Daiwa Z2020SHL

tlo_non

Daiwa Z2020SHLPo premierze Daiwy Ryoga 2020H/SH (Plutona 200H/SH na rynek europejski) w roku 2009 oraz sukcesie tego modelu  który ma zastąpić serię Millonaire, Daiwa postanowiła wypuścić na rynek na prośbę użytkowników mniejszą wersję Ryogi 1016H/SH (2010r.), oraz multiplikator o niskim profilu bazujący na konstrukcji poprzednika – Daiwę Z2020H/SH. Testowany model został zaprezentowany w roku 2011. Zapraszamy na test Daiwy Z2020SHL.

Charakterystyka ogólna

Daiwa Z2020SHL jest modelem o niskim profilu bazującym na modelu Ryoga 2020SHL. Posiada od niej większość części mechanicznych. Nabywając multiplikator w zestawie znajdziemy tylko pokrowiec oraz oliwkę. Dziwi jakość pokrowca, razi wręcz brak kluczyka. Podobne elementy znaleźć można chociażby w produktach konkurencji. Sama bryła kołowrotka jest – można powiedzieć delikatnie – kontrowersyjna. Niby ładny ale jednak jakiś taki… kwadratowy. Może to tendencja współczesnego designu. Kolor multiplikatora jest intrygujący i przypomina trochę lakier znany z samochodów mercedesa. Z2020 ma wysokie przełożenie, które wynosi 7.2:1. Za jednym obrotem korbki nawijamy 85cm linki.


Jakość i wykonanie

Rama Daiwy Z2020SHL jest wykonana z aluminium co daje całej konstrukcji odpowiednią sztywność oraz redukuje masę. Producent zaopatrzył swój produkt w 12 łożysk CRBB odpornych na słoną wodę. Dodatkowo znajdziemy tu łożysko oporowe. Wszystkie elementy ruchome, odpowiadające za regulację, posiadają mechanizm klikający co bardzo ułatwia nam życie podczas szukania odpowiednich ustawień. Sam multiplikator jest ciężki i waży aż 265g. Można śmiało powiedzieć, że jest to prawdziwy gigant wśród niskoprofilowców. Za tak dużą wagę multiplikatora odpowiada koło główne znane z modeli Ryoga/Pluton. Za oddawanie linki podczas walki z rybą odpowiada jedna ale gruba okładzina cierna. W docisku okładziny umieszczono system klikający, pełniący funkcję terkotki. Wodzik multiplikatora jest pokryty azotkiem tytanu. Wyprofilowany jest na kształt lejka przez co linka podczas rzutu napotyka mniejsze opory.

W tym modelu oprócz standardowej regulacji 20-stostopniowej hamulca rzutowego, zastosowano nowy typ hamulca MagForce 3D, który ma 3 ustawienia:

MAX BRAKE – ustawienie do rzutów trudnych technicznie, spod siebie oraz gdy wiatr wieje w twarz.
ALL ROUND – ustawienie to można określić jako uniwersalne.
LONG CAST – ustawienie do ekstremalnie dalekich rzutów, w czasie gdy wiatr wieje nam w plecy, wtedy szpulka jest hamowana tylko przy najwyższych obrotach.

Przeznaczenie

Przeznaczeniem tej konstrukcji jest ciężka praca. Znajdzie zastosowanie głównie przy połowie sandaczy z opadu, szukaniu boleni nad rzeką jak i w późnojesiennej wyprawie z dużymi woblerami i jerkami. Wskazać należu, iż waga multiplikatora bardzo dobrze wyważa zestawy z wędką o krótkim dolniku, przez co znajdzie on zastosowanie nie tylko w ciężkich zestawach.

W akcji

Multiplikator pomimo swojej wagi i rozmiarów bardzo dobrze leży w dłoni, przyczynia się do tego bardzo niskie osadzenie koła przekładni w kołowrotku, przez co testowana Daiwa spoczywa niżej na wędzisku. Nadto budowa multika umożliwia wygodne objęcie dłonią całego multiplikatora. Szeroka listwa pod wodzikiem ma swoją funkcję i pozwala wygodnie umieścić palec wskazujący w tym miejscu. Korbka jest dość długa (90 mm) co owocuje wygodnym kręceniem. Dodatkowo rączki korbki zaopatrzone zostały w 4 łożyska. Wszystko pracuje bardzo cicho i gładko. Nie wyczuwa się żadnych luzów, nie jest wyczuwalna praca przekładni. Wszystkie te elementy sprawiają, iż kręci się multiplikatorem bardzo komfortowo.

Daiwa jest zaopatrzona standardowo w tuningową szpulkę RCS. Aby się do niej dostać musimy zdjąć prawy panel, następnie odkręcić jedną śrubkę mocującą mechanizm hamulca MagForce 3D. Multiplikator nawija linkę na szpulę bardzo równo. Dostęp do wszystkich mechanizmów odpowiadających za regulację jest bardzo łatwy, dzięki czemu odczuwamy pełen komfort i przyjemność z wędkowania. Rzuty tym multiplikatorem są dalekie i celne.

Cena

Cena w Polsce oscyluje w okolicach 2600 zł więc wydatek jest spory. Jest to jednak sprzęt z najwyższej półki cenowej o dosyć uniwersalnym przeznaczeniu, dlatego zagorzali zwolennicy jakości i trwałości zapewne wydadzą taką kwotę na sprzęt. Niestety cena wyklucza niemalże całkowicie powszechną popularność. Z dostępnością multika nie ma problemu, w internecie można znaleźć wiele ofert zakupu.

Ocena końcowa

Cóż… produkt ciekawy, o niezłej pracy, bardzo dobrym wykonaniu. Właściciel Daiwy Z2020SHL będzie zadowolony ze swojego multiplikatora. Inwestując pieniądze w tą konstrukcję otrzymamy luksus, funkcjonalność oraz przyjemność z użytkowania. Multiplikator nadaje do ciężkiego oraz średniego castingu. Tak naprawdę to cena jest główną barierą jeżeli chodzi o posiadanie Z2020SHL. Ci, którzy zdecydują się na zakup, z pewnością będą czerpali satysfakcję z łowienia przez długi czas.

OCENA KOŃCOWA – PUNKTOWANIE:

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,6,8,8,8,8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety 

Wady 

– trwałość,
– wytrzymałość,
– jakość układania linki,
– doskonała praca,
– bardzo dobre parametry rzutowe,
– jakość wykonania,

                                       

– cena,
– brak kluczyka w zestawie,

 

 

{fusionchart id=”159″ Daiwa Z2020SHL} 

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze