Znany niemal w całym kraju. Ogromna liczba spinningistów wychwala Zaubera pod niebiosa. Coś w tym musi być, że jest tak dobrze postrzegany. Ale czy te wszystkie opinie będą zbieżne z wynikami naszego testu ? Zabieramy się do bardzo ciężkich dla Ryobi sprawdzianów.
Charakterystyka ogólna
Klasyczna budowa kołowrotka spinningowego. Szeroka szpula. Wszystko przyzwoicie spasowane. Zauber prezentuje się całkiem nieźle. Kołowrotek pracuje płynnie, bez szmerów i luzów. Na pierwszy rzut oka konstrukcja wydaje się być stabilna i niezawodna. Kołowrotek dostanie od nas w kość w warunkach, w których odmawiają posłuszeństwa młynki za grube tysiące złotych. Poddaliśmy go testom podczas tradycyjnego spinningowania.
{loadposition video}Ryobi Zauber 4000
Jakość wykonania
Wykonanie Zaubera jest bardzo przyzwoite. Ogólny wygląd pozwala cieszyć oko. Idealnie polerowany rant szpuli, która dodatkowo jest frezowana. Dobre spasowanie poszczególnych elementów. Szeroka nakrętka hamulca. Dobrze leżąca w ręku korbka. Te wszystkie elementy wpływają na wysoki standard zaproponowany przez producenta. Oczywiście wszystkie inne elementy takie jak szeroka rolka prowadząca linkę „lekki” kabłąk, spowolnienie posuwu szpuli to w tej klasie już powszechnie występujące warianty, więc tego chwalić nie należy. Jest jednak drobny mankament, niby nie wielki, ale zawsze to minus. Zauber’y mają tzw. „suchą rolkę” prowadząca linkę. Warto jest po zakupie natychmiast rolkę przesmarować dobrą oliwką do łożysk. Ogólnie rzecz biorąc, kołowrotek jest wykonany bardzo starannie. Nie ma w nim widocznych wad oraz niepotrzebnych wodotrysków. Zauber produkowany jest tylko i wyłącznie w wersjach z przednim hamulcem.
Precyzyjny przedni hamulec
Bardzo dobre nawijanie linki
Szpula wykonana ze stopu metalu
Rolka prowadząca linkę
Mechanizm składania rączki
Informacja zawarta na stopce kołowrotka
Duży uchwyt korbki
Cena
Ryobi Zauber 4000 w Polsce kosztuje od 270 do 300 zł. Jest to cena w naszej opinii bardzo atrakcyjna jak na kołowrotek tej klasy. Warto jednak dodać, że w zestawie producent nie dołożył dla nas dodatkowej szpuli. Jest to istotny minus. Koszt zapasowej szpulki to 45-55 zł.
Przeznaczenie
Na podstawie przeprowadzonych testów śmiało możemy zaproponować Zaubera jako kołowrotek do uniwersalnego spinningu. Jako młynek rzeczny będzie w komplecie z modelem 3000 rozwiązaniem spełniającym niemal wszystkie oczekiwania wędkarza. Rozmiar 4000 świetnie daje sobie radę z ciężkim sandaczowaniem. Doskonale sprawuje się podczas łowienia boleni, szczupaków. Dodatkowo nasz model testowaliśmy podczas wyjazdu trociowego, przy temperaturze spadającej do 8 stopni poniżej zera. Ryobi Zauber rewelacyjnie radził sobie podczas całego wyjazdu z nawijaniem grubej żyłki, na końcu której wisiały ciężkie wahadłówki, obrotówki i agresywnie pracujące woblery.
Producent zapewnia, że Ryobi Zauber sprawdzi się też przy łowieniu w słonych wodach. Sprawdzilismy również i te zapewnienia. Okazauje się, że młynek może być stosowany w takich własnie warunkach.
Koprus Zauber’a wykonany jest z metalu
Parametry techniczne Ryobi Zauber (dla porównania czterech zestawionych modeli):
Model Przełożenie Waga Łożyska Pojemność szpuli
Zauber 1000 5,1:1 280g 8+1 0.235mm-100m
Zauber 2000 5,1:1 280g 8+1 0.285mm-100m
Zauber 3000 5,0:1 305g 8+1 0.285mm-150m
Zauber 4000 5,0:1 315g 8+1 0.330mm-150m
Praca
Nawijanie linki z przynętą stawiającą znaczy opór w wodzie nie jest dla naszego kołowrotka problemem. Nawet w bardzo ciężkich warunkach Ryobi Zauber doskonale daje sobie radę pracując mocno przeciążony. Kołowrotek pracuje płynnie, nie jest wyczuwalne bicie rotora ani inne negatywne cechy odpowiadające za słaby układ napędowy kołowrotka. Kabłąk spisuje się bez zastrzeżeń. Jak widać na załączonych fotografiach, żyłka jest nawijana równo. Jedyne zastrzeżenia można mieć do szumiącej rolki. Jest to jednak charakterystyczne dla większości kołowrotków Ryobi. Nie wpływa to w żaden sposób na pracę młynka. Praca hamulca perfekcyjna. Linkę oddaje równo, bez przeskoków. Daje się precyzyjnie ustawiać za pomocą poręcznego pokrętła.
Ogólne wrażenie
Zauber wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest to bardzo atrakcyjny dla wędkarza produkt. Szkoda, że producent w komplecie nie dodaje do Zaubera dodatkowej szpuli. Wówczas byłby to pierwszy sprzęt przetestowany przez Nas, który mocno zbliżyłby się do oceny maksymalnej. Ryobi Zauber to kołowrotek warty przemyśleń. Na pewno posłuży przyszłemu właścicielowi przez dobrych kilka sezonów.
Kołowrotek Ryobi Zauber
OCENA KOŃCOWA – punktowanie
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/9,8,10,10,9,9.2″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}
Zalety | Wady |
– dobra jakoś wykonania, – mocna konstrukcja – doskonale pracujący hamulec, – odporność na słoną wodę, | – brak zapasowej szpuli w zestawie – szumiąca rolka |
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający, 7-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski |