Okuma ALUMINA FD 40

tlo_non

Okuma ALUMINA FD 40Okuma w swojej bogatej ofercie kołowrotów posiada model ALUMINA. Kołowrotek niby uniwersalny, choć skierowany do określonej grupy wędkarzy. My poddaliśmy testowi wersję z przednim hamulcem.


Charakterystyka ogólna
Alumina FD to kołowrotek z przednim hamulcem, przeznaczony głównie dla wędkarzy uprawiających metodę spinningową. Produkowany w trzech wariantach wielkości (20-40)

Okuma ALUMINA FD 40

Okuma ALUMINA FD 40

Okuma ALUMINA FD 40
Jakość wykonania
Okuma Alumina FD prezentuje się okazale. Malowanie niebiesko – szare nadaje kołowrotkowi futurystycznego wyglądu. Przy jego produkcji zastosowano najnowsze osiągnięcia technologii. Kołowrotek wyposażono w 8 łożysk (7 kulkowych i 1 rolkowe) nowej generacji. Szpula wykonana jest z duralu. Pojemność szpuli modelu o wielkości 40 – 0.30/170 m. Rotor wykonano z grafitu, sprzęgło hamulcowe multitarczowe z tarczami ciernymi o dużej średnicy, z szerokim zakresem regulacji. Korbka jest odkuwana, wykonana z jednego kawałka aluminium (możliwość jej złożenia podczas transportu). W zestawie producent oferuje zapasową szpulę, wykonaną z grafitu (z metalową krawędzią spływu). W testowanej Okumie zastosowano aluminiową budowę przekładni. Przełożenie 5.1 : 1. Warta uwagi jest również natychmiastowa blokada biegu wstecznego.
Okuma ALUMINA FD 40
Szpula wykonana z lotniczego duralu

Okuma ALUMINA FD 40
Zwolnienie blokady wstecznej znajduje się pod spodem kołowrotka

Okuma ALUMINA FD 40
Korbka pokryta gumopodobnym materiałem, dobrze przylega do palców wędkarza


Szeroka rolka prowadząca żyłkę


Przedni hamulec

Okuma ALUMINA FD 40
Zdemontowana szpula oraz regulator przedniego hamulca

Okuma ALUMINA FD 40
Precyzyjne nawijanie żyłki


Złożenie korbki i przygotowanie kołowrotka do transportu

Cena
Cena testowanego modelu to przedział od 230 do 275 zł.
Okuma ALUMINA FD 40
Ogólne wrażenie
Alumina FD pracuje płynnie, bez zakłóceń. Rączka pewnie leży w ręce, nie wyślizguje się, gdyż pokryta jest materiałem gumopodobnym. Żyłka jest równo i precyzyjnie nawijana, szeroka rolka prowadząca nie zawodzi i pewnie trzyma żyłkę na swoim miejscu. Dobry, wielostopniowy przedni hamulec. Zamykanie kabłąka odbywa się lekko, nie występuje efekt zakleszczenia.
Okuma ALUMINA FD 40
Ocena końcowa
Dobry, niezawodny kołowrotek spinningowy, o uniwersalnym przełożeniu. Kilka rodzajów wielkości pozwala znaleźć odpowiedni dla danego wędkarza model. Wszystko pracuje płynnie, jest dobrze spasowane. Hamulec sprawdza się bez zastrzeżeń. Kilkusezonowe użytkowanie nie ujawniło problemów uniemożliwiających wędkowanie. Alumina FD jest kołowrotkiem sprostającym potrzebom wędkarza, choć zauwazyć należy, że jej cena nie należy do niskich.
Okuma ALUMINA FD 40

{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/7,6,7.5,7,7,7″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– wygląd,
– płynność pracy,
– idealne nawijanie żyłki,
– stosunkowo wysoka cena,
– farba pokrywająca elementy grafitowe
jest słabej wytrzymałości (odpryskuje),
Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski
Robinson PromocjaLipiec 2019
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze