Dla wielu wędkarzy okulary polaryzacyjne stały się elementem niemal tak istotnym jak sama wędka. Znamy z własnego doświadczenia sytuacje, kiedy dobre polarki ułatwiły prowadzenie przynęty oraz uchroniły nas przed wieloma wrednymi zaczepami. Tym razem przetestujemy okulary polaryzacyjne Smith Passage.
Charakterystyka ogólna
Firma Smith, która specjalizuje się w produkcji okularów o przeróżnym zastosowaniu, ma też w swojej ofercie ciekawe propozycje dla wędkarzy. Wśród kilku interesujących, ekskluzywnych modeli, znajdziemy testowany przez nas model Passage. Jak zapewnia producent, okulary cechuje znakomita polaryzacja światła. Ten parametr bezpośrednio wpływa na możliwość swobodnego podglądania podwodnego świata. Jednak Smitha najwyżej stawia praktycznie całkowity brak zniekształceń optycznych. Okulary posiadają dodatkowo pełną ochronę przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi typu A i B.
Okulary polaryzacyjne SMITH Action Optics PASSAGE
Jakość i wykonanie
Marka potężna. Technologie, które czasem zasłyszymy w filmach science fiction. No, ale jak to wygląda w rzeczywistości? Jak hasła reklamowe i chwyty marketingowe przenoszą się na produkt, który za niemałe pieniądze nosimy później na nosie? Ramki wykonane są przyzwoicie, nie możemy jednak powiedzieć, że wykonanie powala na kolana. Oprawki zrobione są z masy plastycznej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne; to dla wędkarzy bardzo ważne. Dzięki wykorzystanym materiałom są one miłe w dotyku, dobrze utrzymują się na twarzy i nie zsuwają z nosa. W testowanym przez nas modelu wykorzystano szkła polaryzacyjne Amber.
Szkła barwione na żółty kolor
Plastikowa ramka
Znak rozpoznawczy producenta
Cena
Okulary polaryzacyjne SMITH Action Optics PASSAGE to drogi produkt. Cena klasycznych oprawek Smith Passage wraz ze szklanymi soczewkami wynosi od 475 do blisko 600zł. Cenę można nieco zmniejszyć przez dobór soczewek plastikowych. W porównaniu z popularnymi okularami polaryzacyjnymi cena jest bardzo wysoka, bo najprostsze modele można kupić już za dziesiątą cześć wartości okularów Smith. Warto też dodać, że testowany model nie należy do najdroższych w swojej grupie. Ceny okularów Smith są znacznie korzystniejsze poza granicami Polski.
Przeznaczenie
Najprostsze i najtańsze okulary polaryzacyjne posiadają jedynie funkcję polaryzacji światła. Długotrwałe stosowanie tanich okularów ma znaczący wpływ na męczenie wzroku i jest niejednokrotnie efektem bólu głowy wędkującego. Drogie i profesjonalne okulary dodatkowo wyostrzają obraz, dostosowują barwę światła oraz, co wyjątkowo istotne, posiadają soczewki fotochromowe. Zastosowanie okularów polaryzacyjnych jest znane już niemal wszystkim wędkarzom spinningującym czy łowiącym na sztuczną muszkę. Coraz częściej też wykorzystywane są przez wędkarzy pasjonujących się innymi metodami wędkarstwa. Znane jest wykorzystanie okularów polaryzacyjnych jako narzędzia do lokalizowania miejsc potencjalnego przebywania ryby, zaczepów itp. Warto też dodać, że jest to ważny element, znacznie poprawiający komfort łowienia. Dobre okulary polaryzacyjne powinny pozwalać na wielogodzinne wędkowanie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.
W akcji
Okulary Smith sprawdziły nam się doskonale. Przyjemność wielogodzinnego wędkowania nie była zmniejszona przez niewłaściwe parametry optyczne szkieł. Ergonomia oprawek również stoi na wysokim poziomie. Warto dodać, że zauszniki można nieznacznie modelować, co ułatwia dopasowanie kształtu oprawek do głowy. Ważne jest też że „noski” okularów dobrze leżą i niemal idealnie dostosowują się do nosa – sprawdziliśmy to bardzo dociekliwie. To, co jednak najważniejsze, okulary Smith posiadają bardzo dobre właściwości polaryzacyjne. Oczy nie męczą się, a podwodny świat jest dużo lepiej widoczny niż w przypadku tanich okularów.
Ogólne wrażenie
Najprościej rzecz ujmując: bardzo drogie okulary, ale posiadające wiele pozytywnych cech. Trudno jest nam ocenić zależność miedzy ceną okularów na poziomie 30 zł a 500 zł w połączeniu z tak istotnymi elementami jak parametry optyczne, które mają wpływ na nasze zdrowie czy co najmniej dobre samopoczucie. Na pewno wysoka cena za produkt będzie wyznacznikiem dostępności dla wielu wędkarzy.
OCENA KOŃCOWA – punktowanie:
– jakość / wykonanie – 8
– cena – 3
– przeznaczenie – 10
– w akcji -8
– ogólne wrażenie – 6
Średnio: 7
Zalety | Wady |
– dobra ergonomia, – doskonałej jakości soczewki |
– bardzo wysoka cena, – ograniczona dostępność na polskim rynku |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |