Multitool Leatherman Rev

tlo_non

Każdy z nas ma z pewnością swój ulubiony „nożyk”, bez którego nie potrafimy wybrać się na wyprawę wędkarską. A generalnie zawsze jest tak, że jak ów gadżet zapomnimy ze sobą zabrać to albo jest wtedy niezbędny, albo brakuje w nim choćby czegoś więcej niż tylko samo ostrze. Sprawdzamy tym razem kolejny multitool od Leathermana pod kątem przydatności dla wędkarza.

  

Charakterystyka ogólna

Leatherman to znany amerykański producent multitoolów. Firma przoduje na rynku multitoolów od dawna i ciągle urozmaica swoją ofertę. Tym razem wpadł w nasze ręce stosunkowo nowy „następca” powszechnie znanego modelu Wingmann. Przetestowaliśmy Reva pod kątem użyteczności dla wędkarzy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi obserwacjami.

Multitool Leatherman Rev

Jakość i wykonanie

Leatherman przyzwyczaił nas do perfekcyjnej doskonałości, jeżeli chodzi o wykonanie swoich produktów. Stosunkowo niewielki, poręczny multitool wykonany jest z bardzo dobrej jakości stali. Wszelkie komponenty są solidnie ze sobą zespolone. Mocowania są pewne i trwałe. Design narzędzia zbliżony jest do większości modeli producenta. Z pewnością Rev wyróżnia się prostotą. Co znajdziemy w narzędziu? Sprężysty klips służący do podpięcia toola do paska spodni, kombinerki płaskie, kombinerki uniwersalne, przecinak do drutu, nóż ze stali 420HC, nóż do bezpiecznego otwierania paczek, pilnik do drewna i metalu, mały śrubokręt płaski, średni śrubokręt płaski, śrubokręt philips (krzyżak), miarka (38 mm), otwieracz do kapsli oraz otwieracz do puszek. Całkiem sporo jak na tego typu niewielkie urządzenie. Czas jednak sprawdzić przydatność multitoola w warunkach bojowych.

02

04

06

07

08

09

010

Przeznaczenie

Survival, wędkarstwo, myślistwo. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy mieć ze sobą urządzenie przydatne w szczególnym środowisku i warunkach które mogą nas tam spotkać. Leatherman Rev jest przeznaczony dla osób, które poszukują narzędzia niewielkiego i poręcznego. Dostępne funkcje z pewnością zaspokoją potrzeby i oczekiwania wędkarzy.

011

012

013

Cena

Multitool nie należy do bardzo drogich. Jego cena oscyluje w granicach od 139 do 169 zł. Rozbieżność cenowa jest zatem znaczna. Zaznaczyć należy, że na sprzęt producent udziela 25 letniej gwarancji. W naszym odczuciu, cena jest adekwatna do jakości wykonania i przeznaczenia urządzenia. Warto jednak zauważyć, że za model Wingman zapłacimy już nawet 169 zł, a zatem są sklepy które oferują Reva w cenie Wingmana.

03

W akcji

Urządzenie waży 168 g. Rozkłada się w sposób, który nie wymaga dużego nakładu sił. Na tyle jednak jest wszystko ze sobą spasowane, że nie ma możliwości aby wystąpił luz na ruchomych elementach. Po złożeniu, multitool ma 97 mm długości. Zmieści się bez problemu w męskiej dłoni. Ostrze główne ma długość 66 mm. Na co zwracamy uwagę… ostrze jest niezwykle ostre. Posiada charakterystyczne wycięcie, dzięki czemu mamy możliwość bezproblemowego jego otwarcia. Nadmieniamy jednocześnie, że w przypadku innych modeli Leathermana, nie można tutaj mówić o otwieraniu z jednej ręki. Wielu nie będzie się to podobało, choć my patrzymy na urządzenie z punktu widzenia wędkarza – użytkownika. Nam to kompletnie nie przeszkadza. Po otwarciu ostrza usłyszymy charakterystyczny klik. To zapadka, która uniemożliwia nam samoczynne zamknięcie się ostrza podczas mocniejszego nacisku. Bardzo ważna sprawa, gdyż przy takiej ostrości noża mogłoby się to skończyć przynajmniej mocnym szyciem.

014

015

016

017

Idziemy dalej… dostępne funkcje w pełni zaspokoją oczekiwania nawet tych umiarkowanie wybrednych. Jest i śrubokręt płaski, jest i krzyżak. Te elementy są wytrzymałe i tylko uporczywe i nieumiejętne posługiwanie się nimi mogłoby je uszkodzić. Przykręcenie jakiejś śrubki w kołowrotku jest bezproblemowe, dokręcenie śruby w fotelu karpiowym, etc. Najmniej przydatny jest pilnik do drewna i metalu, oraz miarka (38 mm to zbyt mało).
W naszej ocenie brakuje w dostępnych funkcjach piłki do drewna. Z takiej możliwości jako wędkarze często korzystamy. Musimy to nadrabiać nożem, choć nie jest on stworzony do cięcia grubszych kawałków drewna. Nadto ostrze nie jest zbyt duże.

018

019

020

Kombinerki – bezwzględnie przydatne urządzenie. Przydawały się wielokrotnie, i to nie tylko w sytuacji jak już byliśmy nad wodą, ale i też często już podczas dojazdu na łowisko. Jak wiecie, z autami różnie bywa i prawie „zawsze” niezawodne auto, traci siły w sytuacji gdy przebieramy nogami i nie możemy się już doczekać widoku upragnionej rzeki czy jeziora. Kombinerkami obetniemy hak kotwicy w przypadku wypadku nad wodą, zagniemy zadzior, etc. uwolnimy hak z rybich pysków.
W kwestii kombinerek mamy pewne spostrzeżenia. W poprzedniku, tj. wersji Wingman, kombinerki pracowały na sprężynie. Samoczynne rozwieranie ma swoje mocne cechy w przypadku kombinerek. Trudno pojąć, dlaczego producent zrezygnował z tak drobnego akcentu.
Pozostałe funkcje również jako wędkarze możemy wykorzystać. Otwieracz do puszek przyda się przy dłuższych zasiadkach (zupy, dania gotowe, kukurydza, etc), otwieracz do butelek to rzecz wiadoma.

021

022

023

024

Klips do podczepiania urządzenia jest wykonany bardzo starannie. Jest bardzo sprężysty. Sprawdza się również w sytuacji, gdy narzędzie jest rozłożone. Mamy wtedy swój sprzęt ciągle pod ręką, w stałej gotowości. Klips niejako ma zrekompensować brak oryginalnego pokrowca w zestawie.
Urządzenie jest odporne na działanie wody. Sprawdzaliśmy to. Długotrwale moczenie nie robi na multitoolu żadnego wrażenia. Pierwsze oznaki rdzewienia pojawić się mogą po dłuższym czasie użytkowania. Aby ten efekt możliwie jak najbardziej opóźnić, należy po użytkowaniu dokładnie przesuszać urządzenie.

025

026

027

028

029

Ogólne wrażenie

Multitool Rev to bezsprzecznie sprzęt godny polecenia dla wędkarzy. Jest stosunkowo niewielki, zmieści się w kieszeni. Waży też niewiele. Ma wiele przydatnych funkcji z punktu widzenia wędkarza. Cena jego jest przystępna, choć na względzie należy mieć fakt, że poprzednik – Wingman kosztuje niewiele więcej przy tych samych gabarytach, lecz oferuje większą ilość dostępnych funkcji. Osobiście gdybyśmy mieli przeznaczyć do 200 zł na zakup multitoola, wybralibyśmy model Wingman. Nie zmienia to jednak faktu, że wystawiamy Revowi wysoką ocenę.

05


{flashchart title=”Ocena końcowa/punktowanie” data=”Jakość i wykonanie,cena,przeznaczenie,w akcji,wrażenia,średnia ocena/10,7.5,7,7,9,8.9″ multibar_color=”1″}costs{/flashchart}

Zalety Wady
– poręczność,
– jakość i wykonanie,
– stosunkowo niewielkie rozmiary,
– 25 lat gwarancji,
– brak w zestawie oryginalnego pokrowca.

Zobacz także...

na szczupaka
Plecionki JMC
przynęty na szczupaka

Ostatnie komentarze