Multiplikator Shimano Curado 201E7

tlo_non

Multiplikator Shimano Curado 201E7Ostatnio coraz bardziej popularne w naszym kraju staje się łowienie metodą castingową. Nowa forma łowienia, rodem zza oceanu, skłoniła nas do zapoczątkowania serii testów specjalistycznego sprzętu. Tym razem przyglądamy się multiplikatorowi z oferty japońskiego Shimano – modelowi Curado 201E7.

Charakterystyka ogólna
Shimano Curado 201E7 jest następcą Curado serii D, którego pierwsze modele miały swój debiut na rynku w 1991 r.  W odróżnieniu od swojego poprzednika, Curado E w wersji 200 ma wielkość rozmiaru 100 w serii D, przy jednoczesnym zachowaniu pojemności szpuli dwusetki. Dodatkowo jest dużo lżejszy od poprzednika, wyróżnia się również większą liczbą łożysk oraz udoskonalonym hamulcem. To wszystko czyni Curado E ciekawą propozycją dla adeptów castingu. Postanowiliśmy sprawdzić to w praktyce.
Multiplikator Shimano Curado 201E7
Shimano Curado 201e7

Jakość i wykonanie
Shimano Curado
201 E7 nabywamy w pudełku, które oprócz multiplikatora mieści oliwkę, schemat budowy, woreczek z  bloczkami hamującymi szpulę oraz specjalistycznym kluczykiem. Przyglądając się uważnie multiplikatorowi trudno znaleźć jakiś element, do którego można by mieć zastrzeżenia.  Cały korpus pokryty jest starannie farbą w ciemno zielonym kolorze o odcieniu metalic, przez co shimanowski multiplikator nabiera swoistego wyglądu. Cała konstrukcja waży niewiele, zaledwie 217g, producent wyposażył Shimano Curado 201E7 w 7 łożysk oraz szpulkę, która pomieści  155 jardów linki o średnicy 10lb.  Wodzik Curado, wg zapewnień producenta, wykonany został z bardzo odpornego na ścieranie węglika krzemu. Podczas rzutu wodzik pozostaje nieruchomy i włącza się z chwilą rozpoczęcia ściągania linki.
Multiplikator Shimano Curado 201E7
Charakterystyczny kolor korpusu dla tej wersji multika

Multiplikator Shimano Curado 201E7
Stopka multika bez problemu mieści się w uchwytach kijów castingowych

Multiplikator Shimano Curado 201E7
Uchwyty korbki pokryte gumą

Prawy panel boczny testowanego Shimano Curado wykonany jest z plastiku. Kryje on szpulkę oraz mechanizm hamulca odśrodkowego. Przez niego mamy dostęp do szpuli oraz bloczków hamulca. Panel obsługuje się w sposób prosty i komfortowy. Zadanie wędkarza ogranicza się do przekręcenia pokrętła panelu i odsunięcia pokrywy. Jest to niezwykle przydatne podczas ustawień hamulca odśrodkowego oraz przy rozplątywaniu tzw. brody.
Lewy panel skrywa całe serce naszego Curado, czyli bardzo trwały, mosiężny mechanizm przekładni wraz ze wszystkimi pozostałymi mechanizmami multiplikatora, chociażby takimi jak dźwignia zwalniania szpuli.  Wszystkie elementy mechanizmu są dokładnie spasowane i próżno jest doszukiwać się jakichkolwiek luzów czy niepożądanych dźwięków. Dodatkowo producent, aby zmniejszyć wagę multiplikatora, wykonał rączkę z lekkich stopów. Aby ją jeszcze bardziej odciążyć – została ona ponawiercana.
Poprzez swoją budowę Shimano Curado 201E7 zaliczany jest do multiplikatorów niskoprofilowych. Jest bardzo poręczny i lekki.  Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne.
Multiplikator Shimano Curado 201E7
Pokrywa zabezpieczająca dostęp do bloczków

Multiplikator Shimano Curado 201E7
…wystarczy ją przekręcić aby panel boczny umożliwił dostęp do kilku kolorowych bloczków.

Multiplikator Shimano Curado 201E7
Widoczne bloczki hamulcowe

Multiplikator Shimano Curado 201E7
Do jakości układania linki nie można mieć zastrzeżeń

Multiplikator Shimano Curado 201E7

Przeznaczenie
Shimano Curado
201 E7 jest przeznaczony do średnio lekkiego oraz średnio ciężkiego castingu. Najlepiej sprawdzi się przy łowieniu na przynęty do 70g, jednakże w naszym odczuciu, jeśli mamy zamiar używać tylko jerków lub ciężkich przynęt, lepiej sięgnąć po inny model (choćby 201DPV o niskim przełożeniu 5,0:1 lub inny multiplikator o okrągłym profilu). Najlżejszymi przynętami, jakimi będziemy mogli się posługiwać (po dobraniu odpowiedniego kija) to będą wabiki  o masie od 10g, więc jest to raczej uniwersalna maszynka. Poprzez niskoprofilową budowę testowanego modelu, będziemy mogli wygodnie łowić bowiem multik świetnie leży w dłoni. Zastosowanie go do łoienia za pomoca woblerów czy gum jest bardzo uzasadnione.
Multiplikator Shimano Curado 201E7

W akcji
Po ustawieniu bloczków hamulca odśrodkowego oraz wyregulowaniu docisku szpuli oddajemy pierwsze rzuty. Curado mile nas zaskakuje, przynęty lecą daleko, a wszystkie mechanizmy działają lekko i płynnie. Zwracamy uwagę, iż mechanizmy ustawień multiplikatora dość głośno „klikają”, co daje sygnał wędkarzowi o zmianie ustawienia. Multiplikator jest niezwykle wygodny. Leży bardzo dobrze nawet w małej dłoni. Dzięki lekkości konstrukcji prawie nie jest wyczuwalny w ręce.
Multiplikator Shimano Curado 201E7

Hamulec walki oddaje linkę płynnie i działa bardzo precyzyjnie. Uchwyty korbki multiplikatora pokryte są gumą, zwiększając tym samym pewność uchwytu. Nadto są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu komfortowo się je trzyma.
Multiplikator Shimano Curado 201E7 charakteryzuje się tym, że linka na jego szpulce układana jest bardzo równo. Ma to istotne znaczenie w chwili oddawania rzutów. Hamulec odśrodkowy również działa bez zastrzeżeń. Przy włączonych 4 bloczkach praktycznie całkowicie eliminuje powstawanie tzw. brody.  Przy włączonych 3 lub 2 bloczkach trzeba już przyłożyć się bardziej do techniki rzutu, kontrolując jednocześnie szpulkę za pomocą kciuka.
Multiplikator Shimano Curado 201E7
Shimano Curado  dostępny jest również w wersji dla leworęcznych i praworęcznych.

Cena
Zakup prezentowanego multiplikatora to wydatek około 750zł. Nie jest to zatem cena niska. Na rynku znajdziemy podobne konstrukcje konkurencyjnych firm, oferowane za mniejsze pieniądze. Shimano stawia jednak na trwałość i niezawodność, a to kosztuje.
Multiplikator Shimano Curado 201E7

Ogólne wrażenie
Multiplikator Shimano Curado 201E7 jest ciekawą propozycją dla amatorów coraz powszechniejszej w naszym kraju metody castingowej. Jest starannie wykonany i trwały. W naszym odczuciu najlepiej sprawdzi się dla tych osób, które planują rozpocząć przygodę z castingiem, a jednocześnie poszukują sprzętu o wysokich walorach użytkowych, który posłuży bezawaryjnie przez kilka sezonów. Na niekorzyść multiplikatora wpływa spora cena zakupu.
Multiplikator Shimano Curado 201E7

kołowrotki shimano

Ocena końcowa – punktowanie:
{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/8,6.5,9,8.3,8,8″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– Płynna praca,
– Mały rozmiar,
– Mocna konstrukcja,
– Uniwersalizm w zastosowaniu,
– Duże przełożenie,
– Łatwe ustawianie hamulca odśrodkowego,
– Dostępność na rynku.

 

– Wygórowana cena,

 

 

Punktacja: 1-beznadziejny, 2-fatalny, 3-nędzny, 4-słaby, 5-przeciętny, 6-zadowalający,
7
-solidny, 8-znakomity, 9-fantastyczny, 10-mistrzowski

 

na szczupaka
Wobler Harvester
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze

Recent Comments
  • Mario w Plecionka JMC 8XCJ: “Jak odczytywać te nowe oznaczenia grubości plecionka JMC Adventure np: pe 0,6 to jaka grubość czy np: Japońska plecionka JMC…lip 3, 07:47
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Posiadam dwie sztuki te młynki to jakaś katastrofa łowiąc nad wodą muszę zwracać uwagę tylko na kołowrotki a nie cieszyć…lis 9, 05:53
  • Michał w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Katastrofa bardzo żyłka wchodzi pod szpule co powoduje uszkodzenie żyłki kupno tych kołowrotków to moja największa porażka odradzam kupna tych…paź 15, 20:01
  • Fishing Test w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Jest to kolor HASUcze 24, 16:56
  • Atraha w Wobler szczupakowy – Adusta Jerk Spiker: “Co to jest za kolor na pierwszej fotografi w nagłówku?cze 16, 09:10
  • marek w Kołowrotek Harami FD 2510 Robinson: “Mam Harami FD 2510 Robinson kupiony specjalnie na okonie. Pierwszy wypad i dupa !!! Pod gumy ok ale już obrotówka…maj 20, 00:58
  • Łukasz FT w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Kij na foto to Mikado M-ka 360mar 21, 13:06
  • Sim w Kołowrotek Mikado Lentus AD: “Witam , z jakim kijem był testowany ten kołowrotek tzn. co to za wędka na fotkach. Pozdrawiammar 18, 05:14