Shimano Nasci 4000

tlo_non

Shimano Nasci 4000Shimano Nasci to model kołowrotka mało znany na naszym rynku. Jest to odpowiednik modelu Technium, kierowany jednak bezpośrednio na wewnętrzny rynek japoński. Nie znaczy to jednak, że jest kompletnie niedostępny w naszym kraju. Zapraszamy do testu modelu w wielkości 4000.


Charakterystyka ogólna
Prezentowany model produkowany był od 2007 roku. W zeszłym roku na rynku pojawił się jego nowy odpowiednik i zaprzestano produkcji omawianej wersji. Testowany egzemplarz wyprodukowany został w Malezji, jednakże z uwagi na to, że kołowrotek był kierowany na bardziej wymagający rynek japoński, staranność jego wykonania wydaje się być wyższa niż egzemplarzy nowych Nasci FA kierowanych na rynek europejski. Przyjrzyjmy się zatem dogłębniej mniej popularnemu modelowi kołowrotka japońskiego producenta.
Shimano Nasci 4000
Shimano Nasci 4000

Jakość wykonania
Wraz z pudełkiem we wnętrzu którego jest kołowrotek, wędkarz otrzymuje  zestaw czterech podkładek dystansowych pod szpulę oraz pokrowiec. Niestety w zestawie nie ma szpuli zapasowej co jest sporym niedociągnięciem producenta. Istnieje jednak możliwość zakupu takowej szpuli.
Biorąc kołowrotek w ręce trudno mieć do niego jakiekolwiek zastrzeżenia. Wszystko jest dokładnie spasowane, wykonanie elementów zadowalające. Testowy model posiada trzy kryte łożyska A-RB co czyni go odpornym na warunki atmosferyczne i korozję. Kuta na zimno szpula wykonana jest z aluminium.
Shimano Nasci 4000
W zestawie znajduje się pokrowiec oraz podkładki dystansujące

Tuleja podpierająca przekładnię główną to niestety element z plastiku. Szkoda, gdyż oczywistym jest, że żywotność tej części będzie ograniczona. Warto jednak wspomnieć, że dołożenie w tym miejscu łożyska nie będzie sporym problemem. Hamulec Shimano Nasci jest zabezpieczony przed dostawaniem się wody, a to za sprawą gumowej podkładki znajdującej się pod nakrętką hamulca. Uchwyt rączki kołowrotka zrobiony jest w technologii Bio Grip, jest wygodny i ma kształt litery T.
Przełożenie tego modelu to 4.8:1. Na szpulę nawiniemy żyłkę o długości: 0.25-260m, 0.40-100m. Szpula jest bardzo pojemna i bez żyłki podkładowej raczej się nie obejdzie. Nawój żyłki podczas jednego obrotu korbki to około 76cm a więc całkiem sporo. W modelu tym znajdziemy powszechnie już stosowany przez Shimano tzw. port umożliwiający przesmarowanie kołowrotka. W zestawie nie otrzymujemy jednak żadnego smarowidła, a wiadomym jest, że inne modele kołowrotków w taki smar są wyposażane. Młynek Nasci wzbogacono o chromowane elementy dekoracyjne, podnoszące jego ogólną estetykę. Warto wspomnieć, że niestety wszystkie zapisy oraz dane odnośnie serwisowania znajdujące się w instrukcji, są w języku japońskim.
Shimano Nasci 4000
Shimano Nasci 4000 w wersji z przednim hamulcem

Shimano Nasci 4000
Szpula wykonana z aluminium

Shimano Nasci 4000
Cała seria kołowrotów Nasci wyprodukowana została w Malezji

Shimano Nasci 4000
Gumowa podkładka pod nakrętką hamulca

Shimano Nasci 4000
Widok plastikowej tulei podpierająca przekładnię

Shimano Nasci 4000
Port służący do smarowania wewnętrznych mechanizmów

Shimano Nasci 4000
Chromowane elementy podnoszące estetykę kołowrotka

Shimano Nasci 4000
Rotor. Widoczne podkładki dystansowe

Shimano Nasci 4000
Dostępność i cena
Z nabyciem prezentowanego modelu kołowrotka mogą wystąpić trudności. Dostępność na rodzimym rynku jest ograniczona z dwóch powodów: po pierwsze był on kierowany na rynek japoński, więc był osiągalny tylko na zamówienie, a następnie sprowadzany do naszego kraju, tudzież kupowany na aukcjach zagranicznych. Po drugie – testowany model nie jest już produkowany.
Od 2010 produkowany jest nowy model Nasci, również przeznaczony na rynek japoński. Jedyną możliwością zakupu są aukcje internetowe lub sklepy internetowe, które mają możliwość zakupu tych modeli z magazynów zagranicznych. Cena w Polsce za nieużywany, fabrycznie nowy model, wyprodukowany pomiędzy 2007 a 2009 rokiem to wydatek około 400zł. Cenę można określić jako optymalną.
Shimano Nasci 4000
Przeznaczenie
Kołowrotek ten sprawdzi się podczas średnio ciężkiego spinningu. Wielkość 4000 będzie rozsądnym rozwiązaniem przy połowie szczupaków i sandaczy w jeziorze czy też w rzece. Młynek dobrze współpracuje z cienkimi plecionkami oraz żyłkami.
Shimano Nasci 4000
Praca
Kultura pracy tego modelu jest wysoka. W warunkach poza łowiskiem nie wyczuwamy żadnych stuków czy jakichkolwiek innych niepokojących oznak świadczących o niskiej jakości wykonania i taki stan rzeczy nie ulega zmianie po wielu wyprawach, kiedy kołowrotek był intensywnie eksploatowany. Przy obciążeniu nawijanej linki np. główką 20g wszystko pracuje należycie, wędkarz odczuwa przyjemność z łowienia. Hamulec działa precyzyjnie i posiada duży zakres regulowania mocy co również podnosi komfort łowienia. Podczas holu ryby linka ze szpuli oddawana jest płynnie, dźwięk hamulca jest dobrze słyszalny. Sprężyna kabłąka posiada wydłużoną żywotność. Samo zatrzaskiwanie kabłąka jest jednak trochę głośne i niektórym  osobom może to przeszkadzać.
Cały mechanizm w warunkach eksploatacji ze sporym obciążeniem (łowienie na ciężkie gumy i woblery) pracuje płynnie i cicho. Shimano Nasci został wyposażony w system nawijania Aero Wrap II, dzięki któremu linka układana jest bardzo równo, to zaś ma również wpływ na zadowalające właściwości rzutowe.
Shimano Nasci 4000
Jakość nawijania stoi na wysokim poziomie

Ogólne wrażenie
Osoby, które pomimo problemów z nabyciem omawianego kołowrotka, staną się jednak jego posiadaczami, z pewnością będą z młynka zadowolone. Przemawia za tym kultura pracy oraz dobre wykonanie jakie Shimano Nasci prezentuje.
Shimano Nasci 4000

Zalety Wady
-wygląd
-bardzo dobre nawijanie linki
-cena
-wytrzymałość
-niewielka masa
-dostępność
-głośny zatrzask kabłąka
-brak zapasowej szpuli oraz oliwki w zestawie

Test został przeprowadzony przez czytelnika FT

* Redakcja zastrzega sobie prawo zmiany treści testu.
* Zamieszczony na łamach witryny FT materiał został zatwierdzony przez redakcję Fishing-Test  pod względem merytorycznym.

Zobacz także...

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14