Shimano STELLA 2500 FW

tlo_non

Shimano STELLA 2500 FWFirma Shimano posiada w swojej ofercie kołowrotki dostępne dla szerokiej rzeszy wędkarzy. Mówimy tu zarówno o amatorach różnych metod łowienia oraz o wędkarzach których wyróżnia zasobność portfela, gdyż w ofercie znajdziemy sprzęt z niskiej półki cenowej oraz ten z najwyższej – który przez wielu uznawany jest za nr 1 na świecie – sprzęt z którego firma Shimano jest dumna. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kołowrotkowi Shimano Stella, który jest postrzegany jako perfekcyjny.

 

Charakterystyka ogólna

Seria Stella jak i stosunkowo nowa seria Vanquish uznawane są przez wielu krytyków jako wzór do naśladowania dla wszystkich firm produkujących kołowrotki wędkarskie. Shimano Stella istnieje na rynku od połowy lat 90 i do dziś przeszła swoistą ewolucję. Nie zmieniło się tylko jedno, mianowicie zapał i starania firmy Shimano aby stworzyć sprzęt idealny, najlepszy, pozbawiony wad.. Możemy śmiało określić serię STELLA mianem kultowej. Przez nasze ręce przewinęło się kilka sztuk kołowrotów w różnych rozmiarach i rocznikach. Tym razem postanowiliśmy opisać model który został wyprodukowany w 2002 r., a który jest nadal masowo poszukiwany i ciągle dostępny na rynku kołowrotków używanych. Mowa o kołowrotku Shimano Stella 2500FW.

Shimano Stella 2500FW

Jakość i wykonanie

Kołowrotek STELLA 2500FW jak i wszystkie pozostałe modele z tej serii oprócz wysokiej ceny wyróżnia świetne wykonanie i atrakcyjny design. Komponenty dobrane są bardzo starannie, a jakość wykonania i spasowania poszczególnych części stoi na najwyższym poziomie. Model 2500FW jest wielkościowo podobny do modelu 2500FA serii Twin Power. Występujące różnice można już szybko wyczuć w wadze kołowrotka. Shimano Stella 2500FW jest niesamowicie lekka, a to za sprawą chociażby korpusu, który nie jest wykonany ze stopu metalu. Waga kołowrotka to tylko 200g.


Shimano Stella 2500FW

Szpulka wykonana jest ze stopu aluminium. Rant szpuli ma zmniejszać tarcia linki podczas wyrzutu. Niestety ale producent nie dorzuca w zestawie szpuli zapasowej. Stopy metali z jakich jest zbudowana przekładnia STELLA są najwyższej jakości. Mechanizmy są bardzo mocne i odporne na ścieranie. Kilka słów należy także wspomnieć na temat łożysk. Kołowrotek Shimano Stella 2500FW posiada aż 14 łożysk ! Nie sposób opisać gdzie dokładnie znajdują się w/w łożyska, choć bardziej zainteresowanych odsyłamy do schematu budowy kołowrotka. Warto dodać ze w małej rolce prowadzącej żyłkę znajdują się aż dwa łożyska. Oczywiście wszystkie łożyska zastosowane w budowie kołowrotka są najwyższej jakości. Rączka kołowrotka jest składana za pomocą wciskanego klipsa. Jest to newralgiczny punkt w każdym kołowrotku. Jednak w przypadku STELLI w miejscu składania rączki nie powstają niepożądane luzy, które wywołają obawę wędkarza o trwałość tego ważnego elementu. Wszystkie kołowrotki z serii Stella są produkowane w Japonii.

Szpula wykonana ze stopu aluminium

Klips zwalniający blokadę szybkiego składania rączki

Rączka po zwolnieniu blokady

Charakterystyczne dla serii Stella są złote akcenty na elementach kołowrotka

Łożyskowana rolka prowadząca linkę doskonale trzyma ją na swoim miejscu


Na rączce znajduje się mikroport, przez który można wprowadzać środek smarujący do łożysk

Przeznaczenie

Rozmiar kołowrotka 2500 sugeruje, że kołowrotek jest przeznaczony do średnio lekkiego spinningu czyli do łowienia okoni, jazi, kleni, pstrągów oraz średniej wielkości szczupaków, sandaczy. Kołowrotek przeszedł intensywną eksploatację na górskich rzeczkach, a także na dużych, nizinnych rzekach jak Wisła oraz Odra. Trwałość użytych do produkcji materiałów z powodzeniem wytrzyma także łowienie na cięższe przynęty, lecz do takiej eksploatacji zalecamy używanie większych modeli (chociażby w rozmiarze 4000).

W akcji

Shimano Stella używana była przez nas do średnio – lekkiego spinningu. Łowiliśmy na nią wiślane jazie i klenie a także odrzańskie okonie i szczupaki. A jakie wrażenia? Otóż kołowrotek jest niesamowicie lekki. W parze chociażby z ultra lekkim wędziskiem daje niesamowite poczucie komfortu. Wielogodzinne łowienie nie powoduje żadnego zmęczenia, a wręcz wywołuje uśmiech na twarzy wędkarza i pełne zadowolenie. Kabłąk zbija się lekko. Dodatkowo zastosowany przez Shimano system blokady kabłąka powoduje, że nie mamy obawy o to, że zamknie się on podczas wyrzucania zestawu. Podczas otwierania kabłąka słychać charakterystyczne „cyknięcie”. Jeżeli chodzi o nawijanie żyłki czy plecionki, to STELLA robi to perfekcyjnie. Testowany przez nas model posiada także system spowolnionego posuwu szpuli tzw. super slow oscillating system, który powoduje że zwoje żyłki/plecionki nie są układane na krzyż tylko są ułożone obok siebie. Oprócz wydłużenia rzutów przynęty ma on za zadanie zminimalizować ryzyko plątania się linki. Po wielu sezonach wędkowania uznajemy, że patent się sprawdza. Nie wykluczyło to powstawania brody całkowicie lecz ograniczyło do minimum.
Teraz kilka słów na temat pracy samego kołowrotka. Kto po raz pierwszy pokręci STELLĄ, będzie zachwycony. Praca kołowrotka jest perfekcyjna pod każdym względem. Nie czuć żadnego stukania, obijania… nie czuć w ogóle przekładni. Idealna „maślana” praca. Jest to zasługą idealnego spasowania przekładni, jakości materiałów, oraz wysokiej klasy łożysk, którymi kołowrotek jest wręcz naszpikowany. Podczas łowienia nasza uwaga skupiona jest na pracy przynęty a nie na pracy mechanizmów kołowrotka. Praca STELLI 2500 FW stoi na najwyższym poziomie i uzyskuje od nas ocenę 10 !


Jakość układania linki – wzór do naśladowania

Teraz kilka słów na temat hamulca. Jest on bardzo precyzyjny i na pewno żaden wędkarz nie będzie miał problemów z ustawieniem go odpowiednio do warunków panujących na łowisku. Linkę oddaje płynnie, bez przeskoków. Mikroregulacia ułatwia łowienia z zastosowaniem bardzo cienkich żyłek. Rączka kołowrotka składa się szybko i bezproblemowo a to dzięki zastosowaniu mechanizmu szybkiego składania. Wystarczy wcisnąć mechanizm na rączce i już kołowrotek jest gotowy do eksploatacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, częste składanie i rozkładanie nie powoduje powstawania niepożądanych luzów.
Szpula pomimo iż w naszym kołowrotku jest płytka (matchowa), bez problemu pomieściła 125 m linki Berkley Nanofil w rozmiarze 0.12 mm. Dla porównania – pomieści 120 m żyłki o średnicy 0.18 mm. Szpulka nie posiada klipsa do zaczepienia końcówki nawiniętej linki i dla niektórych może to być uciążliwe. Shimano daje jednak w zestawie miękką opaskę, która zakłada się na szpulę.
Kołowrotek wg producenta powinien być wodoszczelny. Nie zanurzaliśmy go w wodzie lecz podczas letnich jak i jesiennych rzęsistych opadów, deszcz nie wpłynął w żaden sposób na jego pracę. Producent deklaruje, że chwilowe całkowite zanurzenie kołowrotka nie spowoduje przedostania się wody do wnętrza kołowrotka. Dodatkowo przed niepożądaną wilgocią zabezpieczony został hamulec kołowrotka. Producent na pokrętle umieścił gumową podkładkę.


Gumowa podkładka pod pokrętłem hamulca ma eliminować przedostawanie się wilgoci do wnętrza kołowrotka

Cena

Kołowrotki Shimano STELLA kosztują od 2300 zł – 3000 zł w zależności od modelu i rozmiaru. Jest to spory wydatek jeżeli chodzi o sprzęt wędkarski, z drugiej zaś strony otrzymujemy produkt dopracowany pod każdym względem, wykonany z najwyższej jakości i trwałości materiałów o przepięknej wręcz pracy. Używane kołowrotki w starszych rocznikach można nabyć już od 1000 zł.

Ogólne wrażenie

Shimano Stella 2500FW to kołowrotek, który polecamy każdemu zapalonemu wędkarzowi. Swoją jakością i trwałością będzie służył przez wiele długich lat. Shimano STELLA 2500 FW jest to sprzęt najwyższej jakości o bardzo dobrych parametrach i niesamowitej „maślanej” pracy, dzięki której wędkowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Dla wielu będzie niedostępny bo sporo kosztuje, choć cena ma odwzorowanie w jakości, wytrzymałości oraz kulturze pracy.

kołowrotki shimano

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,6,9,10,9,8.6″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety 

Wady 

– trwałość,
– wytrzymałość,
– kultura pracy,
– jakość układania linki,

– brak szpuli zapasowej w zestawie,

– cena zapasowej szpuli
– wysoka cena zakupu,

 

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14