test na FORUM

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments